KONKURS GRANTOWY FUNDUSZU OBYWATELSKIEGO ZE ŚRODKÓW NAGRODY RAFTO DLA INICJATYW W MAŁYCH MIEJSCOWOŚCIACH. ZGŁOSZENIA DO 31 STYCZNIA
Fundusz Obywatelski ogłosił konkurs grantowy na środki przyznane z nagrody imienia profesora Thorolfa Rafto przyznanej w 2018 r. Rzecznikowi Praw Obywatelskich, dr. Adamowi Bodnarowi, i Biuru RPO za walkę o prawa człowieka i niezależne sądownictwo w Polsce. Łączna wartość to 83 tys. zł, które w całości przeznaczone zostaną na wsparcie inicjatyw obywatelskich w ramach niniejszego konkursu. [więcej o konkursie]
CO ZGŁASZALI LUDZIE W CZASIE SPOTKAŃ REGIONALNYCH NA LUBELSZCZYŹNIE I PODKARPACIU
Adam Bodnar w cyklu spotkań regionalnych rozmawiał od 8 do 10 stycznia z mieszkańcami Jarosławia, Lubaczowa, Biłgoraja, Świdnika i Lublina.
O co pytali ludzie? O to, jak nie dać zamknąć się w domu:
- jak dbać o prawa i godność osób z niepełnosprawnością intelektualną (praca, opieka, uzyskiwanie zgody na zabieg od osób z zaburzeniami poznawczymi), co z prawem małżonków do wspólnych rozliczeń podatkowych w przypadku ubezwłasnowolnienia jednego z nich?
- jak skutecznie odśnieżać małe miejscowości i dać szansę ludziom na poruszanie się na piechotę, a nie tylko samochodami (obowiązek odśnieżania chodników ciąży na właścicielach posesji, a ci są coraz starsi i bardzo często samotni)?
- jak radzić sobie z wykluczeniem transportowym mieszkańców mniejszych miejscowości (brak komunikacji z większymi ośrodkami, ale też brak komunikacji w samej miejscowości, co bardzo utrudnia życie seniorom; czy weryfikacja praw jazdy nie odetnie seniorów od dostępu do specjalistycznej opieki zdrowotnej w szpitalach, do których przecież trzeba czymś dojechać)?
- jak naprawić pracę sądów, jak reagować na nadużywanie prawa ze strony władz, czy obywatelski opór przeciw łamaniu Konstytucji ma sens?
A także:
- jak rozwiązać problemy pracownicze służb medycznych (niskie zarobki, podnoszenie norm pracy)?
- jak realnie pomagać uchodźcom i jak radzić sobie z przewlekłością procedur wydawania zgód na pracę obcokrajowców?
- jak rozwiązywać wciąż pojawiające się – i różne – problemy lokatorów reprywatyzowanych kamienic?
- jak ułatwić rodzinom wychodzenie z konfliktów, w tym ze sporów transgranicznych, co zrobić z przewlekłością pracy sądów rodzinnych, jak zadbać o prawa ojców?
I na koniec:
- co można zrobić w sprawie zapowiedzianego masowego odstrzału dzików?
(PEŁNE RELACJE ZE SPOTKAŃ REGIONALNYCH RPO)
CO JESZCZE DZIAŁO SIĘ W BIURZE RPO
Kolejna interwencja RPO w sprawie mieszkań wyłudzanych za pożyczki. (więcej)
Klauzula sumienia – opinia RPO do senackiego projektu zmian. (więcej)
Osoby w kryzysie bezdomności będą mogły brać udział w wyborach. Po interwencji Rzecznika MSWiA odpowiada, że rząd skończył już prace nad zmianami prawa i weszły one w życie 12 grudnia 2018 r. (więcej)
Co z polityką senioralną? RPO pyta resort pracy o kolejną sesję Grupy Roboczej ONZ ds. Starzenia się. (więcej)
Porozumienie ONZ Global Compact w sprawie migrantów nie gwarantuje bezpieczeństwa dla Polski i może zachęcać do nielegalnej migracji – uważa MSWiA. Tak resort odpowiedział Rzecznikowi, dlaczego Polska nie przystąpiła do tego porozumienia. (więcej)
Podczas zajęć profilaktycznych w szkole podstawowej policjantka w reakcji na nieodpowiednie – jej zdaniem – zachowanie uczniów, zażądała podania ich danych osobowych oraz rodziców. Groziła wpisaniem dzieci do Krajowego Rejestru Karnego. RPO poprosił komendanta o wyjaśnienia. (więcej)
WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI
Dopuszczalność zatrzymania osoby czasowo przebywającej w Polsce, obwinionej o wykroczenie zagrożone wyłącznie grzywną, jest niekonstytucyjna – uznał Trybunał Konstytucyjny. Wyrok jest zgodny ze stanowiskiem Rzecznika. (więcej)
W polskich sądach brakuje ponad 700 sędziów. Zdaniem RPO takie braki (7 proc. ogółu) mają wpływ na przewlekłość rozstrzygania spraw ludzi. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o uruchomieniu obsadzania tych wakatów. (więcej)
Pan Ryszard ma szansę na odszkodowanie za niesłuszny areszt. Sąd Najwyższy uwzględnił kasację RPO i nakazał sądowi odwoławczemu ponowne zbadanie sprawy. (więcej)
Jedna z uczestniczek „stłuczki” nie mogła zaskarżyć wyroku wobec drugiej. Sąd Najwyższy uwzględnił kasację RPO i sprawa zostanie zbadana ponownie. (więcej)
Zróżnicowanie opłat za parkowanie w Krakowie. WSA uznał skargę Rzecznika. (więcej)
Propozycja przesłuchiwania świadków w procesie karnym pod nieobecność oskarżonego lub obrońcy jest sprzeczna z prawem do obrony – to jedna z uwag RPO do projektu zmian Kodeksu postępowania karnego. (więcej)
PRAWO DO INFORMACJI PUBLICZNEJ
Czy liczba zabójstw to informacja publiczna, którą policja ma udostępnić? RPO ma wątpliwości wobec odmowy komendy policji i prosi o wyjaśnienia. (więcej)
Prezes NBP nie ujawnił opinii o kandydatach na prezesów banków. Rzecznik zaskarżył te decyzje do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. (więcej)
PRAWA OSÓB POZBAWIONYCH WOLNOŚCI
Osoby pozbawione wolności nie mają dostępu do serwisów internetowych instytucji unijnych (europa.eu). Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. (więcej)
Powstaną hostele przy więzieniach. Rzecznik pyta o szczegóły pomysłu. (więcej)
KRONIKA
Możecie być bohaterami – powiedział Adam Bodnar do aplikantów adwokackich podczas uroczystego ślubowania 7 stycznia 2019 r. w Warszawie (więcej)
Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar spotkał się z ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Przedmiotem rozmowy były węzłowe problemy związane z przestrzeganiem praw człowieka. (więcej)
W Sejmie RP odbyło się trzecie posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Mowie Nienawiści i Ochrony Praw Człowieka. Podczas spotkania przedstawiono uaktualnioną wersję „mapy kościelnej pedofili” oraz poinformowano o utworzeniu w Warszawie Centrum Pomocy Ofiarom Pedofilii. (więcej)
Jak władze polityczne starają się wpływać na niezależne sądy, a nawet je podporządkowywać? Co powoduje, że się to udaje, a co pomaga utrzymać niezależność? Między innymi te kwestie były przedmiotem debaty współorganizowanej przez Biuro RPO oraz Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS. (więcej)
ZAPRASZAMY
15 stycznia, na debatę o mobbingu w służbach mundurowych (więcej)