Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 5-9 sierpnia 2019

OCHRONA ŚRODOWISKA

RPO zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie noweli ustawy „środowiskowej”, która drastycznie utrudni społecznościom lokalnym udział w postępowaniach dotyczących uciążliwych inwestycji. Rzecznik uzasadnia ten wniosek zagrożeniem, jaki ustawa stwarza dla praw i wolności obywatelskich. (więcej)

 

NABÓR KANDYDATÓW DO NAGRODY RPO IM. DOKTORA MACIEJA LISA – ZGŁOSZENIA DO 31 SIERPNIA
Zapraszamy do zgłaszania kandydatur do Nagrody RPO im. doktora Macieja Lisa za szczególne dokonania na rzecz obrony praw i interesów osób z niepełnosprawnościami. Kandydatów z całej Polski mogą zgłaszać organizacje społeczne i uczelnie wyższe. Zgłoszenia można przesyłać mailem na adres: nagroda.macieja.lisa@brpo.gov.pl. (więcej)

 

SĄDY I WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

  • Od półtora roku Minister Sprawiedliwości nie odpowiada Rzecznikowi Praw Obywatelskich ws. kontroli osób wchodzących do sądów – choć dwa razy zobowiązała go do tego kancelaria premiera. Lekceważenie obowiązków wynikających z ustawy o RPO stanowi oczywiste naruszenie prawa. (więcej)
  • Rzecznik wniósł by Trybunał Konstytucyjny umorzył sprawę pytań prawnych ws. skuteczności powołań sędziów Sądu Najwyższego z lat 2000-2018. Skierował je Kamil Zaradkiewicz, sędzia Izby Cywilnej SN. (więcej)
  • Rzecznik wnosi, by prezydent zaskarżył do TK zmiany w procesie karnym. Chodzi m.in. o możliwość prowadzenia procesu przez sąd pod nieobecność obrońcy i oskarżonego oraz skazania przez sąd odwoławczy oskarżonego, wobec którego sąd I instancji warunkowo umorzył postępowanie, a ponadto - wymierzenia kary dożywocia, która nie zapadła w I instancji (więcej).
  • Jak zapewnić publiczny charakter wyroków nakazowych? RPO ponownie wystąpił w tej sprawie do Ministra Sprawiedliwości. (więcej)

 

RÓWNE TRAKTOWANIE

  • 6-7 sierpnia 2019 r. Komitet ONZ badał sprawozdanie Polski z realizacji Konwencji ws. likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej. W swym raporcie RPO wskazał m.in. że nie wszystkie grupy zagrożone przestępczością wynikającą z nienawiści są przed nią należycie chronione. Rzecznik podkreślił też radykalizację języka debaty publicznej wokół migracji, w tym także języka mediów i napisał o nadal funkcjonujących w społeczeństwie negatywnych stereotypach wobec mniejszości narodowych i etnicznych. (więcej)
  • Polsce grozi dyskryminacja na rynku usług – przestrzega RPO. Taki może być efekt uchylenia przez Trybunał Konstytucyjny przepisu Kodeksu wykroczeń o karalności bezzasadnej odmowy wykonania usługi. Część społeczeństwa błędnie bowiem uznała, że TK wprowadził powszechną klauzulę sumienia dla wszystkich usługodawców. (więcej)
  • Stereotypowe role przypisywane kobietom i mężczyznom mogą powstrzymywać dziewczęta i kobiety przed realizacją pasji sportowych. Utrudnia im to także obawa przed dyskryminacją w dostępie do obiektów sportowych. Dowodem tego jest spór o dostęp do boiska Orlik na warszawskim Mokotowie dla dziewczęcej drużyny piłki nożnej. W sprawie systemowego wsparcia aktywności sportowej dziewcząt i kobiet Rzecznik zwrócił się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. (więcej)
  • Sprawa pracownika zwolnionego z IKEA. Pracodawca i Okręgowy Inspektor Pracy odpowiedzieli RPO. Odpowiedzi pozwalają na sformułowanie pierwszych wniosków co do relacji pomiędzy pracodawcą a pracownikiem w kontekście przeciwdziałania dyskryminacji w miejscu pracy. Ostateczną decyzję, czy zwolnienie naruszyło przepisy prawa, podejmie niezawisły sąd. (więcej)
  • Policja o „Marszu Równości” w Białymstoku: 25 zatrzymanych, zarzuty wobec kilku podejrzanych o różne przestępstwa, 75 nałożonych mandatów karnych oraz kilka wniosków do sądu o ukaranie za wykroczenia. Komendant Wojewódzki Policji podkreśla, że dzięki jej zaangażowaniu nie dopuszczono do eskalacji wydarzeń czy zablokowania tego legalnego zgromadzenia. (więcej)

 

PRAWA POZBAWIONYCH WOLNOŚCI

  • Więźniowie skarżą się, że posiłki są im wydawane przez otwory w drzwiach cel mieszkalnych. RPO wiele razy wskazywał Służbie Więziennej, że przyjęcie takiej zasady wobec wszystkich osadzonych narusza ich godność. Posiłki powinno się wydawać przy otwartych drzwiach celi – chyba że na przeszkodzie stoją szczególne względy ochronne. (więcej)
  • NFZ nie refunduje świadczeń medycznych udzielanych pacjentom Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie przez zewnętrzne podmioty lecznicze. Rzecznik spytał o tę sprawę dyrektora Ośrodka w kontekście zapewnienia odpowiedniej opieki medycznej jego pacjentom. (więcej)
  • Więźniowie z niektórych aresztów czy zakładów karnych nie mają możliwości noszenia latem lżejszych ubrań czy zabierania napojów na spacery. Część osadzonych podczas wizyt swych małych dzieci nie może im towarzyszyć w zabawie na sali widzeń – zabrania się im bowiem wstawać od stolika. Powodem zróżnicowania jest to, że nie wszystkie regulaminy jednostek penitencjarnych gwarantują pełnię praw osobom pozbawionym wolności. (więcej)

 

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI

  • Rzecznik podjął z urzędu przedstawioną w mediach sprawę skandalicznego traktowania osób przebywających w schroniskach dla bezdomnych w Pokrzywnicy (woj. mazowieckie). RPO poprosił Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego o informacje, czy sprawa jest znana urzędowi i jakie podjęto działania kontrolne. (więcej)
  • Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz dostaje coraz więcej listów z groźbami i obelgami. Jak podają media, w części tych listów są odniesienia m.in. do treści z "Wiadomości" TVP. Rzecznik zwrócił się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zbadanie, czy w tym zakresie nadawca publiczny właściwie zrealizował ustawowy obowiązek zachowania bezstronności. (więcej)
  • W Polsce nadal nie ma urzędnika, który mógłby stwierdzać zgon i sprawowałby pieczę nad zwłokami. Rzecznik od lat apeluje o uregulowanie tej kwestii, ale bez skutku. Zwrócił się zatem do kilkudziesięciu włodarzy miast, by rozważyli powołanie - wzorem niektórych miejscowości - „powiatowego koronera” lub by zawierali umowy z podmiotem leczniczym na takie usługi. (więcej)
Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik