SPRAWA PANA LUCJANA – TEGO NIE MOŻNA PRZEGAPIĆ
Historia pana Lucjana zawarta jest tylko w dokumentach – nie mieliśmy okazji go poznać.
10 lat temu trafił do szpitala psychiatrycznego w ramach tzw. środka zabezpieczającego po tym, jak ukradł rower. Lekarze psychiatrzy uznali, że z powodu swojego stanu nie mógł odpowiadać karnie. O losie pana Lucjana zadecydował sąd na podstawie pisemnej opinii psychologa, który pana Lucjana nie zbadał, tylko przejrzał jego akta.
Sąd uznał – choć tego dobrze nie uzasadnił – że kradzież roweru ma znaczną społeczną szkodliwość. I bezterminowo zamknął pana Lucjana w szpitalu. Pan Lucjan się nie odwołał.
Na tym sprawa by się skończyła, gdyby nie wizytacje prewencyjne RPO – jego eksperci odwiedzają miejsca pozbawienia wolności, w tym szpitale psychiatryczne, sprawdzając, czy nie dochodzi tam do naruszeń praw człowieka. I tak natrafili na akta pana Lucjana.
Akta natychmiast trafiły do Zespołu Prawa Karnego BRPO i Rzecznik w grudniu 2018 r. złożył w tej sprawie kasację.
Sąd Najwyższy w tym tygodniu przyznał rację: pan Lucjan nie powinien był zostać w taki sposób pozbawiony wolności. 10 lat za rower?
Jest już wolny.
więcej o sprawie pana Lucjana. Tu też – więcej podobnych przypadków, jakie znalazł RPO
Poprawienie standardów ochrony zdrowia psychicznego i prawdziwa ochrona praw osób chorujących to jedno z ważniejszych wyzwań, jakie stoją przed Polską.
Eksperci wspierający RPO wskazują, że psychiatria potrzebuje dziś pilnie miliarda złotych. Coraz bardziej palące jest też poprawienie sytuacji biegłych sądowych.
Ponieważ zasoby SERWISU RPO.GOV.PL są teraz porządnie skategoryzowane, można dowiedzieć się, co RPO wie o sytuacji psychiatrii (https://www.rpo.gov.pl/pl/kategoria-tematyczna/zdrowie-psychiczne) albo dlaczego sprawa biegłych jest taka ważna (https://www.rpo.gov.pl/pl/kategoria-tematyczna/biegli-sądowi)
Nasza baza informacji ma też narzędzie ułatwiające przeszukiwanie jej: https://www.rpo.gov.pl/sprawy-wazne-dla-obywateli. Pozwala na wybieranie kilku kryteriów na raz.
ARTYKUŁ 212 KK. Rzecznik Praw Obywatelskich zaprasza na debatę „Wolność słowa a zniesławienie. Artykuł 212 kk – co dalej: znieść? poprawić? znaleźć inne rozwiązanie?” 5 marca 2019 r. (wtorek), godz. 17.00-19.00 w siedzibie RPO – Warszawa ul. Długa 23/25. Prosimy o zgłoszenia pod adresem: anna.grzelak@brpo.gov.pl. Z przyczyn organizacyjnych bez tego nie będzie można wejść na spotkanie. Będzie ono także transmitowane on-line na stronie rpo.gov.pl, ale zdalnie nie będzie można zabierać głosu. (więcej szczegółów)
NIE WIEMY, ŻE JESTEŚMY DYSKRYMINOWANI? Większość Polaków twierdzi, że nie jest narażona na dyskryminację. Ale czy wiemy, czym jest dyskryminacja? Raczej nie – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich przez Kantar Public. Wyniki zaprezentowaliśmy 1 marca – w Międzynarodowym Dniu bez Dyskryminacji. (więcej)
RPO gratuluje Warszawie „Polityki Miejskiej Na Rzecz Społeczności LGBT+”. Tak się walczy z dyskryminacją! (więcej)
ZAPOMNIANI OPIEKUNOWIE? Ponad 2 mln Polek i Polaków opiekuje się starszymi lub niepełnosprawnymi członkami rodziny. Państwo o tych opiekunach nie pamięta – poza zasiłkami dla niektórych. RPO apeluje o całościowy program dla opiekunów rodzinnych do minister rodziny pracy i polityki społecznej. (więcej)
Rzecznik Praw Obywatelskich podjął sprawę nieodpowiedniej reakcji policjantów w Łodzi na zgłoszenie przez młodą kobietę usiłowania gwałtu i pobicia. Policja musi mu formalnie odpowiedzieć, wskazując co się zdarzyło i jaka była jej reakcja. (więcej)
CZY MSWiA UZNA ARGUMENTY PONAD 1500 OSÓB, które poskarżyły się do Rzecznika Praw Obywatelskich na umieszczenie w nowym wzorze paszportu hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna”? Zdaniem skarżących narusza to ich wolność sumienia i wyznania. Zwłaszcza że dewiza znajduje się w obrysie hologramu zdjęcia, co może prowadzić do utożsamienia wizerunku człowieka z konkretnym światopoglądem. (więcej)
SKARGA NADZWYCZAJNA RPO. Niezgodny z prawem nakaz zapłaty po wymianie rur – RPO wniósł skargę nadzwyczajną, bo tylko tak można naprawić błąd sądu. (więcej)
ORGANIZACJE POZARZĄDOWE. Resort rolnictwa planuje zmiany w ustawie o kołach gospodyń wiejskich. Podaje też statystyki, z który wynika, jak w praktyce zadziałały zmiany prawa. (więcej)
Na co konkretnie idą pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości? RPO ponawia pytania do Zbigniewa Ziobry. (więcej)
POZA TYM
- Ministerstwo Środowiska chce bardziej rygorystycznie określić przepisy dotyczące magazynowania odpadów. RPO ma wątpliwości do jednego z zapisów projektu, ponieważ ewentualne objęcie rozporządzeniem wspólnot i spółdzielni mogłoby oznaczać dodatkowe koszty. (więcej)
- Właściciel obiektu włączonego do gminnej ewidencji zabytków nie może dziś skutecznie zakwestionować takiego wpisu – a nawet o nim nie wie. Sejm podzielił stanowisko RPO co do niekonstytucyjności tych przepisów. (więcej)
- W 2017 r. w Polsce wykonano łącznie 1057 legalnych zabiegów przerwania ciąży – ani jednego w województwie podkarpackim. W ocenie RPO może to wskazywać na brak rzeczywistego dostępu do legalnej aborcji w tym regionie – co narusza prawa pacjentek. (więcej)
- Ustawa przewidująca bezterminowe umieszczanie osób stwarzających zagrożenie w Ośrodku w Gostyninie musi być znowelizowana, a koncepcja Ośrodka – zweryfikowana. Rzecznik wystąpił w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego. (więcej)
- Po 10 latach od zdania egzaminu adwokackiego wygasa prawo złożenia wniosku o wpis na listę adwokatów. W ocenie Rzecznika taki przepis z 2014 r. ogranicza konstytucyjne prawo dostępu do zawodu oraz zasadę demokratycznego państwa prawnego. Od trzech lat Ministerstwo Sprawiedliwości nie odpowiada na wystąpienie RPO w tej sprawie. (więcej)
KRONIKA
O alimentach podstawowych i o dalszych wspólnych pracach RPO i RPD – spotkanie Zespołu ds. Alimentów z udziałem RPO Adama Bodnara i RPD Michała Pawlaka. (więcej)
Nowe koncepcje co do ławników oraz propozycje powołania sędziów pokoju i obywatelskich sędziów handlowych wymagają poważnej debaty – uważa RPO. 28 lutego 2019 r. podczas wykładu Adam Bodnar mówił o tym, jak przybliżyć wymiar sprawiedliwości obywatelom. (więcej)
Dr Sylwia Spurek zakończyła pracę jako zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich do spraw równego traktowania. (więcej)