Newsletter 25 lipca – 1 sierpnia 2016
NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY
Kolejna wizyta rzecznika w Opolu i Dobrzeniu Wielkim – spotkanie mediacyjne w sprawie zmiany granic miasta
Z inicjatywy RPO Adama Bodnara w siedzibie Izby Adwokackiej w Opolu odbyło się spotkanie mediacyjne w sprawie zmiany granic miasta Opola ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Strony sporu porozumiały się w kwestii rozpoczęcia rozmów między miastem Opole a poszczególnymi gminami i przedstawicielami powiatu opolskiego, który również zostanie dotknięty finansowo zmianą granic [szczegóły ustaleń].
RPO W SPRAWACH OBYWATELI
Prawo do składania petycji
Petycje do Sejmu RP można składać również mailowo – potwierdza szef Kancelarii Sejmu RP po wystąpieniu RPO [więcej].
Prawa osób ubezwłasnowolnionych – uzasadnienie wyroku TK
W czerwcu Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne przepisy, które nie dają żadnych szans osobie ubezwłasnowolnionej, by sprawdzić, czy jest zamknięta w DPS w sposób zasadny. Teraz do Biura Rzecznika wpłynęło uzasadnienie wyroku [więcej].
Efekt spotkania regionalnego w Białymstoku. Zmiany dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego członków rodzin (eWUŚ)
Po wystąpieniu RPO minister zdrowia zapowiada zmiany dotyczące przypadków, kiedy członek rodziny osoby ubezpieczonej podejmuje na krótko pracę. Po zakończeniu tej pracy wypada z systemu eWUŚ, mimo że nadal przysługuje mu prawo do korzystania z opieki medycznej. Problem zgłosili rzecznikowi mieszkańcy Białegostoku [więcej].
Efekt spotkania regionalnego w Gorzowie Wielkopolskim. Zapowiedź zmian przepisów o płacy minimalnej
Uczestnicy spotkania regionalnego w Gorzowie Wielkopolskim zgłosili RPO problem niesprawiedliwych przepisów o minimalnym wynagrodzeniu: jeśli komuś przysługuje dodatek stażowy, a ma dostawać płacę minimalną, to jego podstawa wynagrodzenia obniżana jest o ten dodatek. W ten sposób ktoś o dłuższym stażu pracy ma niższą pensję od nowicjusza. W odpowiedzi na wystąpienie RPO minister zapowiada zmiany [więcej].
Odpowiedź Policji ws. zabezpieczania sprzętu komputerowego na potrzeby postępowania
Ludzie piszą do RPO, że w związku z postępowaniami przygotowawczymi dotyczącymi przestępstw w cyberprzestrzeni (zwłaszcza w sprawach dotyczących prawa autorskiego) zabezpieczany jest cały sprzęt (laptop, komputer, telefon komórkowy). Efekt jest taki, że nie da się pracować, utrzymywać kontaktu ze znajomymi, korzystać z konta bankowego, dzieci nie mają dostępu do sprzętu, a trwa to kilka miesięcy a nawet dłużej.
Komendant Główny Policji zadeklarował, że Policja będzie się starała, aby zabezpieczanie cyfrowego materiału dowodowego było jak najmniej uciążliwe dla obywateli [więcej].
Rekrutacja na studia wyższe osób z tzw. starą maturą
Do RPO wpływają skargi osób, które zdawały tzw. starą maturę (przed rokiem 2004/2005) i teraz nie mogą podjąć studiów, bo wyniki ich egzaminu nie są uwzględniane podczas rekrutacji na uczelnie wyższe. Rzecznik zapytał o ten problem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego [więcej].
SPOŁECZEŃSTWO
Minister odpowiada w sprawie dłużników alimentacyjnych
W Ministerstwie Sprawiedliwości analizowane są różne warianty zmian w prawie karnym, aby skuteczniej karać za świadome uchylanie się od płacenia alimentów. Prace są jednak na wstępnym etapie, nie ma jeszcze Zespołu Międzyresortowego, który zająłby się sprawą. Odpowiedź Ministerstwa jest efektem licznych wystąpień RPO, który wspólnie z Rzecznikiem Praw Dziecka intensywnie zajmuje się problemem alimentów i tego, co zrobić, by ludzie płacili na wychowanie swoich dzieci [więcej].
Badanie kierowców na zawartość w organizmie narkotyków
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podzielił stanowisko Rzecznika, że Policja powinna bardziej aktywnie zajmować się badaniami kierowców na zawartość w organizmie środków psychoaktywnych innych niż alkohol [więcej].
Prewencyjne badania kierowców na zawartość alkoholu w organizmie
Rzecznik wystąpił do Prezesa Rady Ministrów z prośbą o wskazanie resortu właściwego w sprawie zmian legislacyjnych i legitymizacji działań Policji przeprowadzającej prewencyjne badania kierowców na zawartość alkoholu w organizmie [więcej].
Dostęp więźniów do informacji publicznej
Rzecznik zwrócił się do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z prośbą o udostępnienie osobom pozbawionym wolności dodatkowych stron internetowych, zawierających orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i podstawowe informacje dotyczące Trybunału. Obecnie więźniowie mogą korzystać ze stron BIP wybranych instytucji [więcej].
Zwrot kosztów stawiennictwa świadków
Brakuje przepisów określających jednoznacznie, kto powinien pokryć koszty stawiennictwa świadka w toku czynności wyjaśniających prowadzonych przez straże gminne (miejskie). RPO zwrócił się w tej sprawie do Ministra Sprawiedliwości [więcej].
PRAWO
Prawa osób z niepełnosprawnością intelektualną
Rzecznik zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów w sprawie braku systemowych rozwiązań dotyczących sposobu postępowania wobec osób z niepełnosprawnością psychiczną lub intelektualną, które są uczestnikami postępowania karnego [więcej].
Różne prawa w różnych więzieniach?
W wystąpieniu do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej RPO przedstawia przykłady nieprawidłowości w porządkach wewnętrznych jednostek penitencjarnych i prosi, by je wyeliminować. Chodzi o to, że w różnych jednostkach penitencjarnych osadzeni mają różne prawa [więcej].
Wymóg braku karalności dyscyplinarnej asystentów sędziów
Niejasne zasady dotyczące kandydowania na stanowisko starszego asystenta sędziego – to temat wystąpienia RPO do Ministra Sprawiedliwości [więcej].
KRONIKA
Zastępca RPO na obchodach 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego
Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk wziął udział w obchodach 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, które odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza [więcej].
Pierwsi studenci zakończyli wakacyjne praktyki w Biurze RPO
- Dziękuję za Waszą sumienną pracę i niezwykłe zaangażowanie w ochronę praw człowieka. Mam nadzieję, że zdobyte tu doświadczenia wykorzystacie w swojej dalszej karierze naukowej i zawodowej - mówił dr Adam Bodnar podsumowując pierwszy miesiąc wakacyjnych praktyk w Biurze RPO [więcej].
Adam Bodnar na posiedzeniu plenarnym Krajowej Rady Sądownictwa
Rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar wziął udział w posiedzeniu plenarnym Krajowej Rady Sądownictwa [więcej].
Adam Bodnar dla Onetu: Franciszek – przyjaciel obywateli
- Przyjazd papieża nie uwolni nas od społecznych problemów, ale może być poważnym wsparciem dla instytucji i ludzi, którzy zabiegają o ich rozwiązywanie - napisał Adam Bodnar w komentarzu dla Onet.pl przed przyjazdem papieża do Polski [cały artykuł].
RPO na uroczystości powitania papieża Franciszka w Krakowie
Rzecznik Adam Bodnar wziął udział w uroczystości powitania papieża Franciszka, który przyleciał do Polski na Światowe Dni Młodzieży [więcej].
Spotkanie z Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych
Rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar i jego zastępca płk Krzysztof Olkowicz spotkali się z Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Mirosławem Różańskim [więcej].
Rozmowa o prawach pacjentów
Rzecznik Adam Bodnar i jego zastępczyni Sylwia Spurek spotkali się z rzeczniczką praw pacjenta Krystyną Kozłowską [więcej].
Patronaty RPO
Rzecznik Praw Obywatelskich objął Honorowym Patronatem „Informator dla migrantów” – inicjatywę realizowaną w ramach projektu „Witamy w Lublinie 3” [więcej].