NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY
Kilkoro sędziów, którzy zabierają głos o sytuacji w wymiarze sprawiedliwości lub zadali pytania Trybunałowi Sprawiedliwości UE, zostało wezwanych na przesłuchania przez rzeczników dyscyplinarnych sądów powszechnych. Zastępca RPO Stanisław Trociuk zwrócił się do rzeczników o podanie powodów wezwania sędziów do złożenia wyjaśnień oraz przekazanie informacji na czyj wniosek podjęto te czynności. (więcej)
Polski rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar i jego Biuro zostali tegorocznymi laureatami norweskiej Nagrody Rafto przyznawanej od 1987 r. obrońcom praw człowieka na świecie. Profesor Thorolf Rafto działał na rzecz praw człowieka zwłaszcza w krajach Europy Środkowej: Polski, Czech i Węgier. Nagroda Rafto za rok 2018 zwraca uwagę na kwestię zagrożenia demokracji oraz praw człowieka w Polsce. (więcej)
Adam Bodnar wraz z dziesięciorgiem młodych liderów z Europy uczestniczył w spotkaniu z Barackiem Obamą w Amsterdamie. Rozmowa zorganizowana przez Fundację byłego prezydenta USA dotyczyła wyzwań, przed jakimi stają społeczeństwa Europy. Prowadzona była w formie okrągłego stołu. (więcej)
Specjalna sprawozdawczyni ONZ Karima Bennoune rozmawiała w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich o stanie przestrzegania praw kulturalnych w Polsce. Poruszono m.in. temat nowelizacji ustawy o IPN, zmian w Muzeum II Wojny Światowej i sposobu potraktowania jego twórców oraz sytuacji w telewizji publicznej TVP. (więcej)
FORUM ANTYDYSKRYMINACYJNE W LUBLINIE
Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich dr Sylwia Spurek wraz z Zespołem do spraw Równego Traktowania w Biurze RPO serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w Forum Antydyskryminacyjnym w Lublinie, które odbędzie się 12 października (piątek) w Galerii Labirynt. (szczegóły i formularz zgłoszeniowy)
RPO W SPRAWACH OBYWATELI
Trzeba poprawić organizację lekcji religii mniejszościowych i etyki, tak by rodzice wiedzieli, że takie lekcje są możliwe. W wystąpieniu do minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej Rzecznik ponownie zwrócił uwagę na ten problem. (więcej)
Kobieta straciła 75 tys. zł wskutek sfałszowanej umowy pożyczki. Pieniądze zajął komornik po wyroku sądu cywilnego z pozwu firmy windykacyjnej. Pięć lat potem mężczyznę, z którą kobieta miała rzekomo zawrzeć umowę pożyczki, prawomocnie skazano za jej sfałszowanie. Rzecznik wniósł do sądu, który wydał nakaz zapłaty, aby wznowił postępowanie, oddalił pozew firmy windykacyjnej i orzekł zwrot pieniędzy kobiecie. (więcej)
Obywatel dostał 200 zł grzywny za to, że w samochodzie uruchomił pilotem bramę domu, która uderzyła inny samochód. Sąd w trybie nakazowym uznał to za wykroczenie polegające na niezachowaniu należytej ostrożności podczas prowadzenia pojazdu. Nie zbadał jednak, czy ten czyn miał związek z prowadzeniem auta. Dlatego RPO wniósł kasację, którą Sąd Najwyższy uwzględnił. (więcej)
Gdy apelację wniesiono jedynie na korzyść oskarżonego, sąd odwoławczy nie może nawet ryzykować pogorszenia jego sytuacji. Dlatego, w wyniku kasacji RPO Sąd Najwyższy uchylił wyrok jednego z sądów okręgowych, który wydłużając zakres czasu popełnienia przestępstwa poza okres ustalony przez sąd rejonowy mógł spowodować pogorszenie sytuacji oskarżonego. (więcej)
W 1960 r. mieszkańcy Zielonej Góry sprzeciwili się eksmisji parafii Św. Jadwigi z Domu Katolickiego. Milicja użyła siły, a ludzie bronili się. W ramach represji skazano setki osób. Sąd Najwyższy na skutek kasacji RPO uniewinnił obywatela skazanego jako osoba nieletnia za udział w tzw. wydarzeniach zielonogórskich. (więcej)
Osoby z niepełnosprawnością mowy skarżą się na odmowy udziału w teleturniejach w Telewizji Polskiej. Tymczasem elementem misji publicznej TVP powinny być działania na rzecz pełnego włączania osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne. O wyjaśnienia w tej sprawie zastępczyni RPO ds. równego traktowania Sylwia Spurek zwróciła się do dyrektora TVP2 Marcina Wolskiego. (więcej)
Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę niewyświetlania filmu „Kler” w Ostrołęce. O fakcie tym poinformowały media: Taką decyzję podjęły władze miasta, które mają wpływ na repertuar wyświetlany w kinie prowadzonym przez lokalny ośrodek kultury. (więcej)
PRAWO
Policja ma przejąć od Inspekcji Transportu Drogowego fotoradary i kamery kontrolujące przejazd na czerwonym świetle. Tak resort infrastruktury odpowiedział RPO, który wskazywał na brak przepisów wykonawczych regulujących sprawę tych urządzeń. (więcej)
W ostatnim roku często pojawiały się publicznie treści i symbole rasistowskie czy faszystowskie, głoszące nienawiść wobec ludzi innych narodowości, pochodzenia czy wyznania. Rzecznik pyta MSWiA o efekty działań międzyresortowego zespołu ds. przeciwdziałania propagowaniu faszyzmu i mowie nienawiści. (więcej)
Rada Warszawy uchwaliła, że „uciążliwego pasażera” z komunikacji miejskiej można usuwać bez uwzględniania „zasad współżycia społecznego”. RPO zaskarżył te przepisy, bo pozwalają usuwać z pojazdów np. osoby starsze lub dzieci. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał skargę RPO, ale Rada Warszawy odwołała się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Rzecznik wniósł o oddalenie skargi kasacyjnej. (więcej)
Gdańsk przyznał ulgi na przejazd komunikacją miejską emerytom, ale tylko jeśli już skończyli 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni). RPO uznał, że narusza to konstytucyjną zasadę równego traktowania i zaskarżył uchwałę rady miasta do sądu administracyjnego. WSA przyznał rację Rzecznikowi i stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Gdańska. (więcej)
Właściciele hoteli i ośrodków wczasowych kupionych od Funduszu Wczasów Pracowniczych mogą stracić swą własność . Ustawa z 2015 r. o FWP wywłaszczyła ich i uniemożliwiła praktycznie dochodzenie ich praw. W czerwcu 2018 r. RPO apelował do premiera o systemowe rozwiązanie problemu, ale nie dostał odpowiedzi. Tymczasem na podstawie przepisów ustawy wszczynane są już postępowania sądowe, dlatego Adam Bodnar ponowił wystąpienie do premiera. (więcej)
Ministerstwo Spraw Zagranicznych przetłumaczyło przyjętą 2 marca 2016 r. przez Komitet Ministrów Rady Europy Rekomendację dotyczącą praw człowieka i biznesu. Zalecenia i wskazówki zawarte w Rekomendacji mają wesprzeć państwa członkowskie w zapobieganiu naruszeniom praw człowieka przez przedsiębiorstwa oraz naprawianiu skutków tych naruszeń. (więcej)
KRONIKA
Wczesne diagnozowanie choroby Alzheimera, potrzeba badań przesiewowych, zasady komunikowania się z osobami dotkniętymi chorobami otępiennymi – to główne tematy konferencji, która odbyła się w Biurze RPO. Szczegóły i retransmisja spotkania
Ponad dwa lata temu rozpoczął się proces nadający polskim służbom uprawnienia, które mogą godzić w prawa obywateli w zakresie ich prywatności. W Biurze RPO odbyła się konferencja dotycząca inwigilacji. Uczestniczył w niej bohater słynnej sprawy „inwigilacyjnej” przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka Roman Sacharow. (więcej)
W Częstochowie rozpoczęło działalność Centrum Aktywności Obywatelskiej, w którym prowadzone będą m.in.: świetlica środowiskowa, punkt konsultacyjno-informacyjny, łaźnia miejska, magazyn ubrań, klub seniora, hostel (będący częścią infrastruktury miejskich usług społecznych). W otwarciu ośrodka uczestniczył Adam Bodnar. (więcej)