Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 25-29 listopada 2019

III KONGRES PRAW OBYWATELSKICH 13-14 GRUDNIA 2019 R.

Zapraszamy na trzeci Kongres Praw Obywatelskich, który odbędzie się 13 i 14 grudnia 2019 roku! Ponad 40 paneli, nowe raporty, bardzo ciekawi goście. I TEMATY naprawdę ważne, a nieograne.

REJESTRACJA NA KONGRES  TRWA - TU SIĘ MOŻNA ZAREJESTROWAĆ, choć na części paneli nie ma już miejsc

Więcej informacji na portalu Kongresu Praw Obywatelskich. Dodaliśmy szczegółowe informacje o panelach, panelistach i wydarzeniach towarzyszących Kongresowi.

16 DNI PRZECIW PRZEMOCY

Osiem historii i osiem wyzwań na 16 dni akcji przeciw przemocy wobec kobiet – Biuro RPO przygotowało osiem historii, inspirowanych otrzymywanymi przez Rzecznika skargami, które wskazują, jakie zmiany musimy wprowadzić, by skutecznie chronić przed przemocą i wspierać osoby nią pokrzywdzone. (więcej)

SĄDY I WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

  • Wnuczce samodzielnie opiekującej się schorowaną osiemdziesięciodziewięcioletnią babcią odmówiono prawa do świadczenia pielęgnacyjnego – RPO zaskarżył tę decyzję. W listopadzie Samorządowe Kolegium Odwoławcze w ramach autokontroli uwzględniło skargę RPO i skierowało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. (więcej)
  • RPO złożył kolejną skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego w sprawie Jana Śpiewaka i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, wskazując m.in. na znaczenie wolnej debaty w kwestiach dotyczących interesu publicznego i na rolę organizacji pozarządowych w tej debacie. (więcej)
  • Jeden z pacjentów ośrodka w Gostyninie został przeniesiony do więzienia, gdzie ma odbyć karę pozbawienia wolności. Przepisy nie wskazują zaś, czy pierwszeństwo wykonania ma kara pobawienia wolności na mocy decyzji sądu karnego, czy też terapia orzeczona przez sąd cywilny. Rzecznik wystąpił do Ministra Sprawiedliwości o zmianę przepisów. (więcej)
  • Na czym polega prawo do czystego środowiska? Sąd Okręgowy w Gliwicach zwróci  się do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego. Problem powstał w czasie badania w II instancji sprawy mieszkańca Rybnika, który wystąpił przeciw Skarbowi Państwa do sądu, ponieważ w jego mieście smog praktycznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie i życie. (więcej)

RÓWNE TRAKTOWANIE

  • Senacka komisja praworządności, praw człowieka i petycji postanowiła 26 listopada, że nie podejmie prac nad petycja wzywającą do wypowiedzenia przez Polskę Konwencji Stambulskiej (Konwencji Rady Europy  o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej). (więcej)
  • Dyrektor szkoły został prawomocnie skazany za molestowanie seksualne nauczycielek. Sprawę monitorował RPO, ponieważ molestowanie seksualne należy do najbardziej drastycznych form dyskryminacji a państwo ma obowiązek skutecznie zwalczać przemoc seksualną wobec kobiet. (więcej)
  • Emerytury kobiet z rocznika ’53 są nawet o kilkaset złotych niższe niż powinny – RPO zaapelował do Marszałka Senatu o pilne zajęcie się sprawą. Miał to zrobić poprzedni sejm, ale na wniosek premiera projekt ustawy został tuż przed wyborami wycofany i przepadł. (więcej)

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI

  • RPO odpowiedział w sprawie wniosków obywateli urażonych akcją Nergala na Facebooku. (więcej)
  • Resort zdrowia lakonicznie poinformował Rzecznika, że nie prowadzi prac zmierzających do powołania Rady ds. Leczenia Niepłodności. Tymczasem powołanie Rady jest ustawowym obowiązkiem, z którego rząd nie wywiązuje się od 2015 roku. Dlatego RPO poprosił Ministra o podanie przyczyn braku prac nad tą inicjatywą. (więcej)
  • W związku z benefisem Andrzeja Seweryna powraca temat „czarnej listy” dziennikarzy, ekspertów i polityków w mediach publicznych. RPO prosi prezesa TVP Jacka Kurskiego o wyjaśnienia. (więcej)
  • Rzecznik wyjaśnia sprawę śmierci dwóch osób w kryzysie bezdomności, które zmarły wiosną wkrótce po wypisaniu ich z warszawskiego Szpitala Praskiego do schroniska. (więcej)
  • RPO wystąpił do Polskiego Radia o wyjaśnienie przyczyn rozwiązania współpracy z red. Łukaszem Warzechą. Zdaniem dziennikarza decyzja o zdjęciu jego audycji z anteny Polskiego Radia 24. nie została w żaden sposób uzasadniona. (więcej)

WYDARZENIA

  • 29 listopada w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie RPO z Prezydentem RP. (więcej) 
  • RPO: Nie możemy zadowolić się narracją resortu edukacji, która opiera się na przekonaniu, że „jakoś to będzie”. Musimy postawić na jakość nauczania – seminarium w Biurze RPO na temat skutków reformy oświaty. (więcej)
  • Konferencja „Aktywizacja zawodowa Osób Głuchych” – uczestnicy dzielili się dobrymi praktykami oraz wskazali rozwiązania, które umożliwią lepszy start zawodowy Osób Głuchych. (więcej)
  • Porozmawiajmy o prawach konsumentów – seniorów - spotkanie Rady Senioralnej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. (więcej)
  • Unia Europejska wchodzi w wiek konstytucyjnej dojrzałości: kluczowa rola Polski – wykład prof. Dimitry Kochenova w Biurze RPO. (więcej)
  • O ochronie środowiska i instytucjach rzeczniczych w Europie Środkowej i Wschodniej – konferencja na uniwersytecie Masaryka w Brnie z udziałem pracowniczki BRPO. (więcej)
Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik