Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 23 września – 4 października 2019

STOP HOMOFOBICZNEJ I TRANSFOBICZNEJ PRZEMOCY! OŚWIADCZENIE RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH – NIEZALEŻNEGO ORGANU DS. RÓWNEGO TRAKTOWANIA PO UJAWNIENIU PRÓBY ZAMACHU TERRORYSTYCZNEGO NA II MARSZ RÓWNOŚCI W LUBLINIE

Mogło wydawać się, że przemoc ujawniona w Białymstoku wobec uczestników Marszu Równości będzie to dla społeczeństwa sygnałem ostrzegawczym, który powstrzyma falę nienawiści. Niestety, wydarzenia związane z II Marszem Równości w Lublinie pokazały, że zagrożenie dla bezpieczeństwa i podstawowych praw człowieka wzrasta, zamiast maleć. Zabezpieczone przez Policję ładunki wybuchowe mogły pozbawić życia lub zdrowia osoby uczestniczące w zgromadzeniu. Zdarzenie to powinno skłonić nas wszystkich do głębokiej refleksji i pozytywnej reakcji – stwierdza RPO Adam Bodnar. [oświadczenie]

 

Wyrok TSUE w sprawie „frankowej” – co oznacza dla kredytobiorców (komunikat RPO i argumentacja prawna oraz działania RPO w sprawach frankowiczów i podnoszone w nich argumenty)

 

UWAGA: 9 PAŹDZIERNIKA,  w środę w godz. 11.00-15.00, Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza wraz z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich zapraszają na konferencji „Jak zapewnić godne starzenie się, chorowanie i umieranie na wsi”. Konferencja odbędzie się już po raz kolejny w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich przy ul. Długiej 23/25 w Warszawie. (więcej)

 

W przyszłym tygodniu odbywa się Kongres Osób z Niepełnosprawnościami. O najważniejszych problemach można przeczytać tu – https://www.rpo.gov.pl/pl/kategoria-konstytucyjna/art-69-pomoc-na-rzecz-osob-z-niepelnosprawnosciami

 

SĄDY I WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

  • Rzecznik Piotr Schab do RPO: reaguję w przypadku niemoralnych zachowań sędziów. Zachowaniem niemoralnym jest – jak wynika z tej korespondencji – krytykowanie sędziego, który uzyskuje dodatek za pracę poza miejscem zamieszkania, mimo że pracuje i mieszka w jednym mieście. (więcej)
  • Prezes UODO Jan Nowak dostał już pierwsze wyjaśnienia w sprawie farmy trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości: z samego resortu i z KRS. Wyjaśnienia są jednak na tyle niewystarczające, że nie sposób na razie ustalić, w jakim kierunku pójdą kolejne działania Urzędu Ochrony Danych Osobowych. (więcej)
  • Zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego, której obniżono świadczenie na podstawie ustawy dezubekizacyjnej. Nie doczekała się rozstrzygnięcia sprawy w sądzie. (więcej)
  • RPO ogłosił zapowiadany wcześniej komunikat o swoich wyjaśnieniach dotyczących śmierci Dawida Kosteckiego. Powstał też raport, ale nie będzie on ujawniony – dysponuje nim prokuratura. (więcej)
  • Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę sytuacji z reportażu „Superwizjera” TVN „Etatowy świadek” red. Michała Fuji. (więcej)
  • Już nie ma wątpliwości, kto dziedziczy spadek. Na wniosek RPO sąd naprawił swój błąd ( i nie musiała to być skarga nadzwyczajna do SN). (więcej)
  • Obywatel, który wskutek błędu sądu nie mógł odwołać się od wyroku, teraz będzie mógł to uczynić. Po kasacji RPO do Sądu Najwyższego do terminu zostanie doliczone pominięte Boże Ciało. (więcej)
  • ABW ponownie zbada wniosek w sprawie inwigilacji cudzoziemców - wyrok NSA. (więcej)
  • RPO zwraca się do zastępcy sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego Michała Lasoty, by swe czynności dostosował do przepisów prawa. (więcej)
  • Rzecznik wraz z grupą ekspertów proponuje powołanie specjalnego niezależnego organu, który zajmowałby się nadzorem nad działalnością służb specjalnych i mógł rozpatrywać skargi indywidualne na działanie służb. Raport ekspertów z głównymi założeniami reformy służb policyjnych i specjalnych został przedstawiony w Biurze RPO 23 września 2019 roku. (więcej) Koordynator Służb Specjalnych nie widzi problemu systemu inwigilującego Pegasus i zarzuca RPO, że jego opinie nie są oparte na faktach. (więcej)

 

RÓWNE TRAKTOWANIE

  • Sąd uchylił decyzję prezydenta miasta Lublina o zakazie marszu równości. RPO tradycyjnie przystąpił do sprawy – w obronie konstytucyjnej wolności zgromadzeń (więcej). RPO przystąpił też w sprawie zakazu marszu w Nowym Sączu. (więcej)
  • Sprawa zwolnionych pracownic Kurii Krakowskiej – RPO wystąpił z pytaniami do inspekcji pracy i prośba do Kurii. (szczegóły)
  • 23 września 2019 r. przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich przeprowadzili wizytację na kolejowym przejściu granicznym między Polską i Białorusią w Terespolu. (więcej)
  • Koniec sprawy "polskich obozów zagłady". Wyrok, że takie słowa naruszają dobra osobiste polskiego więźnia Auschwitz jest ostateczny. To było sądowe postępowanie strategiczne RPO. (więcej)

 

PRAWA FUNKCJONARIUSZY I ŻOŁNIERZY

  • Czy pomoc psychologiczna dla weteranów misji wojskowych poza Polską jest wystarczająca? (więcej)
  • Byłej policjantce odmówiono "prawa do zapomnienia". Interwencja Rzecznika do PUODO. (więcej)
  • Rzecznik w obronie praw funkcjonariuszki ABW zwolnionej z pracy tuż przed porodem. (więcej)

 

EDUKACJA I NAUKA

  • RPO: czy szkoła może grozić uczniom konsekwencjami za udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym? Dyrektor jednego z liceów ostrzegł uczniów, że poniosą „surowe konsekwencje” udziału w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym. (szczegóły)
  • Dlaczego doktorat można robić tylko na jednej uczelni? Resort nauki odpowiada Rzecznikowi. (więcej)

 

PRAWA OBYWATELSKIE

  • RPO upomina się o prawa polskich wyborców przebywających za granicą. Wybory za 2 tygodnie. (więcej)
  • Zagwarantować udział osadzonych w wyborach. RPO pisze do Służby Więziennej. (więcej)
  • NSA: projekt wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej to informacja publiczna. (więcej)

 

WYDARZENIA W BRPO

  • Problem leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro) jest problemem z zakresu praw człowieka – równego dostępu do pomocy, kiedy para nie może doczekać się dziecka – powiedział dziennikarzom RPO Adam Bodnar. Niepłodność nie jest ani prawicowa, ani lewicowa. Dotyczy zwykłych ludzi, którzy bardzo chcą mieć dzieci. I doszliśmy do tego, że RPO musi ich bronić – mówili uczestnicy debaty zorganizowanej w Biurze RPO. (relacja i nagranie debaty)
  • - Status prokuratury jest przedmiotem głębokiego zastanowienia i działań urzędu RPO. Kwestionowaliśmy ustawę prawo o prokuraturze, dopytujemy o bieg postępowań dyscyplinarnych prokuratorów. Bardzo żałuję, że w Polsce nie wyciągnęliśmy należytej refleksji z opinii Komisji Weneckiej z ubiegłego roku poświęconej w całości działaniu prokuratury. – mówił Adam Bodnar podczas pierwszego spotkania z cyklu seminariów dla prokuratorów i praktyków organizowanego przez Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia, Inicjatywę Obywatelską „Wolna Prokuratura” oraz Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.
  • Z myślą o seniorach – opiekunach osób chorujących na Alzheimera Rzecznik Praw Obywatelskich zorganizował 30 września konferencję „gwiaździstą” o dobrych praktykach w opiece nad tymi pacjentami. (więcej)
  • 1 października w Międzynarodowy Dzień Seniora zaczęła działać w Biurze RPO Rada Senioralna – to jest pomysł, który powinien zainspirować wiele firm i organizacji, które wiedzą, jakim kapitałem są emerytowani pracownicy, z ich wiedzą, doświadczeniem i znajomością misji i wartości firmy. (więcej)
  • O problemach pracowników ukraińskich w Polsce RPO rozmawiał z ombudsmanką Ludmyłą Denisową. (więcej)

 

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI

  • RPO w sprawie konieczności powołania Rady do spraw Leczenia Niepłodności. (więcej)
  • Spośród zgłoszonych kandydatów Kapituła postanowiła 20 września przyznać Nagrodę RPO im. doktora Macieja Lisa Panu Adamowi Komarowi. Nagroda ustanowiona z inicjatywy RPO w celu uhonorowania pamięci Macieja Lisa – pełnomocnika terenowego RPO we Wrocławiu, przyznawana jest za szczególne osiągnięcia w dziedzinie obrony praw i interesów osób z niepełnosprawnościami. (więcej)
Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik