Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 18-23 listopada 2019

III KONGRES PRAW OBYWATELSKICH 13-14 GRUDNIA 2019 R.

Zapraszamy na trzeci Kongres Praw Obywatelskich, który odbędzie się 13 i 14 grudnia 2019 roku! Ponad 40 paneli, nowe raporty, bardzo ciekawi goście. I TEMATY naprawdę ważne, a nieograne.

REJESTRACJA NA KONGRES  TRWA - TU SIĘ MOŻNA ZAREJESTROWAĆ

Więcej informacji na portalu Kongresu Praw Obywatelskich.

SĄDY I WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

  • Sprawa „warszawskiej mapy reprywatyzacji” – rzecznik złożył skargę kasacyjną na korzyść Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. (więcej)
  • Napisane hermetycznym językiem; niezrozumiałe dla osób bez wykształcenia prawniczego; niespełniające wymogów prawa europejskiego – tak RPO ocenia ministerialne projekty wzorów pouczeń o uprawnieniach i obowiązkach podejrzanego, pokrzywdzonego oraz świadka w sprawach karnych. (więcej)

PRAWA POZBAWIONYCH WOLNOŚCI

  • Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur przeprowadził wizytację w Pomieszczeniu dla Osób Zatrzymanych lub Doprowadzonych do Wytrzeźwienia (PdOZ) Komendy Miejskiej Policji w Koninie. Eksperci rozmawiali z osobami zatrzymanymi po proteście po śmierci młodego mężczyzny, który zmarł w wyniku postrzelenia przez policjanta. (więcej)
  • Służba Więzienna jest przeciwna zmianom w diagnozowaniu i leczeniu osób pozbawionych wolności chorych na żółtaczkę typu C. W odpowiedzi na wystąpienie RPO wskazała m.in., że osadzeni mają szeroki dostęp do diagnostyki choroby, a wykrywalność wirusa HCV w tej populacji jest większa niż w placówkach powszechnej służby zdrowia. (więcej)

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI

  • Materiał filmowy TVP pt. „Inwazja” potęguje społeczną nienawiść wobec osób LGBT, narusza ich godność i nieprawdziwie wiąże z pedofilią. Manipuluje też faktami co do „Marszów Równości”; buduje ich całkowicie jednostronny obraz i pomija akty agresji wobec nich. Rzecznik poprosił o zbadanie sprawy przewodniczącego KRRiT. (więcej)
  • Podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2019 r. w Warszawie policja zablokowała w tzw. kotle, a potem wyniosła, kontrmanifestantów protestujących przeciw „Marszowi Niepodległości”. RPO z urzędu bada tę interwencję. Wobec złożonych skarg Rzecznik zajął się także użyciem siły przez policję wobec „Marszu Polaków” we Wrocławiu, który został rozwiązany. (więcej)
  • Kibic nie mógł kupić biletu na mecz Widzewa Łódź w Pruszkowie, bo urodził się w województwie łódzkim. RPO spytał przewodniczącego Komisji Dyscyplinarnej Polskiego Związku Piłki Nożnej, jakie działania związek podejmuje w przypadkach niewpuszczania na mecze kibiców drużyn przyjezdnych. (więcej)

WYDARZENIA

  • Sędziowie, prawnicy i aktywiści spotkali się w Biurze RPO, żeby porozmawiać o wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada w sprawie KRS i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Dyskutowano na temat znaczenia wyroku, procedury wdrażania jego zaleceń w życie oraz zmian jakie przyniesie dla polskiego sądownictwa. (więcej)
  • Adam Komar odebrał Nagrodę RPO im. Macieja Lisa. Laureat jest prezesem wrocławskiej Fundacji „Potrafię Pomóc”. Pomaga ona dzieciom, młodzieży i dorosłym z niepełnosprawnościami oraz ich rodzicom i opiekunom. (więcej)
  • Spotkanie z Richardem Gere w Biurze RPO: Zmiana zaczyna się od spotkania. Od zaangażowania się. (więcej)
  • Rzecznik Praw Obywatelskich wziął udział w I Kongresie „Zdrowie Polaków 2019”. (więcej)
  • Funkcjonowanie ustawy dotyczącej ośrodka w Gostyninie - seminarium w Biurze RPO. (więcej) 
Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik