SPOTKANIA DLA OSÓB POMAGAJĄCYCH CHORYM NA ALZHEIMERA. WEŹ UDZIAŁ W KONFERENCJI RPO. MOŻESZ TO ZROBIĆ NA MIEJSCU, W SWOJEJ MIEJSCOWOŚCI – 30.09.2019, 11-15 (SZCZEGÓŁY)
Może być tak, że lekarz powie Ci: Mama/Tata choruje na chorobę Alzheimera. To nie jest zmiana nastroju i przyzwyczajeń wynikająca z wieku. To choroba – i będzie coraz gorzej.
Ale może być i tak, że to Tobie lekarz powie: To jest Alzheimer. Musimy się przygotować na to, co nastąpi.
W takim momencie każdemu przychodzą na myśl tylko straszne opowieści o rodzinach z osobami chorującymi. O niepoznawaniu najbliższych, o zostawianiu otwartego gazu, o zastanawianiu się, do czego może służyć nóż. O tym, że starsza osoba nie umie wrócić do domu z krótkiego spaceru. O udręczonych opiekunach, którzy nie śpią całymi nocami i nigdy nie mają chwili dla siebie.
Jak pomóc, co z pracą, co z innymi obowiązkami? Albo – jeśli to ja choruję, to co ze mną będzie. Kto się mną zajmie?
Chcesz wiedzieć, co zrobić? – włącz się w akcję debatowania i oglądania debaty o Alzheimerze 30 września w godz. 11-15. https://www.rpo.gov.pl/pl/kategoria-tematyczna/choroba-alzheimera
SĄDY I WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI
- Jak to możliwe, że w kraju doświadczonym przez Holocaust organom państwa ponad cztery lata zajmuje sprawa antysemickich wpisów i to nawet wtedy, kiedy okazuje się, że autorem tych wpisów jest urzędujący sędzia? Opieszałość i zaniechania w tym zakresie podważają zaufanie publiczne do państwa i do jego instytucji – napisał Rzecznik do przewodniczącego KRS Leszka Mazura. (więcej)
- PUODO odmówił wstrzymania wykonania postanowienia zabezpieczającego w sprawie wyroku NSA o ujawnieniu list sędziów popierających kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. To na podstawie tego postanowienia lista poparcia dla KRS nadal nie jest ujawniana. (więcej)
- 10 września 2019 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie Strand Lobben i Inni przeciwko Norwegii (skarga nr 37283/13). Sprawa dotyczyła decyzji sądu norweskiego o odebraniu władzy rodzicielskiej matce i pozwoleniu rodzinie zastępczej na adopcję jej syna. (więcej)
- Ludzie, którzy w stanie wojennym w 1981-82 r. skutecznie ukryli się przed internowaniem przez władze komunistyczne, zyskają prawo do odszkodowania. Dzięki inicjatywie RPO Sejm zmienił ustawę naprawiając krzywdę tych osób. Ustawę musi jeszcze poprzeć Senat i podpisać Prezydent. (więcej)
RÓWNE TRAKTOWANIE
- Oświadczenie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie akcji „Nie świruj, idź na wybory”. (tekst oświadczenia)
- Strategia deinstytucjonalizacji opieki ma być gotowa w połowie 2020 roku. Rządowe prace nad nią koordynuje Minister Zdrowia - tak resort rodziny odpowiada na pytanie RPO o postępy w zmianie systemu pomocy dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów. (więcej)
- Stowarzyszenie Etiopsko-Polskie „Selam” podziękowało Rzecznikowi Praw Obywatelskich za pomoc i wsparcie w sprawie napadniętego w Warszawie Salomona Demissie. W sierpniu 2017 r. został on pobity w Warszawie, pod blokiem, w którym mieszka. RPO spotkał się z nim i wyraził wyrazy współczucia i solidarności. Monitorował też przebieg sprawy. (więcej)
- 75% wszystkich wizytowanych przez pracowników BRPO lokali wyborczych bezpośrednio przed wyborami do Parlamentu Europejskiego było niedostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Rzecznik zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie działań zmierzających do zapewnienia skutecznej ochrony praw wyborczych wyborców z niepełnosprawnościami. (więcej)
POZOSTAŁE WIADOMOŚCI
- Do jednego z przepełnionych szpitali psychiatrycznych nadal są kierowane osoby, które sąd uznał za niemogące odpowiadać za popełnione przestępstwa z powodu niepoczytalności. Tymczasem takie osoby powinny trafiać na zabezpieczone oddziały psychiatrii sądowej. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na wystąpienie RPO, że zabiega o to, by zwiększyć liczbę łóżek w zamkniętych oddziałach, koresponduje też z NFZ. (więcej)
- Prezes UODO przyznał Rzecznikowi rację: komisja reprywatyzacyjna działa na podstawie przepisów, które nie uwzględniają RODO i należy je poprawić. Jan Nowak zaznacza jednak, że Komisja – zgodnie z ustawą, która dała jej szerokie kompetencje – działa „w interesie publicznym”, a RODO właśnie z „interesu publicznego” czyni wyjątek dla zakazu przetwarzania danych bez wiedzy zainteresowanych. (więcej)
- Plan likwidacji największych, kilkunastoosobowych cel w zakładach karnych typu zamkniętego będzie sukcesywnie realizowany - zapewnia Służba Więzienna. Tymczasem RPO interweniuje w sprawie więźnia zakwaterowanego w 16-osobowej celi. (więcej)
WYDARZENIA W BRPO
- Triada: Demokracja – Praworządność – Prawa człowieka jest nierozerwalna. Bez niej nie da się urzeczywistnić pokoju. Dlatego w czasach, kiedy wartości te są zagrożone, nie możemy trwać w przekonaniu, że pokój dany jest nam raz na zawsze – mówił Adam Bodnar podczas konferencji „Tworzymy pokój” zorganizowanej we współpracy z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w Polsce. (więcej)
- 17 września 2019 roku zainaugurowała swoją działalność Komisja Ekspertów ds. Konsumentów przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Rolą „Forum Konsumenckiego” będzie dzielenie się z RPO wiedzą i doświadczeniem z zakresu prawa konsumenckiego oraz wspieranie go w działaniach na rzecz poprawy sytuacji i zabezpieczenia interesów tej grupy. (więcej)
- Choć dziennikarki wykonują tę samą pracę co dziennikarze, to spotykają się z dużo bardziej drastycznymi i brutalnymi atakami i groźbami. Charakterystyczne są organizowane fale gróźb gwałtu nie tylko wobec samych dziennikarek – ale wobec ich dzieci. Na temat tego problemu dyskutowali w Biurze RPO uczestnicy wydarzenia towarzyszącego Human Dimension Implementation Meeting „Bezpieczeństwo dziennikarek online”. (więcej)
- Pytania prejudycjalne to potężny oręż, którym dysponują sądy. Ten mechanizm może być bardzo skuteczny – mówili uczestnicy cyklicznego spotkania dla sędziów i prawników zorganizowanego przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA, Stowarzyszenie Sędziów „Themis”, Stowarzyszenie Sędziów Apelacji Warszawskiej NIKE, Inicjatywę „Wolne Sądy” oraz Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. (więcej)
- Rzecznik spotkał się z Geraldem Staberockiem, szefem Światowej Organizacji Przeciwko Torturom. Rozmawiano m.in. o niedawnym raporcie Komitetu Przeciwko Torturom ONZ dot. Polski i globalnych wyzwaniach dotyczących walki z torturami. (więcej)