ZAPRASZAMY NA SPOTKANIA REGIONALNE ADAMA BODNARA W BARTOSZYCACH, ELBLĄGU, MRĄGOWIE I OLSZTYNIE: NASZE WSZYSTKIE WSPÓLNE SPRAWY – szczegółowy harmonogram
Stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich wobec przyjmowania przez organy władzy publicznej deklaracji „przeciw ideologii LGBT" (więcej)
Trzy lata po śmierci Igora Stachowiaka – oświadczenie RPO. (więcej)
Informacja RPO dotycząca rejestru pedofilów. (więcej)
MOWA NIENAWIŚCI
Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad propozycjami zmian prawa wobec przestępstw propagowania faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych oraz nawoływania do nienawiści. Tak MSWiA odpowiedziało na wystąpienie RPO do premiera z 20 rekomendacjami dotyczącymi skutecznej walki z tymi przestępstwami. (więcej)
EDUKACJA
Kurator oświaty mówiła o części nauczycieli, że „nie są godni tego zawodu”. Rzecznik zwrócił się do minister edukacji Anny Zalewskiej o zajęcie stanowiska w sprawie. (więcej)
Uczniowie ukraińskiej mniejszości narodowej nadal nie mają podręczników w swym ojczystym języku. Do RPO wpływają skargi, z których wynika, że nauczyciele zmuszeni są prowadzić zajęcia według własnych, autorskich programów nauczania. Rzecznik ponownie wystąpił w tej sprawie do MEN. (więcej)
WŁASNOŚĆ
Zgodny z Konstytucją jest przepis, że przedawnienie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką nie narusza uprawnienia wierzyciela hipotecznego do uzyskania zaspokojenia z obciążonej nieruchomości. Takie rozstrzygnięcie wydał 15 maja 2019 r. Trybunał Konstytucyjny, który nie uwzględnił skargi konstytucyjnej wobec art. 77 ustawy o księgach wieczystych i hipotece. (więcej)
KULTURA I TWÓRCZOŚĆ
Dobrze jest mi znane miejsce prac Natalii LL i Katarzyny Kozyry w polskiej sztuce – tak dyrektor Muzeum Narodowego prof. Jerzy Miziołek odpowiedział RPO w sprawie usunięcia ich prac z galerii sztuki współczesnej. Zmiany galerii to realizacja nowej, bardziej dynamicznej wizji funkcjonowania, a nie deprecjonowanie zbiorów czy ich „cenzurowanie” – zapewnił. (więcej)
CUDZOZIEMCY I MNIEJSZOŚCI NARODOWE
Eksmisja Romów z budynku w Limanowej została wstrzymana. 14 maja Sąd Okręgowy w Nowym Sączu prawomocnie uwzględnił pozew Rzecznika Praw Obywatelskich przeciw Gminie Limanowa. (więcej) Osiedle romskie w Maszkowicach było natomiast tematem rozmów w sejmowej komisji z udziałem RPO. (więcej)
Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej, gdzie studiują m.in. obywatele Indii – dostawcy Uber Eats, nie narusza ich praw i wolności – stwierdził Rzecznik po wyjaśnieniach uczelni co do zasad rekrutacji, kwestii opłat za studia i jakości kadry naukowej. (więcej)
SENIORZY
Samorząd notarialny powinien zapewnić pełną ochronę osobom starszym przed przejmowaniem ich nieruchomości na podstawie aktów notarialnych będących zabezpieczeniem oszukańczych pożyczek. RPO ponownie wystąpił do Krajowej Rady Notarialnej w tej sprawie. (więcej)
Niejasne przepisy emerytalne uderzają w górników z kopalni odkrywkowych węgla brunatnego. Od 20 lat kolejne rządy nie wydały bowiem przepisów wykonawczych do ustawy emerytalnej, które precyzyjnie wyliczałaby, jakie stanowiska są objęte emeryturami górniczymi. (więcej)
Przyjęta przez rząd „Polityka społeczna wobec osób starszych do 2030 r.” niewystarczająco odpowiada na wyzwania związane ze starzeniem się polskiego społeczeństwa. W ocenie RPO brakuje w niej m.in. partnerskiego podejścia do seniorów oraz źródeł finansowania polityki senioralnej. (więcej)
WOLNOŚĆ SŁOWA
Policja udaremniła wyświetlenie filmu Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu” na fasadzie budynku przyległego do Katedry Polowej Wojska Polskiego. RPO wystąpił do komendanta stołecznego policji o wskazanie podstawy prawnej interwencji i zarekwirowania projektora. (więcej)
OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
W Ministerstwie Sprawiedliwości nadal trwają prace analityczne dotyczące reformy instytucji ubezwłasnowolnienia i zastąpienia jej modelem indywidualnego wspierania decyzji. Tak resort odpowiedział na pytanie RPO o postęp prac nad zmianami, zapowiedzianymi przez rząd jesienią 2018 r. (więcej)
PRAWA POZBAWIONYCH WOLNOŚCI
Skazany nie dostał przepustki losowej na komunię córki, bo wcześniej nie wrócił z przerwy w odbywaniu kary. Dyrekcja aresztu rozważała udział skazanego w uroczystości pod konwojem funkcjonariuszy – od czego odstąpiono, by nie godzić w powagę ważnej dla dzieci chwili. RPO uznał skargę w tej sprawie za zasadną, bo decyzja o ewentualnym uczestnictwie w komunii córki w obecności funkcjonariuszy powinna należeć do osadzonego i jego rodziny. (więcej)
KRONIKA
Spotkanie w BRPO z b. I prezesem Sądu Najwyższego prof. Adamem Strzemboszem i ze znanym aktorem, b. rektorem PWST w Krakowie prof. Jerzym Stuhrem. Debatę pod hasłem "Ius est ars boni et aequi" („Prawo jest sztuką czynienia tego, co dobre i słuszne”) współorganizowały: Stowarzyszenie Sędziów Apelacji Warszawskiej, warszawski oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, Stowarzyszenie Sędziów „Themis” oraz #Wolne Sądy.