NABÓR KANDYDATÓW DO NAGRODY RPO IM. DOKTORA MACIEJA LISA – ZGŁOSZENIA DO 31 SIERPNIA
Zapraszamy do zgłaszania kandydatur do Nagrody RPO im. doktora Macieja Lisa za szczególne dokonania na rzecz obrony praw i interesów osób z niepełnosprawnościami. Kandydatów z całej Polski mogą zgłaszać organizacje społeczne i uczelnie wyższe. Zgłoszenia można przesyłać mailem na adres: nagroda.macieja.lisa@brpo.gov.pl. (więcej)
SĄDY I WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI
- Prokurator szczebla regionalnego Mariusz Krasoń z Krakowa został w trybie nagłym oddelegowany do prokuratury szczebla rejonowego we Wrocławiu. Odpowiedź Prokuratora Krajowego na wystąpienie RPO nie zawiera uzasadnienia tej decyzji. Bogdan Święczkowski powołuje się natomiast na „dynamicznie zmieniające się potrzeby kadrowe” prokuratury i obowiązek dyspozycyjności. (więcej)
- Analiza spraw o przestępstwa związane z przemocą w rodzinie wykazała, że w wielu przypadkach są one prowadzone z uchybieniami, co negatywnie wpływa na prawa pokrzywdzonych. Rozwiązaniem tych problemów mogłyby być regularne szkolenia dla sędziów i prokuratorów oraz aplikantów sędziowskich i prokuratorskich, zgodnie z wymogami UE. (więcej)
- Polska przegrywa przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, bo sądy nie udzielają odpowiednich pouczeń obywatelom, którzy wytoczyli procesy cywilne – a nie mieli adwokata. Rzecznik wystąpił do Ministra Sprawiedliwości w sprawie właściwej realizacji obowiązków informacyjnych sądu, określonych w Kodeksie postępowania cywilnego. (więcej)
INFORMACJA PUBLICZNA
- PUODO przekazał RPO dokumenty swych postępowań w sprawie zobowiązania Kancelarii Sejmu RP, by nie udostępniała danych osobowych sędziów, którzy poparli kandydatów do KRS. (więcej)
- Akt mianowania prokuratora jest informacją publiczną – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, uznając skargę obywatela i stwierdzając bezczynność tamtejszej prokuratury. Uznanie tego aktu za dokument wewnętrzny powoduje brak transparentności procesu powoływania prokuratorów – wskazywał RPO, który zgłosił udział w postępowaniu. (więcej)
RÓWNE TRAKTOWANIE
- Komitet ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji Rasowej badał sprawozdanie polskiego rządu z realizacji Konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej. Sprawozdawczyni Komitetu ONZ wskazała m.in. na osłabienie systemu instytucjonalnej ochrony praw człowieka oraz brak odpowiedniej reakcji państwa na przestępstwa motywowane nienawiścią i mowę nienawiści. (relacja z posiedzenia)
- Osoby z niepełnosprawnościami i seniorzy przebywają w dużych instytucjach opieki - nawet jeśli tego nie chcą, bo wciąż nie mają właściwego wsparcia w lokalnej społeczności. RPO ponownie dopomina się od rządu o kompleksową strategię deinstytucjonalizacji systemu wsparcia dla tych osób - połączoną z odejściem od instytucji ubezwłasnowolnienia. (więcej)
- Jeżeli komornik w ciągu 7 lat nie zostanie magistrem prawa, jego powołanie na to stanowisko wygaśnie – stanowi nowa ustawa o komornikach sądowych z 2018 r. Do RPO wpłynęła skarga wskazująca, że narusza to zasadę praw nabytych. Rzecznik zgadza się, że ogranicza to konstytucyjne prawa komorników, którzy w chwili powołania nie byli zobowiązani do posiadania wyższego wykształcenia prawniczego. (więcej)
- Nie wszyscy studenci i doktoranci są w Polsce równo traktowani w kwestii ulg na przejazdy środkami transportu publicznego. Różnicowanie prawa do ulgi w zależności od obywatelstwa czy miejsca nauki jest sprzeczne nie tylko z polską ustawą, ale i z normami UE - podkreśla RPO. (więcej)
PRAWA POZBAWIONYCH WOLNOŚCI
- Rzecznik bada zgony Dawida Kosteckiego i Brunona Kwietnia, do których doszło w polskich więzieniach w początkach sierpnia. (więcej)
- Komitet ONZ Przeciwko Torturom ocenił Polskę. Wskazał m.in., że mimo zaleceń, do Kodeksu karnego nadal nie wprowadzono oddzielnego przestępstwa tortur a osoby pozbawione wolności wciąż nie mogą w praktyce korzystać z pomocy obrońcy już od chwili zatrzymania. (uwagi końcowe Komitetu)
- Służba Więzienna jest przeciwna wydłużeniu do półtora roku terminu na złożenie wniosku o uznanie więźnia kończącego karę za stwarzającego zagrożenie dla innych osób. Dziś daje się na to osiem miesięcy. Według sędziów i RPO to nie wystarczy, aby biegli uzgodnili opinię w tak trudnej kwestii. (więcej)
EDUKACJA
- Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2019/2020 przebiegała sprawniej niż dotychczas – przekonuje Minister Edukacji Narodowej. Wskazuje, że w poprzednim roku szkolnym, po pierwszym etapie rekrutacji, w miastach wojewódzkich do szkół dostało się 86% kandydatów, a w tym roku – 89%. (więcej)