Newsletter 9-16 stycznia 2018
Nowa funkcja portalu rpo.gov.pl
Od teraz łatwiej można dzielić się treściami zmieszczonymi na stronie rpo.gov.pl. Wystarczy kliknąć w górną ramkę nad danym wpisem, aby udostępnić informacje w mediach społecznościowych.
NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY
Milion Polaków ma niezrealizowane książeczki mieszkaniowe
Rzecznik Praw Obywatelskich proponuje rządowi, by poszerzyć katalog wydatków, na które można wydać pieniądze z książeczki i dostać premię gwarancyjną. Na konferencji prasowej, w czasie której Adam Bodnar przedstawił te postulaty, obecni byli przedstawiciele Stowarzyszenia Posiadaczy Książeczek Mieszkaniowych PKO z Krakowa, Warszawy, Bydgoszczy, Łodzi i Chorzowa.
Szczegóły, grafiki do wykorzystania i cale wystąpienie RPO
25. rocznica ratyfikowania przez Polskę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka
W piątek 19 stycznia mija ćwierć wieku od ratyfikowania przez Polskę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. RPO planuje w tym dniu spotkanie z dziennikarzami, by porozmawiać o znaczeniu Konwencji w Polsce.
Spotkania regionalne RPO w województwie świętokrzyskim i podkarpackim
W dniach 22-26 stycznia rzecznik Adam Bodnar spotka się z mieszkańcami Skarżyska-Kamiennej, Starachowic, Ostrowca Świętokrzyskiego, Sandomierza, Stalowej Woli, Tarnobrzegu oraz Kielc.
Aby wziąć udział w spotkaniach wystarczy zgłosić się poprzez formularz dostępny na stronie rpo.gov.pl (Tam też szczegółowy harmonogram wizyty).
Przeciwdziałanie mobbingowi w służbach mundurowych
Mobbing i molestowanie w służbach mundurowych to problemy, o których coraz głośniej się mówi. Dzięki współpracy z szefami wszystkich służb Rzecznik przygotował publikację, w której zebrał regulacje, wskazówki, dobre praktyki oraz materiały źródłowe, które umożliwią wypracowanie skutecznych polityk antydyskryminacyjnych [Publikacja RPO: Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji w służbach mundurowych. Analiza i zalecenia].
RPO do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: są prawne - w tym konstytucyjne powody, by zmienić decyzję o karze dla TVN 24
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ukarała TVN24 1,5 mln zł kary za sposób relacjonowania protestów pod Sejmem 16 grudnia 2016 r. Stacja nie zgadzała się z decyzją i podnosiła, że zapadła ona na podstawie błędnych przesłanek. RPO przypominał, że Przewodniczący KRRiT ma prawne podstawy do samodzielnego uchylenia decyzji Rady. Ostatecznie decyzja została uchylona [więcej].
RPO W SPRAWACH OBYWATELI
Z powodu braku reakcji Ministerstwa Sprawiedliwości, rzecznik Adam Bodnar pisze do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zapewnienia osobie zatrzymanej kontaktu z obrońcą [więcej].
Rzecznik interweniuje w sprawie zawierania małżeństw przez osadzonych [więcej].
RPO: Młody naukowiec może mieć więcej niż 35 lat. Rzecznik pisze do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie ustawy o zasadach finansowania nauki [więcej].
Odpowiedź Ministra Zdrowia w sprawie maksymalnych norm czasu pracy dla personelu medycznego. Wskazuje, że obecnie nie można zrezygnować z elastycznego sposobu zatrudniania lekarzy [więcej].
Pani Katarzynie umorzono podatek z odsetkami – skuteczna interwencja RPO [więcej].
RPO pytał Ministra Sportu o możliwość zawierania przez piłkarzy kontraktów opartych na przepisach prawa pracy. Resort zajął się tą kwestią [więcej].
Od 1 stycznia 2018 r. ustawowe zwolnienie umorzonych należności czynszowych
W 2016 roku media informowały, że blisko 30 tys. mieszkańców Warszawy będzie musiało zapłacić podatek od długów umorzonych im przez władze miasta. Chodziło m.in. o zaległości za niezapłacony czynsz za lokale komunalne. Od 1 stycznia 2018 r. w ustawie wskazano, że umorzone należności czynszowe są zwolnione od podatku [więcej].
NIK wskazuje na główne problemy młodzieżowych ośrodków wychowawczych
Sytuację w tych placówkach stale monitoruje Rzecznik Praw Obywatelskich. Eksperci Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur współpracowali z NIK i dzielili się wiedzą tak, by raport Najwyższej Izby Kontroli mógł jak najbardziej precyzyjnie wskazać istotę problemu [więcej].
Z czego wynika niska ściągalność alimentów? RPO i RPD piszą do prezesa Najwyższej Izby Kontroli w sprawie wyników kontroli doraźnej w jednym z województw [więcej].
PRAWO
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi czterech osób, którym Prezydent RP odmówił powołania na sędziów. Powołanie sędziego nie stanowi sprawy administracyjnej – stwierdził NSA w uzasadnieniu postanowienia [więcej].
Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiedziało na wystąpienie RPO i RPD w sprawie adopcji zagranicznych. W ocenie resortu pojawiające się w praktyce orzeczniczej sądów rodzinnych problemy, wynikają nie tyle z niejasności przepisów, co z nieuwzględniania specyfiki danej sprawy [więcej].
Naczelny Sąd Administracyjny zgodził się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, że cudzoziemka, która jest ofiarą przemocy i z tej racji objęta jest ochroną uzupełniającą, ma prawo do świadczeń rodzinnych, pomimo, że jej mąż – sprawca przemocy nie przebywa na terenie Polski [więcej].
Sąd Najwyższy w sprawie zadośćuczynienia za pobyt w schronisku dla nieletnich
Chodziło o to, czy w sytuacji niesłusznego umieszczenia w takiej placówce należy powoływać na ogólne przepisy cywilne dotyczące odpowiedzialności państwa za tzw. „bezprawie” i udowodnić, że młody człowiek doznał krzywdy, czy też zastosować – przez analogię - przepisy kodeksu postępowania karnego, dotyczące np. odszkodowań za niesłuszne tymczasowe aresztowanie [więcej].
Czy tajemnica zawodowa doradców podatkowych, radców prawnych i adwokatów zostanie ograniczona? Ministerstwo Finansów odpowiada na wątpliwości RPO [więcej].
Stanowisko Ministra Sprawiedliwości wobec wątpliwości dotyczących nadużywania elektronicznego postępowania upominawczego do dochodzenia należności od konsumentów [więcej].
Dla ważności głosu poparcia wniosku o referendum lokalne niezbędne są kompletne dane mieszkańca – uchwała NSA [więcej].
ETPC: Ukryty monitoring kasjerek w supermarkecie skutkował naruszeniem ich prywatności [więcej].
KRONIKA
Odszedł prof. Jerzy Ciemniewski [więcej].
Rzecznik Praw Obywatelskich otworzył kolejny punkt przyjęć interesantów - tym razem w Poznaniu. Chodzi o to, by ze sprawą do Rzecznika można było przyjść, a nie koniecznie pisać do Warszawy [więcej].
Podczas IX posiedzenia Zespołu ds. Alimentów, eksperci zastanawiali się m.in. czy nowelizacja art. 209 kodeksu karnego (przestępstwo niealimentacji), która weszła w życie 31 maja 2017 r., wpłynęła na ściągalność alimentów i przyczyniła się do zmiany postaw społecznych? [więcej].
Trzecie posiedzenie Komisji Ekspertów Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur [więcej].
Adam Bodnar odwiedził uczniów jednej z warszawskich szkół podstawowych [więcej].
Uwaga!
Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest również kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.
Informacje o działaniach RPO dotyczących pogrupowane są tematycznie w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.