Newsletter 8 -14 listopada 2016
NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY
Spór o Facebooka. Rzecznik organizuje debatę z udziałem wszystkich stron
„Facebook – mowa nienawiści – wolność słowa. Wyzwanie cywilizacyjne i prawnicze czy kryzys wartości?” to tytuł debaty organizowanej przez RPO w ramach Debat im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wydarzenie odbędzie się 18 listopada 2016 r. w godz. 17.00 – 20.00 w Biurze Rzecznika przy ul. Długiej 23/25. Spotkanie będzie też transmitowane na stronie rpo.gov.pl
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP z zadowoleniem przyjęło tę inicjatywę RPO [więcej].
UWAGA!
Do udziału w debacie w Biurze RPO można się zgłosić WYŁĄCZNIE za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.
Konkurs RPO dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych
Rzecznik Praw Obywatelskich ogłosił konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na multimedialną interpretację Konstytucji. Na zgłoszenia czekamy do 16 listopada [szczegóły konkursu].
RPO W SPRAWACH OBYWATELI
Trzeba wzmocnić współpracę polsko-brytyjską w zakresie edukacji
To jeden z wniosków po wizycie Adama Bodnara w Londynie, która odbyła się w związku z atakami na Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Rzecznik skierował wystąpienie w tej sprawie do szefowej resortu edukacji [więcej].
Sprawa porodu w Starachowicach. Rzecznik pyta prokuraturę, NFZ i resort zdrowia
Jak wynika z doniesień medialnych, podczas porodu w szpitalu w Starachowicach, pacjentka urodziła dziecko na podłodze między łóżkami, bez pomocy i nadzoru medycznego. Rzecznik poprosił o wyjaśnienia [więcej].
RPO przystąpił do postępowania w sprawie odmowy powołania sędziów przez Prezydenta
Trzech sędziów, którym Prezydent odmówił w czerwcu powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego lub powołania na wyższe stanowisko - bez uzasadnienia takiej decyzji - złożyło wspólną skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Rzecznik przystąpił do postępowania sądowoadministracyjnego w tej sprawie [więcej].
Korzystanie przez osadzonych z aparatów telefonicznych
Do Biura RPO nadal wpływają skargi od więźniów dotyczące korzystania z samoinkasujących aparatów telefonicznych. Zarzuty odnoszą się m.in. do wygórowanych cen za realizację połączeń, braku możliwości wykonywania połączeń na numery zaczynające się od 0-800 oraz na koszt rozmówcy. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej [więcej].
PRAWO
Urzędy administracji publicznej nie są dostępne dla osób niesłyszących
Z informacji napływających do Biura Rzecznika wynika, że w przypadku osób głuchych blisko jedna czwarta urzędów nie wywiązuje się z obowiązków narzucanych przez ustawę o języku migowym, jeśli chodzi o osoby głuchoniewidome liczba ta rośnie do trzech czwartych. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do Przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Głuchych [więcej].
Polska powinna ratyfikować III Protokół fakultatywny do Konwencji o Prawach Dziecka
Rzecznik zwrócił się do Ministra Spraw Zagranicznych o przedstawienie stanowiska w sprawie ratyfikacji III Protokołu fakultatywnego do Konwencji o Prawach Dziecka [więcej].
Zobowiązania państwa wobec pacjentów cierpiących na choroby rzadkie
Jakie działania na rzecz pacjentów z chorobami rzadkimi podejmuje resort zdrowia oraz kiedy planowane jest wdrożenie Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich? To kwestie, o które RPO zapytał w liście do Ministra Zdrowia [więcej].
Jak wygląda wdrożenie umowy FATCA?
We wrześniu Rzecznik otrzymał obszerną odpowiedź Ministra Finansów na wystąpienie w sprawie wdrożenia umowy FATCA. Nie wyjaśniła ona jednak wszystkich wątpliwości. RPO poprosił więc ministra o dodatkowe informacje i zwrócił się w tej sprawie także do Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego [więcej].
Zasady przeprowadzania egzaminów maturalnych
RPO pyta szefową resortu edukacji o kwestie dotyczące przeprowadzania egzaminów maturalnych z języka polskiego oraz z języków obcych [więcej].
KRONIKA
Dyskusja o prawie pracy i zabezpieczeniu społecznym
Z okazji 25-lecia członkostwa Polski w Radzie Europy w Biurze RPO odbyła się konferencja „Europejska Karta Społeczna: Wyzwania i szanse”. Eksperci z Polski i zagranicy dyskutowali m.in. o potrzebie ratyfikacji Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej z 1996 r. [więcej].
Wyróżnienia za działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podczas gali „SDG dla Polski” dominikanin o. Ludwik Wiśniewski został uhonorowany statuetką Architekta Zrównoważonego Rozwoju. Wyróżnienie wręczył mu rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar [więcej].
Sytuacja cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową na terenie Polski
O tym, jak w praktyce wygląda sytuacja na polskich przejściach granicznych w Terespolu i Medyce przedstawiciele m.in. Straży Granicznej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz organizacji pozarządowych rozmawiali podczas seminarium, które odbyło się w Biurze RPO [więcej].
Święto Niepodległości
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar wziął udział w uroczystej odprawie wart oraz spotkaniu z prezydentem RP Andrzejem Dudą.
Prawa zwierząt
O działaniach Rzecznika dotyczących immisji odoru z ferm oraz kwestiach związanych z ochroną zwierząt przedstawiciel RPO mówił podczas konferencji „Słupsk – tu zwierzęta mają głos” [więcej].
Uwaga!
Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.
Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.