Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich - 8 - 13 listopada 2017 r.

Newsletter 8 -13 listopada 2017

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

Trwa rejestracja na Pierwszy Kongres Praw Obywatelskich 8-9 grudnia 2017

Kongres, który Rzecznik Praw Obywatelskich organizuje z okazji 30-lecia istnienia niezależnej instytucji ombudsmana w Polsce, to 36 paneli na najważniejsze tematy dotyczące praw człowieka w naszym kraju. Rejestracja na panele trwa od tygodnia i cieszy się dużym zainteresowaniem.

Także z tego powodu zdecydowaliśmy się rozpocząć Kongres o godzinę wcześniej niż początkowo planowaliśmy: 8 grudnia o godz. 9.00

[rejestracja, program, informacje o panelistach]

Posłowie o sprawie śmierci zmarłej w areszcie Agnieszki Pysz

Na zwołanym na wniosek opozycji posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki oraz przedstawiciele Służby Więziennej przeprosili matkę Agnieszki Pysz za śmierć córki. Agnieszka Pysz zmarła w Areszcie Śledczym na Grochowie, bo mimo swych próśb  i alarmu współosadzonych nie otrzymała pomocy lekarskiej.  W czasie posiedzenia  min. Jaki przyznał, że w sprawie p. Pysz doszło do nieprawidłowości. W posiedzeniu komisji wziął też udział RPO, który korzystając ze swoich uprawnień włączył  się w sprawę i zebrał pierwsze informacje świadczące o nieprawidłowościach [więcej].

Adam Bodnar przedstawił w Senacie  informację o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich za rok 2016 oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela

RPO mówił m.in. o sprawie Igora Stachowiaka torturowanego przez wrocławskich policjantów, problemach związanych realizowaniem uciążliwych inwestycji, bezdomnych Polakach żyjących poza granicami kraju, kryzysie migracyjnym, problemach osób z niepełnosprawnościami, prawie obywateli do sądów [więcej].

RPO pyta Komendanta Głównego Policji o działania funkcjonariuszy podczas zgromadzeń publicznych przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej i tzw. kontrmiesięcznicy smoleńskiej, która w lipcu odbyła się na Krakowskim Przedmieściu [więcej].

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

Bank może odpowiadać za szkodę wyrządzoną klientowi przez swojego byłego pracownika – wyrok Sądu Najwyższego

Chodzi o sprawę starszej klientki jednego z banków, która  została okradziona przez jednego z pracowników. W pewnym momencie, złodziej przestał pracować w  banku, ale kontynuował swój proceder. Bank zwrócił klientce środki ukradzione z rachunku bankowego w okresie, kiedy sprawca był jego pracownikiem, ale odmówił zwrotu tych środków, które zostały ukradzione po zwolnieniu go z pracy. Z takim rozwiązaniem nie zgodził się RPO [więcej].

Przepisy dotyczące adopcji zagranicznych muszą zostać doprecyzowane. Rzecznicy praw obywatelskich i praw dziecka piszą do Ministra Sprawiedliwości [więcej].

Konferencja „Głuchota a problemy adopcji i rodzicielstwa zastępczego”

- Obowiązkiem państwa jest zapewnienie wsparcia rodzinie. Nie może być tak, że osoby głuche niejako z automatu byłyby wykluczane z procedury adopcyjnej. Nawet jeśli w takiej sytuacji dziecko weszłoby w rolę CODA (słyszące dziecko niesłyszących rodziców), to przecież właśnie rolą państwa jest wspieranie tej rodziny, tak aby mogła jak najlepiej funkcjonować – mówił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar podczas konferencji „Głuchota a problemy adopcji i rodzicielstwa zastępczego”, która odbyła się w Biurze RPO [więcej].

Stanowisko niemieckiego sądu w sprawie wykonalności wyroku w sprawie pana Karola Tendery

Minął prawie rok, odkąd Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał niemieckiej stacji telewizyjnej ZDF przeproszenie Karola Tendery, byłego więźnia Auschwitz, za nazwanie obozów zagłady polskimi. Wyrok uwzględniał w całości argumentację Rzecznika, który przyłączył się do postępowania i wskazywał na bezprawne naruszenie dóbr osobistych mężczyzny. ZDF od miesięcy walczy przed niemieckimi sądami o podważenie wykonalności wyroku. Teraz Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji wydał wstępną opinię przesadzającą o słuszności stanowiska prezentowanego przez Karola Tenderę i RPO [więcej].

PRAWO

Rzecznik w sprawie asesorów sądowych

Krajowa Rada Sądownictwa złożyła sprzeciw wobec powierzenia obowiązków sędziego 265 asesorom, którzy zostali mianowani przez Ministra Sprawiedliwości oraz złożyli wobec niego ślubowanie. Rzecznik zwrócił się do Przewodniczącego KRS w sprawie podjęcia odpowiednich działań mających na celu zapewnienie skutecznej ochrony praw asesorów sądowych [więcej].

RPO: Należy opracować standardy likwidacji placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej [więcej].

KRONIKA

Adam Bodnar przeprowadził lekcję w ramach Tygodnia Konstytucyjnego [więcej].

Oświadczenie Rzecznika Praw Obywatelskich z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem [więcej].

Szesnaste spotkanie informacyjne w kraju w sprawie kredytów „frankowych” w Poznaniu [więcej].

 

 

Uwaga!

Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.

Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka