Newsletter 7 – 13 grudnia 2016
NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY
Rzecznik na posiedzeniu Senatu w sprawie Prawa zgromadzeń
W specjalnym wystąpieniu przed Senatem RPO ostrzegł, że przygotowywana przez parlament ustawa nie odpowiada standardom państwa demokratycznego i standardom Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Rzecznik wskazywał m.in. na wątpliwości dotyczące organizacji tzw. zgromadzeń cyklicznych [więcej].
O etyce w biznesie - Konferencja ,,Biznes i Prawa Człowieka – Implementacja Wytycznych ONZ’’
- Polsce nie wystarczy już promowanie dobrych praktyk biznesowych. Konieczne jest aktywne monitorowanie, czy korporacje nie przyczyniają się do naruszeń praw człowieka – mówił Adam Bodnar otwierając konferencję „Biznes i Prawa Człowieka” w Biurze RPO. Podczas spotkania został zaprezentowany tzw. Standard Minimum Programu Etycznego [więcej].
Po wniosku RPO Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wyłączenie Krajowej rady Radiofonii i Telewizji z powoływania władz mediów publicznych jest niezgodnie z Konstytucją [więcej].
Prof. Wiktor Osiatyński laureatem Nagrody RPO im. Pawła Włodkowica
Dzisiaj mniej ludzi uzasadnia swoje roszczenia do lepszego życia w kategorii praw człowieka. Więcej ludzi uzasadnia je w kategoriach emocji, albo złości, obrazy czy urazy. A kiedy te roszczenia w kategorii praw człowieka padają, są słabo słyszalne, może dlatego, że w ogromnej części świata główny nurt gdzieś się przesunął - powiedział Laureat. Dlatego „znów trzeba wymyślać, szukać nowych ruchów, może ruchów społecznych. [Przecież] kiedyś, zanim prawa człowieka uzyskały normatywny charakter, to był ruch. Myślę, że dzisiaj jesteśmy w czasach, w których tego rodzaju ruchy są potrzebne. I powinni być ludzie gotowi je współtworzyć [więcej].
RPO W SPRAWACH OBYWATELI
Rzecznik pisze do Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie uczniów szkół muzycznych, których dotknie reforma edukacji [więcej].
Odpowiedź MEN w sprawie reformy edukacji [więcej].
Jak efektywnie badać zjawisko bezdomności? Eksperci RPO podpowiadają Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej [więcej].
Rzecznik pyta Ministra Zdrowia o funkcjonowanie pakietu onkologicznego [więcej].
RÓWNE TRAKTOWANIE
Czy rząd wypowie Konwencję stambulską?
Niepokój Rzecznika wzbudziły doniesienia medialne o toczących się pracach nad wypowiedzeniem Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej przyjętej w Stambule dnia 11 maja 2011 r. RPO poprosił więc Pełnomocnika Rządu do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego i Równego Traktowania o informacje na ten temat [więcej].
RPO w sprawie finansowania organizacji świadczących pomoc kobietom - ofiarom przemocy
Rzecznik napisał do Ministra Sprawiedliwości w sprawie wyników konkursu na powierzenie realizacji zadań ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej [więcej].
Minister Edukacji Narodowej odpisała RPO na wystąpienie w sprawie wzmocnienia polsko-brytyjskiej współpracy w zakresie edukacji. To jeden z efektów wizyty Adama Bodnara w Londynie [więcej].
Rząd przygotowuje zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Rzecznik wskazuje, co przy tej okazji powinno zostać zmienione [więcej].
PRAWO
RPO ostrzega przed ograniczeniem ochrony lokatorów przed eksmisją: skończy się to jak 15 lat temu, masowymi eksmisjami na bruk [więcej].
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach, dzięki której komornik będzie musiał zostawić seniorom na koncie przynajmniej 75 proc. najniższej emerytury - postulował o to RPO [więcej].
KRONIKA
Delegacja z Kirgistanu z wizytą w Biurze RPO [więcej].
Nagroda im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego dla Mariny Hulii [więcej].
„Skoordynowany system opieki zdrowotnej nad kobietą w okresie ciąży, porodu i połogu - szanse i zagrożenia” to tytuł debaty, która 7 grudnia odbyła się w Biurze RPO [więcej].
Zastępca RPO Krzysztof Olkowicz spotkał się z grupą byłych więźniów obozu Mauthausen-Gusen i ich rodzinami [więcej].
Adam Bodnar wziął udział w konferencji „Hate No More – Wymiar sprawiedliwości i organy ścigania w służbie ofiar przestępstw z nienawiści” [więcej].
"Ochrona praw obywatelskich w warunkach kryzysu konstytucyjnego” - wykład RPO na Polsko-Niemieckim Forum Prawa i Gospodarki [więcej].
Podczas konferencji „Zbrodnie stanu wojennego. Aspekty prawne”, Stanisław Trociuk omówił działania RPO w sprawach związanych ze stanem wojennym [więcej].
RPO spotkał się z przedstawicielami Porozumienia Autyzm Polska – grupą organizacji społecznych z całej Polski skupiającej organizacje pozarządowe działające na rzecz osób z autyzmem [więcej].
Seminarium „Alimenty. Jak naprawić system?” z udziałem rzecznika praw obywatelskich [więcej].
„Rola prawnika i dziennikarza w kreowaniu rzeczywistości demokratycznego państwa” to tytuł konferencji, w której wzięła udział zastępczyni RPO Sylwia Spurek [więcej].
Adam Bodnar powołał nowych Ambasadorów Rzecznika Praw Obywatelskich [więcej].
Stanisław Trociuk na konferencji poświęconej pamięci Moniki Zbrojewskiej [więcej].
Rzecznik Praw Obywatelskich objął Honorowym Patronatem:
- Konferencję „Well…being! Czyli za czym tęsknimy w pracy” [więcej],
- Konferencję "Licencja na bezpieczeństwo" [więcej].
Uwaga!
Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.
Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.