Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich - 5-11 września 2017 r.

Newsletter 5 - 11 września 2017

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

„Różnić się nie oznacza nienawidzić się. Mniej wrogości poprzez wiedzę o prawach człowieka i dialog” - wyniki badania przeprowadzonego wśród uczniów

Przez pięć miesięcy przedstawiciele RPO odwiedzili 16 szkół w całej Polsce, gdzie rozmawiali z blisko czterystoma uczniami. Dyskutowali o tym, jakie jest ich podejście do migrantów, co oznacza dla młodych ludzi bycie patriotą, skąd czerpią wiedzę o świecie. Na podstawie tych rozmów powstał kompleksowy raport [szczegóły].

Adam Bodnar na spotkaniu ombudsmanów Grupy Wyszehradzkiej w Brnie

W czeskim Brnie odbyło się dorocznie spotkanie grupy V4, czyli rzeczników praw obywatelskich Polski, Czech, Słowacji i Węgier. W przyjętym oświadczeniu "Prawa człowieka dla każdego" ombudsmani państw Grupy Wyszehradzkiej podkreślili wspólne cele i wartości, a także to, jak wielkie znaczenie dla ochrony praw człowieka ma instytucja niezależnego od władz ombudsmana. To dzięki tej niezależności ombudsmani mogą być adwokatami zwykłych ludzi w konfliktach z państwem [więcej].

Spotkania regionalne w województwie zachodniopomorskim (19-22 września)

W 2015 roku w Szczecinie rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar rozpoczął cykl spotkań regionalnych RPO. Po dwóch latach wraca i tym razem odwiedzi nie tylko Szczecin, ale także Stargard Szczeciński, Gryfice, Złocieniec, Drawsko Pomorskie, Siemczyno, Czaplinek, Gryfino [szczegółowy harmonogram spotkań i formularz rejestracyjny].

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podzielił pogląd RPO, że  ochrona prawna sygnalistów w służbach mundurowych jest niewystarczająca. Liczy, że sprawą zajmie się cały rząd, a prace nad odpowiednią ustawą skoordynuje Minister Sprawiedliwości [więcej].

Prokuratura o śledztwie po śmierci Igora Stachowiaka, który był torturowany przez policjantów w komisariacie we Wrocławiu [więcej].

W ostatnim czasie doszło w Warszawie do kolejnych ataków na tle rasistowskim

Rzecznik Adam Bodnar spotkał się z pobitym Etiopczykiem [więcej], a zastępca RPO Stanisław Trociuk przekazał wyrazy wsparcia Czeczence, która została zaatakowana, gdy odprowadzała dzieci do przedszkola [więcej].

Kampania społeczna na rzecz płacenia alimentów jest bardzo potrzebna – rzecznicy praw obywatelskich i praw dziecka piszą w tej sprawie do premier Beaty Szydło [więcej].

Po wycieku danych z bazy PESEL Rzecznik prosi o dodatkowe informacje dotyczące bezpieczeństwa danych obywateli [więcej].

Czy system Empatia można wykorzystać w sprawach dotyczących alimentów? Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiada na wystąpienie RPO [więcej].

PRAWO

Przed Trybunałem Konstytucyjnym toczy się postępowanie w sprawie sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem RP a Sądem Najwyższym dotyczące stosowania prawa łaski. Rzecznik Praw Obywatelskich, który przystąpił do tego postępowania uważa, że powinno  ono zostać przez Trybunał umorzone [więcej].

Pomoc dla kredytobiorców bez podatku – ważna zapowiedź Ministra Rozwoju i Finansów

Chodzi  o sytuację podatkową kredytobiorców, w szczególności mających tzw. kredyt frankowy, którzy dokonują restrukturyzacji zadłużenia. Projektowane rozporządzenie przewiduje, że wskazana w nim grupa podatników nie zapłaci podatku, w sytuacji, gdy w okresie od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2018 r. bank umorzy im kredyt, odsetki i inne opłaty, jeżeli ich poniesienie było niezbędne do zawarcia umowy kredytu [więcej].

Czy obywatel musi osobiście pojawić się na wezwanie komornika? Przepisy nie są w tym przypadku jednoznaczne.  Rzecznik pisze więc do Ministra Sprawiedliwości [więcej].

MSWiA odpowiada RPO: Polska nie może pracować nad ratyfikacją Konwencji o ograniczaniu bezpaństwowości oraz Konwencji o statusie bezpaństwowców, ponieważ rok temu rząd uchylił dokument „polityka migracyjna” i nie ma teraz żadnych podstaw, by te prace prowadzić [więcej].

Minister Cyfryzacji nie widzi potrzeby zmiany przepisów w sprawie retencji danych telekomunikacyjnych. To odpowiedź na wystąpienie RPO w sprawie dostosowania polskiego prawa do stanowiska Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wyrażonego w wyroku w sprawie Tele2 [więcej].

Mija druga rocznica wejścia w życie Ustawy o petycjach. O działaniach Rzecznika dotyczących prawa petycji w najnowszej publikacji [więcej].

KRONIKA

Adam Bodnar i ekipa Rzecznika na Kongresie Kobiet w Poznaniu [więcej].

Marek Wysocki laureatem Nagrody RPO im. doktora Macieja Lisa – 11 września zdecydowali członkowie Kapituły Nagrody [więcej]. Prof. Marek Wysocki jest autorem poradnika RPO pt. Przestrzeń publiczna przyjazna seniorom  [więcej].

Zapraszamy do zgłoszeń w trzeciej edycji konkursu Złota Księga Dobrych Praktyk na rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych [więcej].

Przedstawiciele RPO na Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych [więcej].

Praktykanci RPO z wizytą w Trybunale Konstytucyjnym [więcej].

Patronaty RPO:

  • Podyplomowe Studia Prawa Antydyskryminacyjnego prowadzone w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego [więcej].
  • W dniach 17-22 września na Pomorzu obchodzone będą Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Są organizowane w ramach kampanii społecznej na rzecz podniesienia świadomości na temat chorób i zaburzeń psychicznych „Odmień swoją głowę”, która objęta jest pod Honorowym Patronatem RPO [więcej].

 

Uwaga!

Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.

Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka