Newsletter 31 stycznia – 6 lutego 2018
NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY
To, że do więzień trafiają osoby chorujące psychicznie lub ze znacznym stopniem niepełnosprawności intelektualnej, to nie przypadek, tylko problem systemowy
- Trzeba zmienić przepisy i praktykę w postępowaniu wobec osób z niepełnosprawnością psychiczną lub intelektualną, które są uczestnikami postepowania karnego. Inaczej prawa tych osób – a zatem człowieka w ogóle - będą w naszym kraju będą bardzo poważnie zagrożone – mówi rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar prezentując raport z dwóch lat badań, jakie powadzili eksperci z jego Biura. W tym czasie zbadali sytuację ponad 100 osób chorujących psychicznie lub z niepełnosprawnością intelektualną. W efekcie RPO zakwestionował 45 proc. rozstrzygnięć sądowych: - wystąpił z 14 kasacjami (13 jest uwzględnionych) i złożył 22 wystąpienia do prezesów sądów o wznowienie postepowania (18 spraw już zostało wznowionych) oraz skierował 25 wystąpień do władz [więcej].
Rzecznik Praw Obywatelskich jako organ ds. równego traktowania zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych, instytucji państwowych oraz uczelni wyższych i ośrodków naukowo-badawczych do zgłaszania propozycji tematów badań antydyskryminacyjnych na lata 2019 i 2020. Propozycje można zgłaszać do 14 lutego 2018 r. [szczegóły].
30 stycznia 2018 r. przed polskim sądem zapadł bardzo ważny wyrok, w którym sąd po raz pierwszy wskazał, że rażenie zatrzymanego paralizatorem to tortury. Ustne uzasadnienie orzeczenia było w całości zbieżne z wnioskami ekspertów z Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur [więcej]. Natomiast Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie przeciwko Grecji, w którym uznał, że kara za tortury powinna być odpowiednia do czynu i mieć efekt odstraszający [więcej].
RPO W SPRAWACH OBYWATELI
RPO: Dlaczego mężczyźni nie mogą korzystać z sauny we wrocławskim Aquaparku? Czy to jest zgodne z zasadą równego traktowania? [więcej].
Brakuje przepisów, które jasno określałyby zasady podawania leków dzieciom w przedszkolach. To bardzo ważne w przypadku przedszkolaków z chorobami przewlekłymi. Rzecznik pisze w tej sprawie do Ministra Zdrowia [więcej].
Czy osoby pozostające w nieformalnych związkach dostaną prawo do decydowania o pochówku partnerów? Odpowiedź Ministra Zdrowia w sprawie zmiany przepisów o chowaniu zmarłych [więcej].
Prawa mieszkańców domów pomocy społecznej są naruszane w wielu sytuacjach. Dotyczy to m.in. opuszczania terenu placówki, instalowania monitoringu, czy kontaktów z psychologiem. Rzecznik zwraca się do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o zajęcie się tym problemem [więcej].
Opłaty za odholowywanie samochodów w Szczecinie – WSA uwzględnił skargę Rzecznika [więcej].
Kasacja RPO w sprawie żołnierza rozstrzelanego w 1945 r. na mocy wyroku komunistycznego sądu [więcej].
Rzecznik interweniuje w sprawie policjanta, który chciał odzyskać zwrot części uposażenia za pobyt na zwolnieniu lekarskim [więcej].
Rzecznik prosi Minister Edukacji o doprecyzowanie przepisów dotyczących dowozu uczniów z niepełnosprawnościami do szkół [więcej].
Obywatele zwracają uwagę na wątpliwości dotyczące niektórych rozwiązań zawartych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [więcej].
PRAWO
NSA zgodził się z argumentami RPO i uznał, że w odniesieniu do dostępu do materiałów znajdujących się w archiwach zakładowych zastosowanie znajdują przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej [więcej].
W ubiegłym roku zostały znowelizowane przepisy kodeksu karnego dotyczące uchylania się od płacenia alimentów. RPO i RPO poprosili Ministra Sprawiedliwości o dane dotyczące efektywności wprowadzonych zmian [więcej].
Wyrok Sądu Apelacyjnego w sprawie zakresu tajemnicy dziennikarskiej: działania dziennikarza naruszyły prawa jego informatora [więcej].
Rzecznik zwraca uwagę na sytuację pokrzywdzonego w przypadku zakończenia postępowania wyrokiem nakazowym [więcej].
Wątpliwości RPO w sprawie możliwości uchylenia decyzji, wydanej na podstawie niekonstytucyjnego aktu prawnego[więcej].
Oskarżyciel prywatny, a nie tylko jego pełnomocnik, musi być powiadomiony przez sąd o wezwaniu do usunięcia braków subsydiarnego aktu oskarżenia, aby rodziło ono skutki prawne. Orzekł tak Sąd Najwyższy, uwzględniając kasację Rzecznika Praw Obywatelskich [więcej].
Postępowanie dotyczące powrotu dziecka nie było sprawne - wyrok ETPCz z 18 stycznia 2018 r. w sprawie Oller Kamińska przeciwko Polsce [więcej].
KRONIKA
RPO na obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu [więcej].
Spotkanie z młodymi dyplomatami z Francji i Niemiec [więcej].
12 lutego o godz. 10.00 Naczelny Sąd Administracyjny ma ogłosić wyroki w dwóch sprawach dotyczących kompostowni na warszawskim Radiowie, a także tamtejszego składowiska odpadów komunalnych. O czyste powietrze walczą okoliczni mieszkańcy oraz Rzecznik Praw Obywatelskich [więcej].
Uwaga!
Nowa funkcja portalu rpo.gov.pl
Od teraz łatwiej można dzielić się treściami zmieszczonymi na stronie rpo.gov.pl. Wystarczy kliknąć w górną ramkę nad danym wpisem, aby udostępnić informacje w mediach społecznościowych.
Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest również kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.
Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.