Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich - 30 sierpnia - 2 września 2016 r.

Newsletter 30 sierpnia – 2 września 2016

 

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

Pierwszy rok dr. Adama Bodnara na stanowisku RPO

We wrześniu mija rok, od kiedy dr Adam Bodnar objął urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Z tej okazji w Biurze RPO odbyło się spotkanie z dziennikarzami [więcej]. Rzecznik przedstawił najważniejsze problemy, którymi dotychczas się zajmował. Mówił też, na czym polegają spotkania regionalne RPO, na których dostaje informacje o problemach zwykłych obywateli.

O tym, co udało się do tej pory zrobić, można przeczytać w interaktywnej broszurze dostępnej także w wersji pdf.

Rzecznik ws. napaści na Polaków w Wielkiej Brytanii

Po okrutnym ataku na Polaków w Wielkiej Brytanii RPO poprosił Konsula RP w Londynie o informacje o działaniach podjętych w tej sprawie, a także o wskazanie, czy odnotowano inne przypadki agresji wobec migrantów polskiego pochodzenia [więcej].

Oświadczenie RPO ws. wycieku danych z bazy PESEL

Obywatele mają prawo oczekiwać, że wszystkie informacje pozyskiwane na ich temat będą odpowiednio zabezpieczone. Dlatego zbierając dane osobowe państwo nakłada na siebie bezwzględny obowiązek ich ochrony. Informacje z bazy PESEL nigdy nie powinny trafić w niepowołane ręce – napisał w oświadczeniu Rzecznik Praw Obywatelskich [więcej].

Art. 212 Rzecznik proponuje zmiany w przepisach o zniesławieniu

W wystąpieniu do Ministra Sprawiedliwości, RPO przedstawia możliwe zmiany legislacyjne, które uczyniłby z powództwa cywilnego rzeczywistą alternatywę dla odpowiedzialności prawnokarnej w przypadku zniesławienia i umożliwiły ograniczenie zastosowania art. 212 k.k. [więcej].

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

Jak ochronimy mieszkańców miast przed hałaśliwymi imprezami masowymi?

Mieszkańcy m.in. Warszawy, Wrocławia, Częstochowy i Oławy skarżyli się Rzecznikowi na uciążliwy hałas imprez masowych. RPO uważa, że brakuje odpowiednich przepisów, które regulowałyby tę kwestię [więcej].

Czy wszyscy w jednostce muszą wiedzieć, że żołnierz leczy się w szpitalu psychiatrycznym?

Informacja o tym, że żołnierz leczył się w szpitalu psychiatrycznym została umieszczona w treści rozkazu dziennego, który został upubliczniony w jego jednostce wojskowej. Rzecznik zwrócił uwagę Ministra Obrony Narodowej, że w ten sposób doszło do ujawnienia danych wrażliwych [więcej].

Prawa dzieci urodzonych za granicą

Polskie urzędy odmawiają transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia lub wydania decyzji w sprawie potwierdzenia obywatelstwa polskiego dzieciom (które urodziły się za granicą) ze związków osób tej samej płci. Rzecznik zwrócił uwagę na ten problem Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji [więcej].

Sprawa Pana Mariana. Czy więzień może otrzymywać paczki nie tylko od najbliższych?

Rzecznik przyłączył się do skargi konstytucyjnej, w której więzień kwestionuje zakaz otrzymywania paczki żywnościowej od osób innych niż najbliższe [więcej].

SPOŁECZEŃSTWO

Potrzebny jest rejestr dłużników alimentacyjnych

Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka zaapelowali do Ministra Rozwoju o stworzenie rejestru dłużników alimentacyjnych, który przyczyniłby się do poprawy ściągalności alimentów  [więcej].

Lewiatan włączy się w kampanię na rzecz płacenia alimentów

Konfederacja Pracodawców Lewiatan przyłączy się do kampanii społecznej uświadamiającej przedsiębiorców o konieczności eliminowania zachowań sprzyjających unikaniu płacenia alimentów. To reakcja na inicjatywę zespołu powołanego przez Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka [więcej].

Jak Polska przeciwdziała dyskryminacji kobiet?

Rzecznik pyta Pełnomocnika Rządu  ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Równego Traktowania, o to jak są realizowane zalecenia Komitetu ds. Likwidacji Dyskryminacji Kobiet [więcej].

PRAWO

Jak powinni być konwojowani pacjenci oddziałów psychiatrycznych

Trzeba uregulować zasady konwojowania pacjentów przebywających w ramach środka zabezpieczającego w szpitalach i na oddziałach psychiatrycznych poza teren tych placówek: na konsultację lekarską, badanie lub zabieg – wskazuje RPO w wystąpieniu do Ministra Sprawiedliwości [więcej].

Czy szef MON może dowolnie przenosić prokuratorów wojskowych?

Prokuratorzy prokuratury wojskowej zostali przeniesieni przez Ministra Obrony Narodowej do rezerwy. Takie zmiany powinny następować na wniosek Naczelnego Prokuratora Wojskowego, jednak nie było tak w tym przypadku. Rzecznik poprosił Prokuratora Generalnego o analizę tej sprawy [więcej].

Rzecznik wycofuje wniosek do TK ws. izb przejściowych

RPO wycofał swój wniosek do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący umieszczania wychowanków zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich w tzw. izbach przejściowych. Przepisy, które zaskarżył RPO zostały uchylone na mocy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości [więcej].

Zwrot dóbr kultury wyprowadzonych niezgodnie z prawem - odpowiedź Ministra Kultury

Prace nad wdrożeniem unijnej dyrektywy w sprawie zwrotu dóbr kultury wyprowadzonych niezgodnie z prawem powinny zakończyć się do końca roku – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało RPO [więcej].

KRONIKA

Podsumowanie sierpniowych praktyk w Biurze RPO

- Dopiero pracownicy Biura RPO uświadomili mi, że prawa człowieka to nie tylko wzniosłe idee, ale czasem tak przyziemne kwestie jak ta, czy więzień może dostać drugą rolkę papieru toaletowego w ciągu miesiąca – mówiła jedna ze studentek podczas spotkania podsumowującego sierpniowe praktyki w Biurze RPO [więcej].

Spotkanie z przedstawicielem francuskiego Trybunału Administracyjnego

Rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar spotkał się z sędzią Dominiquem Reinhornem - wiceprezesem i przewodniczącym Izby w Trybunale Administracyjnym w Marsylii [więcej].

Wykład inauguracyjny RPO dla uczniów Zespołu Szkół Bednarska

- To nie liczby i nie statystyki czynią społeczeństwa wielkimi, lecz odwaga i mobilność ich obywateli -  powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich podczas wykładu inaugurującego rok szkolny dla uczniów Zespołu Szkół BEDNARSKA [więcej].

Patronaty RPO:

Rzecznik Praw Obywatelskich objął Honorowym Patronatem:

  • Konferencję Fundacji ITAKA poświęconą nowym technologiom w poszukiwaniu ludzi [więcej].
  • II edycję Gimnazjalnej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie [więcej].

 

Uwaga!

Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.

Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka