Newsletter 3 - 12 września 2016
NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY
Podsumowanie działalności RPO
5 września dr Adam Bodnar przedstawił Sejmowi informację o działalności RPO w roku 2015 oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela [więcej]. W tym miesiącu mija też rok od momentu, kiedy dr Bodnar rozpoczął pracę na stanowisku RPO. Z tek okazji spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które poparły jego kandydaturę [więcej].
O tym, co udało się do tej pory zrobić, można przeczytać w interaktywnej broszurze dostępnej także w wersji pdf oraz przetłumaczonej na język migowy.
Wizyta Komisji Weneckiej
Kwestie związane z funkcjonowaniem Trybunału Konstytucyjnego były tematem spotkania Rzecznika Praw Obywatelskich z przedstawicielami Komisji Weneckiej [więcej].
Spotkania regionalne RPO na Lubelszczyźnie
W tym tygodniu Adam Bodnar spotyka się z mieszkańcami Lubelszczyzny: Pilaw, Opola Lubelskiego, Kraśnika, Zamościa, Chełma i Lublina [program i miejsca spotkań].
RPO W SPRAWACH OBYWATELI
Sąd skazał, a nie zawiadomił o rozprawie – kasacja RPO
Pan T. został skazany na posiedzeniu bez przeprowadzenia rozprawy, w sytuacji gdy nie był prawidłowo powiadomiony o terminie posiedzenia, co w efekcie naruszyło jego prawo do obrony. Rzecznik Praw Obywatelskich złożył kasację w tej sprawie do Sądu Najwyższego [więcej].
Kolejna wizyta RPO w Opolu
O efektach dotychczasowych rozmów samorządów Opola i sąsiednich gmin oraz o kwestiach związanych z rekompensatą za mienie, które w związku ze zmianą granic miasto przejmie od sąsiednich samorządów, rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar rozmawiał podczas kolejnej wizyty w Opolu [więcej].
Dlaczego prezydent Sopotu utrudnia pracę dziennikarzy?
Dziennikarz TVP Gdańsk zawiadomił Rzecznika Praw Obywatelskich, że prezydent Sopotu Jacek Karnowski zakazał pracownikom sopockich instytucji samorządowych udzielania mu jakichkolwiek informacji. Dziennikarz poskarżył się, że takie podejście uniemożliwia mu wykonywanie obowiązków zawodowych. Rzecznik napisał więc do prezydenta Sopotu z prośbą o wyjaśnienia [więcej].
Czy dzieci z niepełnosprawnościami mają swobodny dostęp do szkół?
Rzecznik zbada, jak w praktyce w mniejszych miejscowościach na Dolnym Śląsku wygląda dostęp dzieci z niepełnosprawnościami do kształcenia w szkołach powszechnych. RPO zareagował po tym, jak media doniosły, że dziewięcioletni chłopczyk nie mógł wjechać do szkoły na swoim wózku [więcej].
Posiedzenie Komisji ds. alimentów
Już po raz czwarty odbyło się spotkanie Komisji ekspertów ds. alimentów. Eksperci dyskutowali m.in. o wprowadzeniu tzw. tablic alimentacyjnych [więcej].
SPOŁECZEŃSTWO
Rzecznik interweniuje w sprawie czasu pracy lekarzy
Rzecznik zajął się sprawą anestezjolożki, która zmarła podczas pełnienia dyżuru [więcej]. RPO koresponduje w tej sprawie m.in. z Państwową Inspekcją Pracy [więcej].
Czy niektóre aplikacje mobilne wystarczająco chronią dane osobowe?
Czy Aplikacja „Jestem Blisko”, która alarmowałaby osoby z odpowiednimi kwalifikacjami, że gdzieś w pobliżu chory człowiek potrzebuje pomocy, w sposób właściwy chroni dane osobowe? Rzecznik zajął się sprawą po pytaniu obywatela [więcej].
Rzecznik Praw Pacjenta ws. in vitro
Krystyna Kozłowska odpowiedziała na wystąpienie RPO ws. zaprzestania finansowania procedury in vitro z budżetu państwa. Poinformowała m.in. jak wiele skarg trafia w tej sprawie do Biura RPP [więcej].
PRAWO
Jak długo ofiara gwałtu ma czekać na przesłuchanie?
Czasami nawet 3 miesiące ofiara gwałtu musi czekać – od złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa do chwili przesłuchania przed sądem. Rzecznik zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości o podjęcie działań, które zapewnią skuteczną ochronę wolności i praw ofiar przestępstw na tle seksualnym [więcej].
Kiedy pacjent otrzyma zwrot za leki kupione za granicą?
Ministerstwo Zdrowia planuje nowelizację ustawy o refundacji leków, która umożliwi zwrot kosztów nabycia lekarstw zakupionych poza granicami kraju. RPO poprosił szefa resortu o przedstawienie szczegółowego harmonogramu prac legislacyjnych w tym zakresie [więcej].
Trzeba sprawdzić regulacje wewnętrzne w jednostkach penitencjarnych
Dyrektor Generalny Służby Więziennej widzi konieczność wydania zalecenia dyrektorom okręgowym Służby Więziennej w celu sprawdzenia zgodności obowiązujących regulacji wewnętrznych w jednostkach penitencjarnych z obowiązującymi aktami prawnymi – to efekt wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich [więcej].
Czy można szybciej ustalać przyznanie świadczeń z ZUS?
Przedłużające się postępowania w sprawach o przyznanie m.in. zasiłku chorobowego dla kobiet ciężarnych, czy zasiłku macierzyńskiego stanowią duży problem. Zdarza się, że ubezpieczeni zostają pozbawieni środków do życia do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do Prezesa ZUS [więcej].
Mediacja powinna być dostępna także po zapadnięciu wyroku
Rzecznik po raz kolejny zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z prośbą o podjęcie inicjatywy legislacyjnej umożliwiającej wprowadzenie mediacji na etapie postępowania wykonawczego [więcej].
Dlaczego sądy nie wysyłają maili?
Rzecznik w wystąpieniu do Ministra Sprawiedliwości zwrócił uwagę na anachroniczny system doręczeń dokumentacji sądowej, który nie wykorzystuje możliwości, jakie daje współczesny rozwój technologii [więcej].
Jakie petycje trafiają do RPO?
Mija rok od wejścia w życie ustawy o petycjach. Na stronie rpo.gov.pl można przeczytać m.in. czego dotyczą petycje kierowane do RPO.
KRONIKA
Joanna Muszkowska-Penson i Olga Krzyżanowska uhonorowane odznaką "Za zasługi dla ochrony praw człowieka"
Dr Adam Bodnar wręczył Odznaki Honorowe „Za zasługi dla ochrony praw człowieka” Joannie Muszkowskiej-Penson i Oldze Krzyżanowskiej. Uroczystość odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności [więcej].
Seminarium o prawach osób z niepełnosprawnością
O potrzebie ratyfikacji przez Polskę protokołu fakultatywnego do Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych rozmawiali uczestnicy seminarium, które odbyło się w Biurze RPO [więcej].
Zastępczyni RPO gościem Forum Ekonomicznego w Krynicy
- Zacznijmy postrzegać zdrowie przez pryzmat praw człowieka. Prawo do zdrowia to przecież prawo człowieka – mówiła zastępczyni RPO dr Sylwia Spurek podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy [więcej].
O prawach osób głuchych
Dr Adam Bodnar wziął udział w konferencji „Od korzeni do pędów”. Było to kolejne spotkanie w ramach konferencji z cyklu Głusi mają głos (GMG) zorganizowanej przez Instytut Polskiego Języka Migowego [więcej]. Biuro RPO wydało też ostatnio publikację na temat wsparcia rodziny dziecka głuchego w Polsce.
Dr Sylwia Spurek na Forum III Wieku
O prawach seniorów i kampanii na rzecz upowszechniania wiedzy o pracach nad Konwencją o prawach osób starszych dr Sylwia Spurek mówiła na Forum III Wieku w Nowym Sączu [więcej].
Wizyta w malborskim liceum
8 września dr Adam Bodnar spotkał się z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Malborku [więcej].
O prawach człowieka na pikniku „Europa zmienia Warszawę”
Jakie prawa przysługują obywatelom? Co zrobić gdy nasze prawa są łamane? Jakie prawa mają dzieci? – to tylko niektóre z pytań, na które pracownicy Biura RPO odpowiadali podczas pikniku „Europa zmienia Warszawę", który odbył się na Polu Mokotowskim [więcej].
Co robi się na praktykach w Biurze RPO?
O dostępie do informacji publicznej praktykanci z Biura RPO rozmawiali z przedstawicielami Watchdog Polska [więcej].
Przedstawiciele RPO na warszawskich uroczystościach z okazji kanonizacji Matki Teresy
Przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich Krzysztof Olkowicz i Andrzej Stefański wzięli udział w polskich uroczystościach poświęconych Matce Teresie z Kalkuty [więcej].
Patronaty RPO
Rzecznik Praw Obywatelskich objął Honorowym Patronatem:
- Uniwersyteckie Mistrzostwa Europy Debat EUDC 2016;
- II Kongres Osób z Niepełnosprawnościami;
- konferencję „Otworzyć Bramy Tolerancji – jak współdziałać dla dobra osoby chorującej psychicznie”, która odbędzie się w ramach obchodów Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie;
- projekt edukacyjny „Zoom na rady seniorów. Masz Radę, masz wpływ”;
- Forum III Wieku w Nowym Sączu.
Uwaga!
Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.
Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.