Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich - 3 -10 lipca 2017 r.

Newsletter  3 -10 lipca 2017

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

Jak wspólnie zadbać o godne życie osób starszych, chorych i z niepełnosprawnościami? RPO przedstawił pierwszy kompleksowy raport dotyczący przestrzegania praw mieszkańców domów pomocy społecznej [więcej] .

Raport jest czymś w rodzaju poradnika. Poradnika dla wszystkich - bo każdy może kiedyś korzystać z pomocy domów pomocy społecznej. RPO chce, byśmy wiedzieli, na co się nie godzić, jak rozwiązywać trudne sytuacje i konflikty, tak by nie naruszać praw człowieka i godności.

Raport został opracowany na podstawie wniosków z wizytacji w blisko 150 DPS w całej Polsce. Wnioski mają znaczenie także dla innych placówek, zwłaszcza prywatnych - świadczących usługi opiekuńcze, które od tego roku są także wizytowane przez pracowników Biura RPO [wyciągi ze wszystkich wizytacji przeprowadzonych od 2008 roku]

Rzecznik w sprawie manifestacji w Puszczy Białowieskiej

W Puszczy Białowieskiej, w której zachowały się jedne z ostatnich i największych fragmentów lasu pierwotnego nizin europejskich, i która znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, od kilku tygodni trwały obywatelskie akcje protestacyjne przeciwko wycince drzew. W przekazywanych przez mediach informacjach wskazywano, że w trakcie manifestacji dochodziło do interwencji policji i straży leśnej. Rzecznik bada tę sprawę [szczegóły oraz dotychczasowe działania RPO ws. wycinki Puszczy Białowieskiej].

System nieodpłatnej pomocy prawnej, wprowadzony od początku 2016 r., wymaga już zmian. Okazało się bowiem w praktyce, że liczba osób korzystających z darmowych porad prawnych jest niewielka. Często osoby tej pomocy potrzebujące są z systemu wyłączane z powodu kryteriów przyjętych w ustawie. Rzecznik, który słyszy o tym problemie na spotkaniach w całym kraju, napisał w tej sprawie do Prezydenta RP [więcej].

RPO do Komendanta Głównego Straży Granicznej: Cudzoziemcy-ofiary tortur w swoich krajach w ogóle nie powinny przebywać w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. To dla nich zbyt bolesne doświadczenie [więcej].

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

RPO przestrzega: Przepisy ustawy o grach hazardowych mogą zostać wykorzystane do blokowania treści w internecie [więcej].

Rzecznik w sprawie informacji o zwolnieniach w Polskim Radiu

W połowie maja media podały, że z powodu zaproszenia do studia w Polskim Radiu 24 prof. Jana Hartmana zwolnieni z pracy zostali: dziennikarz Filip Memches i wicedyrektor Polskiego Radia Krzysztof Gottesman. Teraz władze Polskiego Radia odpowiedziały RPO, że obaj mężczyźni nadal pracują i przyznały, że zwolnienie z takiego powodu byłoby niewłaściwe [więcej].

RPO w sprawie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej, którym nie zaproponowano przejścia do nowej Krajowej Administracji Skarbowej [więcej].

Minister Sprawiedliwości odpowiedział na wspólne wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka w sprawie utrudnionej egzekucji alimentów od rodziców  przebywających we Włoszech [więcej].

Rzecznik ponownie pisze w sprawie praw pracowników likwidowanych Agencji:  Rynku Rolnego i Nieruchomości Rolnych. W miejsce obu instytucji powstanie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa [więcej].

Na debatę organizowaną w Sejmie przez IPN nie zostali wpuszczeniu uczniowie jednej ze szkół wyłącznie z powodu przypinek, jakie mieli na ubraniach. Szefowa Kancelarii Sejmu odpowiedziała na interwencję RPO w tej sprawie i stwierdziła, że Straż Marszałkowska miała prawo ich nie wpuścić, a poza tym to sami uczniowie ostatecznie uznali, że wolą nie wejść do Sejmu niż zdjąć przypinki [więcej].

Rzecznik wyjaśnia sprawę niedostosowania pociągu relacji Katowice –Ustka  do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (nie dało się do niego zabrać wózka inwalidzkiego) [więcej].

RPO w sprawie aresztu tymczasowego dla Mateusza Piskorskiego zatrzymanego pod zarzutem szpiegostwa [więcej].

PRAWO

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko Polsce: warunkowe umorzenie postępowania karnego o zniesławienie naruszyło prawo dziennikarza do wolności wyrażania opinii (chodziło o to, na ile dziennikarz odpowiada za omyłkę rozmówcy w autoryzowanym wywiadzie) [więcej].

Ministerstwo Cyfryzacji po interwencji RPO przypomina resortowi sprawiedliwości: serwisy internetowe podmiotów publicznych powinny być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami już od 30 maja 2015 r. (standard WCAG 2.0) [więcej].

Rzecznik w sprawie ograniczenia prawa właścicieli mieszkań do obrotu lokalami spółdzielczymi, w sytuacji gdy  nieruchomość znajduje się na gruncie o nieuregulowanym stanie prawnym [więcej].

Minister Sprawiedliwości odpowiedział na wystąpienie RPO  w sprawie potrzeby doprecyzowania określenia "opieka naprzemienna" rodziców, którzy się rozstali, nad dzieckiem. Minister Sprawiedliwości nie podzielił jednak stanowiska Rzecznika [więcej].

KRONIKA

3 lipca Adam Bodnar otworzył punkt przyjęć interesantów RPO w Łodzi [więcej]. Natomiast 26 lipca zostanie ponownie uruchomiony punkt przyjęć interesantów RPO w Krakowie [więcej].

Rzecznik odwiedził pracowników kawiarni, na której pojawił się nienawistny napis. Pracują tam osoby z autyzmem [więcej].

Adam Bodnar spotkał się z uczestnikami wakacyjnych praktyk w Biurze RPO [więcej].

 

Uwaga!

Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.

Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka