Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich - 29 sierpnia - 4 września 2017

Newsletter 29 sierpnia – 4 września 2017

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

Konferencja „Wymiar sprawiedliwości. Ewolucja czy rewolucja?”

- W świadomości sędziów nastąpiła rewolucja. Jesteśmy obywatelami i obywatele nam zaufali. Widzimy potrzebę zmian, także w nas samych. Rutyna i łże traktowanie obywateli szkodzi bardziej, niż wszystkie programy telewizyjne. Trudny czas przed nami, wykorzystajmy przemyślenia tu przedstawione – powiedziała na zakończenie konferencji sędzia Irena Kamińska, prezeska Stowarzyszenia Sędziów Themis. - Prawdziwą rewolucją będzie, jeśli sędziowie naprawdę zaczną spłacać dług wobec obywateli z tych 281 miast w całym kraju – doprecyzował RPO Adam Bodnar. W ten sposób odniósł się do lipcowych protestów społecznych, podczas których obywatele sprzeciwiali się zmianom zaproponowanym w systemie sądownictwa.

W konferencji naukowej „Wymiar sprawiedliwości. Ewolucja czy rewolucja?" organizowanej przez Stowarzyszenie Sędziów Themis oraz Rzecznika Praw Obywatelskich  na Uniwersytecie Warszawskim wzięło udział prawie 200 osób - prawnicy, sędziowie, adwokaci, naukowcy, studenci [szczegóły, w tym relacja wideo].

W sprawie zmian w sądownictwie Polacy ufają najbardziej: prezydentowi Andrzejowi Dudzie, RPO Adamowi Bodnarowi i premier Beacie Szydło – wyniki najnowszego badania CBOS przeprowadzonego w połowie sierpnia [więcej].

RPO: 95-letniemu powstańcowi ustawa „dezubekizacyjna” nie odbierze części świadczeń. Ale co z innymi tego typu przypadkami?

Do Rzecznika Praw Obywatelskich zwrócił się 95-letni powstaniec warszawski, który obawiał się, że zostanie objęty – z racji pracy dla MSW – ustawą dezubekizacyjną. Po nagłośnieniu sprawy, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji sprawdziło dokumenty tej osoby i ogłosiło, że nie podlega ona dezubekizacji. Jednak nadal do Biura RPO wpływa wiele skarg obywateli w podobnej, jak 95-letni Powstaniec, sytuacji: im świadczenia zostały odebrane [więcej].

7 września, w czwartek,  w Krakowie odbywa się spotkanie informacyjne w sprawie kredytów "frankowych" [RPO przygotował prosty poradnik dla osób na różnych etapach zajmowania się sprawą kredytu „frankowego”. Pomaga on w podjęciu decyzji, co do dalszych kroków].

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

Przed rozpoczęciem roku szkolnego RPO pytał Ministerstwo Edukacji, o to jak uczniowie wykorzystują internet i nowe technologie w szkole [więcej]. Rzecznik docieka też, dlaczego tak mało informacji na temat praw człowieka znajduje się w nowej podstawie programowej [więcej].

Seminarium eksperckie na temat dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla osób z niepełnosprawnościami

Szacunkowo ok. 80-90 tys. polskich obywateli nie ma dostępu do sądu – to dane z raportu na temat dostępu osób z niepełnosprawnościami do wymiaru sprawiedliwości przygotowanego na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich. W Biurze RPO odbyło się seminarium eksperckie, w czasie którego  przedstawiciele sądownictwa, ministerstw i organizacji pozarządowych dyskutowali, jakich zmian wymaga wymiar sprawiedliwości [więcej].

Po interwencji Rzecznika kilkudziesięciu właścicieli działek letniskowych będzie mogło odzyskać niesłusznie pobrane opłaty za śmieci

Chodzi o mieszkańców jednej z gmin w województwie pomorskim. W tej sprawie zapadł wyrok sądu administracyjnego. Teraz RPO wystąpił do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku o stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnych. W rezultacie, osoby, które uiściły nienależnie opłaty, będą się mogły domagać ich zwrotu [więcej].

Mandat za wyprowadzanie psa na zapas piachu do posypywania chodników? WSA zgadza się z Rzecznikiem       

Chodzi o sprawę mieszkańca Częstochowy. Rada miasta wprowadziła zbyt restrykcyjne przepisy dotyczące wyprowadzania zwierząt domowych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uwzględnił argumenty przedstawiane w tej sprawie przez RPO [więcej].

Dlaczego warto przychodzić do działających lokalnie Punktów Interesantów RPO?

Na dyżur prawnika RPO w Kielcach przyszedł mężczyzna, który opisał problem bezpieczeństwa i płynności ruchu na jednym z osiedli. Zaproponował zmianę programu sygnalizacji świetlnej i wprowadzenie jednostronnego zakazu parkowania. Po interwencji RPO miasto rozważa zmiany [więcej].

PRAWO

Minister Rozwoju i Finansów odpowiedział na wystąpienie RPO w sprawie możliwości blokowania treści w internecie, na które pozwala ustawa o grach hazardowych. Stanowisko nie daje jednak pełnej odpowiedzi na zastrzeżenia Rzecznika co do proporcjonalności i adekwatności wprowadzonych rozwiązań [więcej].

Nieudostępnienie klientowi toalety w lokalu banku może stanowić naruszenie dóbr osobistych – glosa do wyroku Sądu Najwyższego [więcej].

VAT na e-booki – komentarz do wyroku Trybunału Sprawiedliwości [więcej].

KRONIKA

Od 1 września Krzysztof Olkowicz pełni nowe obowiązki w Biurze RPO [więcej].

Praktyki w Biurze RPO uczą wrażliwości – podsumowują studenci prawa [więcej].

 

Uwaga!

Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.

Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka