Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich - 28 lutego - 6 marca 2017 r.

Newsletter  28 lutego – 6 marca 2017

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

Wspólnie musimy poradzić sobie ze smogiem

- W Polsce na 45 uzdrowisk stacje kontroli powietrza są tylko w siedmiu i tylko tam jakość tego powietrza jest mierzona  - mówił Kamil Wyszkowski,  dyrektor UN Global Compact Poland podczas spotkania konsultacyjnego poświęconego problemowi zanieczyszczenia powietrza, które odbyło się w Biurze RPO.  W spotkaniu wzięli udział nie tylko przedstawiciele organizacji pozarządowych z wielu miast w Polsce, ale też Najwyższej Izby Kontroli, władz lokalnych Krakowa i Warszawy oraz mediów [więcej].

Jak wyglądają, a jak powinny wyglądać relacje trzeciego sektora z rządem? Dyskusja z przedstawicielami organizacji pozarządowych

Rząd planuje zmiany w relacjach z organizacjami pozarządowymi. Przedstawił też projekt powołania nowej instytucji: Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Działania te spotkały się jednak z krytyką organizacji społecznych. W związku z tymi wątpliwościami rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zaprosił przedstawicieli organizacji pozarządowych do dyskusji na temat relacji III sektora z rządem, w tym kształtu i zasad działania zapowiadanego Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego [więcej].

"Sędzia a Konstytucja. Kryzys sądownictwa konstytucyjnego a rozproszona kontrola zgodności prawa z Konstytucją RP” to tytuł konferencji, która 3 marca odbyła się w Katowicach. W wydarzeniu wziął udział zastępca RPO Stanisław Trociuk

- Kryzys Trybunału Konstytucyjnego, którego jesteśmy świadkami, bezpośrednio przekłada się na działalność Rzecznika Praw Obywatelskich. Paraliż Trybunału zobowiązuje RPO do poszukiwania innych środków mających na celu ochronę praw i wolności obywatelskich – wskazywał Stanisław Trociuk. Zastępca RPO podkreślił również, że każdy sąd powszechny nie tylko ma prawo, ale i obowiązek odmówić zastosowania normy prawnej niezgodnej z normami prawa międzynarodowego (jak np. karta praw podstawowych). - W Konstytucji tkwią wielkie rezerwy, na które w takich sytuacjach można się powoływać – dodał Trociuk.  Na konferencję zarejestrowało się blisko tysiąc uczestników z całej Polski i spośród wszystkich zawodów prawniczych. W gronie panelistów i zaproszonych gości znaleźli się m.in. Małgorzata Gersdorf – I prezes Sądu Najwyższego, Marek Safjan – sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE, Stanisław Biernat – wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego, Ewa Łętowska, Andrzej Zoll [więcej].

Kredyty „frankowe” – podsumowanie pierwszego etapu akcji informacyjnej RPO i Rzecznika Finansowego

Od stycznia Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Finansowy organizowali wspólnie akcję informacyjną dla osób, które wzięły tzw. kredyty „frankowe”. W dziewięciu miastach Polski odbyły się spotkania, w których wzięło w sumie udział ok. 1700 osób. Na każde spotkanie przychodziło od 100 do 300 osób. Skala zainteresowania informacjami przerosła nasze oczekiwania [więcej]. Ostatnie z takich spotkań odbyło się w Szczecinie. Spotkania odbyły się w miejscowościach, w których swoje przedstawicielstwa lub punkty przyjęć ma RPO.

Działający od 2015 r. Rzecznik Finansowy może wesprzeć obywateli w dochodzeniu swoich racji wobec instytucji finansowych, także w postępowaniu przed sądem, warunkiem jest to, że obywatel najpierw złoży w banku reklamację w swojej sprawie. Ze spotkań RPO i RF wynika jednak, że ludzie nie wiedzą, jak to zrobić. Tymczasem rząd wycofał się z zapowiedzi ustawowego regulowania sprawy kredytów „frankowych” wskazując, że właściwą drogą jest załatwianie tych spraw w sądzie.

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

Sprawa pana Piotra. RPO zaskarża do WSA cofnięcie środków z PFRON dla osoby z niepełnosprawnością. Przedsiębiorca skorzystał z dotacji dla osób z niepełnosprawnościami, wcześniej - zanim uległ wypadkowi - skorzystał ze zwykłej dotacji – i to stało się powodem odebrania mu pomocy [więcej].

Drastyczne zdarzenie w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym. Rzecznik bada sprawę na miejscu [więcej].

RPO monitoruje postępowanie karne prowadzone przeciwko policjantom z olsztyńskiej komendy [więcej].

Nieletnia w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym błaga o pomoc. Rzecznik interweniuje [więcej].

Interwencja RPO w sprawie osadzonego [więcej].

PRAWO

Awizo pocztowe powinno być precyzyjne: w zawiadomieniu o korespondencji sądowej należy wskazać aktualne nazwisko - uchwała Sądu Najwyższego w postępowaniu z udziałem RPO. Sprawa  dotyczy kobiety, w przypadku której sąd uznał, że poprawnie wysłano jej awizo, mimo że widniało na nim nazwisko panieńskie [więcej].

Rzecznik pyta Ministra Sprawiedliwości o to, jak funkcjonują przepisy umożliwiające wstrzymanie wykonania kary zastępczej pozbawienia wolności [więcej].

RPO: Osoby korzystające z odnawialnych źródeł energii powinny mieć możliwość uzyskania ryczałtu na zakup opału, wypłacanego w ramach dodatku mieszkaniowego [więcej].

Jak powinno wyglądać konwojowanie pacjentów przebywających w szpitalach i oddziałach psychiatrycznych, poza teren tych placówek? Rzecznik pisze do Ministra Zdrowia [więcej].

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie przymusowego przetrzymywania w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym na etapie postępowania następującego po kasatoryjnym orzeczeniu Sądu Najwyższego [więcej].

KRONIKA

Jaka jest świadomość Polaków w zakresie równego traktowania? Rzecznik przedstawia dane z okazji Dnia „Zero dla Dyskryminacji” [więcej].

RPO przeciw rasistowskim pogróżkom wobec uchodźcy mieszkającemu w Warszawie [więcej].

RPO wziął udział w finałowej gali Szkoły Dialogu [relacja i tekst wystąpienia RPO].

 

Uwaga!

Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.

Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka