Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 28 kwietnia-11maja 2018 r.

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

Adam Bodnar i jego zastępczyni ds. równego traktowania Sylwia Spurek odwiedzili 1 maja protestujące w Sejmie osoby z niepełnosprawnością i ich matki. Przekazali wyrazy wsparcia i list od Henryka Wujca, członka Rady Społecznej przy RPO. (więcej)

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami to okazja do przypomnienia obowiązków państwa wobec osób z niepełnosprawnościami. Z tej okazji Rzecznik Praw Obywatelskich wydał oświadczenie, w którym przypomniał swe postulaty ws. systemowych rozwiązań.(więcej)

Rzecznik wycofał z Trybunału Konstytucyjnego wniosek  w sprawie ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Uzasadnił  to zmianą wyznaczonego wcześniej składu TK oraz zasiadaniem w składzie mającym wydać wyrok trzech osób nieuprawnionych do orzekania w Trybunale. (więcej)

Policja i Lasy Państwowe powinny wycofać wnioski o ukaranie protestujących przeciw wycince w Puszczy Białowieskiej  -  apeluje RPO. Z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w całej sprawie wynika bowiem, że manifestacje przeciwników wycinki były legalne. (więcej)

Wyłączenie służb specjalnych z ustawy wprowadzającej tzw. unijną dyrektywę policyjną z 2016 r. może być sprzeczne i z nią samą, i z Konstytucją RP. RPO krytycznie ocenia rządowy projekt, który ma wprowadzać do polskiego prawa dyrektywę, dotyczącą przetwarzania danych osobowych przez organy ścigania. (więcej)

Mimo polecenia premiera Mateusza Morawieckiego, Minister Sprawiedliwości wciąż nie odpowiedział RPO na wystąpienie ws. zagwarantowania każdemu kontaktu z obrońcą już od chwili zatrzymania. Według Adama Bodnara może to świadczyć m.in. o braku konsekwencji w poczynaniach rządu. (więcej)

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

Rzecznik jest zaniepokojony poważnymi następstwami dla przestrzegania praw obywatelskich wskutek zawieszenia wydawania jednorazowych kart wstępu do Sejmu. Spytał szefową Kancelarii Sejmu RP, kiedy będzie przywrócony dostęp na dotychczasowych zasadach. (więcej)

Władze samorządu terytorialnego nie powinny wydawać prasy, ale jedynie biuletyny z obiektywnymi informacjami i komunikatami urzędowymi. Rzecznik uznaje za niedopuszczalne łączenie przez samorządy funkcji biuletynu informacyjnego i niezależnej prasy. (więcej)

Adam Bodnar domaga się, by prezes Sądu Okręgowego w Krakowie uchyliła swoją decyzję, że bez jej zgody nie wolno mediom przeprowadzać wywiadów i uzyskiwać informacji od sędziów i innych pracowników. Rzecznik uznał to za niezgodne z Konstytucją RP i z Prawem prasowym.  (więcej)

Kilkanaście rekomendacji - to efekt wizytacji ekspertów RPO w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. Za ograniczanie praw pacjentów uznano m.in. kontrole wysyłanych do nich listów, zakazywanie zakupów lub udziału w zajęciach sportowych. Ośrodek nie jest też właściwym miejscem dla osób chorujących psychicznie. (więcej)

Osoby zalegające z alimentami powinny odpracowywać swój dług w ramach prac społecznie użytecznych - uważają Rzecznik Praw Dziecka i Rzecznik Praw Obywatelskich. Wciąż nie ma przepisów, które poprawiłyby aktywizację zawodową dłużników, a tym samym - egzekucję alimentów. (więcej)

Pacjenci więziennych szpitali psychiatrycznych powinni być objęci systematyczną opieką rzeczników praw pacjenta szpitala psychiatrycznego. Zdaniem RPO, zwiększy to gwarancje praworządnego postępowania wobec pacjentów.  (więcej)

Odsetki od odszkodowań lub zadośćuczynień za niesłuszne zatrzymanie, aresztowanie czy skazanie powinny przysługiwać od momentu skierowania do sądu odpowiedniego wniosku, a nie dopiero od chwili uprawomocnienia się orzeczenia sądu w takiej sprawie – proponuje Adam Bodnar (więcej)

Nie ma przejrzystych kryteriów wyboru kandydata na stanowisko prokuratorskie – wskazuje Rzecznik. Prokurator Krajowy ma bowiem pełną dowolność przy powoływaniu na stanowisko. (więcej)

PRAWO

Red. Jerzy Sosnowski prawomocnie wygrał proces cywilny wytoczony Polskiemu Radiu SA za zwolnienie z pracy z powodu „utraty zaufania”. W procesie wspierał go RPO. (więcej)

Uzależnienie przez gminę możliwości przyznania prawa do lokalu od nieposiadania tytułu prawnego do innego lokalu narusza ustawę o ochronie praw lokatorów i Konstytucję. Uznał  tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który uwzględnił skargę RPO na uchwałę Rady Miasta w Okonku. (więcej)

Po kasacji Rzecznika  Sąd Najwyższy uchylił zgodę sądów na ekstradycję na Białoruś obywatela Litwy. Nakazał sądowi II instancji dogłębne zbadanie, czy wydanie mężczyzny może rodzić poważne ryzyko zagrożenia praw człowieka.  (więcej)

KRONIKA

Najnowsze zmiany prawa dotyczące sądownictwa są czysto kosmetyczne – mówił Adam Bodnar podczas międzynarodowej konferencji z okazji Dnia Europy (więcej)

RPO liczy, że Karta Praw Osób Bezdomnych przyczyni się do systemowego rozwiązania problemu bezdomności.  Karta zawiera zobowiązania rad miast do przestrzegania podstawowych praw osób dotkniętych bezdomnością. Jej promocja była celem  międzynarodowej konferencji z udziałem Adam Bodnara. (więcej)

Biuro RPO stara się aktywnie angażować w kwestię kredytów frankowych. Choć nie ma bezpośrednich możliwości ingerowania w spory między prywatnymi podmiotami, to może identyfikować i wskazywać na istotne problemy w tej dziedzinie – podkreślał Rzecznik na konferencji naukowej.  (więcej)

Klauzule społeczne są jednym z ważnych instrumentów wspomagających rozwiązywanie problemów społecznych. Musimy sprawić, aby stały się one codzienną praktyką  samorządu terytorialnego – mówił Adam Bodnar podczas konferencji w tej sprawie.(więcej)

Podczas 10. posiedzenia Zespołu do spraw alimentów przedstawiono raport pt. "Postrzeganie osób niewywiązujących się z obowiązku niealimentacji. Przyczyny niealimentacji w modelu psychospołecznym" (więcej)

W Biurze RPO odbyło się spotkanie Adama Bodnara  oraz przedstawicieli KMPT z delegacją instytucji stojących na straży praw człowieka w Republice Południowej Afryki (więcej)

 

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski