Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich - 27 marca - 3 kwietnia 2017

Newsletter  27 marca – 3 kwietnia 2017

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

20. urodziny Konstytucji

W niedzielę 2 kwietnia 2017 r. minęło 20 lat od uchwalenia obowiązującej Konstytucji. Z tej okazji w Biurze RPO odbywały się otwarte dla wszystkich spotkania i dyskusje m.in. z pierwszą polską rzecznik praw obywatelskich prof. Ewą Łętowską oraz jednym z twórców Konstytucji prof. Jerzym Ciemniewskim. Pracownicy Biura RPO opowiadali o najważniejszych sprawach prowadzonych przez Rzecznika i dotyczących bezpośrednio praw wynikających z Konstytucji [więcej].  Adam Bodnar wskazał też najważniejszy jego zdaniem artykuł ustawy zasadniczej [więcej].  Natomiast zastępca RPO Krzysztof Olkowicz rozmawiał o Konstytucji z więźniami w Zakładzie Karnym w Czarnem [więcej].

Spotkania regionalne na Dolnym Śląsku

Od 26 do 31 marca rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar spotykał się z mieszkańcami województwa dolnośląskiego. Odwiedził Bogatynię, Jelenią Górę, Wałbrzych, Kłodzko, Świdnicę, Legnicę i Wrocław.

Spotkania były okazją do rozmowy o prawach kobiet z prezeską Stowarzyszenia Silne Kobiety Bogatyni [więcej]. RPO spotkał się także z harcerzami i kadrą Hufca Świdnica [więcej] oraz ze Stowarzyszeniem Łemków w Legnicy [więcej].

Rzecznik odwiedził też mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie [więcej]. Spotkał się również z młodzieżą  z Ośrodka Socjoterapeutycznego w Zgorzelcu [więcej].

O znaczeniu mediacji - w szkole, w rodzinie, między sąsiadami, organizacjami, po wyjściu z więzienia, oraz o tym,  jak uczyć rozwiązywania konfliktów - Adam Bodnar rozmawiał z przedstawicielami Fundacji Dom Pokoju we Wrocławiu [więcej]. Z tą fundacją współpracuje też  wrocławska Szkoła Podstawowa nr 108 im. Juliana Tuwima, której uczniowie opowiadali RPO o tym, jak mediują podczas klasowych konfliktów [więcej].

Natomiast na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego Adam Bodnar wygłosił wykład pt. „Bezpieczeństwo praw człowieka i obywatela” [więcej].

Podczas wizyty na Dolnym Śląsku Rzecznik złożył też wizytę w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy [więcej].

Wdrażanie przez Polskę wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Pełnomocnik Ukrainy ds. Postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka rozmawiał z przedstawicielami RPO o tym, jak zapewnić skuteczne wykonywanie wyroków ETPCz [więcej]. Dzień wcześniej odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, podczas którego pracownicy RPO zwracali uwagę na kwestie dotyczące wdrażania wyroków ETPCz przeciwko Polsce [więcej].

O koniecznych zmianach prawa wyborczego. Seminarium z udziałem ekspertów OBWE

Reprezentanci OBWE przedstawili zalecenia wynikające z raportu, przygotowanego po wyborach parlamentarnych w Polsce w 2015 roku. Swoje uwagi do dokumentu zgłosili przedstawiciele polskiego parlamentu, organizacji pozarządowych i środowiska naukowego [więcej].

Spotkanie przedstawicieli Wyższej Rady Sprawiedliwości Ukrainy z zastępcą RPO

Stanisław Trociuk, zastępca rzecznika praw obywatelskich przyjął delegację Wyższej Rady Sprawiedliwości Ukrainy na czele z przewodniczącym Ihorem M. Benedysiukiem. Podczas spotkania rozmawiano o ustawowych uprawnieniach RPO, metodach i środkach oddziaływania w ochronie praw obywatelskich. Przedstawicieli Rady interesowały szczególnie polskie rozwiązania i podjęte przez Rzecznika działania w odniesieniu do zmian w systemie wymiaru sprawiedliwości [więcej].

Wrocław: 11 kwietnia dodatkowe spotkanie informacyjne w sprawie kredytów frankowych. JAK SIĘ ZAPISAĆ? [szczegóły i formularz zgłoszeniowy].

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

Co dalej z wycinką drzew? Rzecznik zgłasza swoje propozycje Sejmowi [więcej].

Jak pomagać osobom opuszczającym więzienia? Zastępca RPO w Ośrodku „Dom Patronatu” w Warszawie [więcej].

Sprawa łączenia stypendiów studenckich za wyniki w nauce z świadczeniami z pomocy społecznej [więcej].

Sędziowie i prokuratorzy są szkoleni w zakresie postępowania z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i psychiczną – dyrektorka Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury odpowiada na wystąpienie RPO [więcej].

Informacja o skali pracy nierejestrowanej dłużników alimentacyjnych i możliwych konsekwencjach dla sektora finansów publicznych [więcej].

Odpowiedź Ministra Infrastruktury i Budownictwa na wystąpienie w sprawie zapewnienia osobom korzystającym z odnawialnych źródeł energii wsparcia finansowego w formie ryczałtu na zakup opału [więcej].

Co ze szkoleniami dla sędziów na temat spraw związanych z alimentami? Odpowiedź Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury [więcej].

PRAWO

Wyzwania polskiego sądownictwa. RPO rozmawia z przedstawicielami Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA [więcej].

Ministerstwo Sprawiedliwości udzieliło odpowiedzi na postulat RPO i RPD utworzenia centralnego rejestru uporczywych dłużników alimentacyjnych [więcej].

Czy małoletnie ofiary Drugiej Wojny Światowej dostaną rekompensaty za represje, których doświadczyły? [więcej].

Wystąpienie do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie interpretacji przepisu określającego zasady ustalania członków rodziny przy rozstrzyganiu o prawie do świadczenia wychowawczego [więcej].

KRONIKA

Spotkanie Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnością - problem edukacji włączającej oraz asystentów osób z niepełnosprawnościami [więcej].

RPO włączył się w akcję "Polska na Niebiesko" [więcej].

W wywiadzie dla czasopisma "Dom Pomocy Społecznej Magazyn Dyrektora", dr Aleksandra Iwanowska z Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur opowiada o kwestiach związanych ze stosowaniem przymusu bezpośredniego w DPS-ach [więcej].

ZAPRASZAMY

11 kwietnia  o godz. 17.00 w Biurze RPO wykład pod tytułem „Traktując poważnie art. 18 Konstytucji” wygłosi prof. Ewa Łętowska [szczegóły].

Do 2 maja trwa nabór na praktyki wakacyjne dla studentów [szczegóły]. O tym, jak wyglądały praktyki w ubiegłym roku można przeczytać na stronie rpo.gov.pl

 

 

Uwaga!

Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.

Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka