Newsletter 25 kwietnia – 8 maja 2017
NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY
Psychiatrzy, pacjenci, obywatele – razem domagają się zmian. Adam Bodnar na I Kongresie Zdrowia Psychicznego
Rzecznik mówił, że polityki publiczne powinny być kształtowane na postawie fachowej wiedzy, doświadczeń międzynarodowych, wyników badań, a nie na podstawie mitów i zabobonów. Wsparcie zawsze powinno dotyczyć nie tylko osoby, która jest dotknięta problemem z zakresu zdrowia psychicznego, ale także jej otoczenia, środowiska, rodziny [więcej]. O problemach osób chorujących psychicznie, ich rodzin i samych lekarzy mówiono również podczas konferencji prasowej w Biurze RPO [więcej].
Spotkania regionalne w Wielkopolsce i na Pomorzu
Od 25 do 27 kwietnia rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar spotykał się z mieszkańcami województwa wielkopolskiego. Odwiedził: Kalisz, Leszno, Zbąszyń, Poznań i Gniezno.
Spotkania były też okazją do dyskusji o modelu wsparcia osób starszych w środowisku zamieszkania [więcej]. Rzecznik odwiedził Centrum Inicjatyw Rodzinnych w Poznaniu [więcej]. W Zdunach rozmawiał o pomocy dla ofiar przemocy domowej [więcej]. RPO odwiedził też Ośrodek Interwencji Kryzysowej PCPR w Krotoszynie [więcej]. A w Kaliszu dowiedział się o doświadczeniach innowacyjnego Ośrodka Diagnozy i Terapii Autyzmu „Nowa Nadzieja" [więcej].
Wizyta w Wielkopolsce była też okazją do spotkań z uczniami – w Kaliszu i w Poznaniu.
Kolejne spotkania regionalne odbędą się w dniach 15 – 17 maja na Pomorzu. Rzecznik odwiedzi Gdynię, Gdańsk i Malbork [formularz zgłoszeniowy i szczegółowy harmonogram spotkań].
70. rocznica Akcji „Wisła”
28 kwietnia 1947 roku rozpoczęła się wielka akcja deportacyjna obywateli RP – Ukraińców i Łemków – z terenów południowych i wschodnich Polski na ziemie północne i zachodnie. W ciągu trzech miesięcy przeniesiono przymusowo ponad 140 tys. osób. Część z nich trafiła do Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie, gdzie na skutek głodu, chorób i tortur 160 osób poniosło śmierć.
Z okazji 70. rocznicy tych wydarzeń Rzecznik Praw Obywatelskich wydał oświadczenie [więcej]. Wziął też udział uroczystych obchodach, które odbyły się w Przemyślu [więcej]. Natomiast w obchodach w Gorlicach wziął udział przedstawiciel RPO [więcej]. Adam Bodnar był także jednym z panelistów podczas konferencji o Akcji Wisła, która została zorganizowana przez Instytut Studiów Politycznych PAN [więcej].
Nie jestem politykiem/ Oświadczenie RPO w związku z komentarzem ministra spraw wewnętrznych Mariusza Błaszczaka do działań RPO
- Po raz kolejny zmuszony jestem podkreślić: nie jestem politykiem, nie walczę o władzę i nie ubiegam się o stanowiska polityczne. Realizuję konstytucyjną i ustawową misję Rzecznika Praw Obywatelskich. I w tej roli podjąłem się wyjaśnienia okoliczności użycia przez Straż Graniczną środków przymusu bezpośredniego wobec trzech osób w ośrodku strzeżonym dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej – podkreślił Adam Bodnar, po tym jak w czasie konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji oskarżył RPO o „ataki na Straż Graniczą” i „na polską policję” [więcej]. O wynikach kontroli RPO w sprawie wydarzeń w Białej Podlaskiej można przeczytać na stronie rpo.gov.pl
Nielegalne składowiska odpadów w Brzegu i Pogorzeli zlikwidowane – informuje zastępca Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu. W tej sprawie RPO alarmował po spotkaniu regionalnym w Brzegu w lutym 2017 r. [więcej].
Rzecznik nie zgadza się z odrzuceniem jego skargi na zwiększenie wycinki w Puszczy Białowieskiej i składa skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego [więcej].
RPO W SPRAWACH OBYWATELI
Kobiety powinny mieć dostęp do skutecznych form łagodzenia bólu porodowego. Rzecznik pisze do Ministra Zdrowia [więcej]. RPO po raz kolejny poruszył także kwestie dostępu do antykoncepcji awaryjnej [więcej].
Rzecznik podjął sprawę projektu rozporządzenia MEN o nauczaniu indywidualnym [więcej].
Nie będzie podatku od umorzonych należności czynszowych [więcej].
Dostępność wymiaru sprawiedliwości dla osób z niepełnosprawnościami [więcej].
Rzecznik pisze do szefa MSWiA w sprawie odwoływania ze stanowisk kierowniczych w Policji osób zatrudnionych w przeszłości w Milicji Obywatelskiej [więcej].
Kiedy pasażerowie mogą liczyć na zmiany dotyczące danych osobowych umieszczanych na biletach okresowych? [więcej].
Kwestie przeprowadzania rekolekcji wielkopostnych powinny zostać uregulowane. RPO pisze do MEN [więcej].
Sejm podziela stanowisko RPO dotyczące eksmisji z lokali policyjnych w sprawie przed Trybunałem Konstytucyjnym [więcej].
Założenia nowej podstawy programowej dotyczące edukacji o ochronie praw człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji [więcej].
Postępowanie o uchylenie ubezwłasnowolnienia – sprawa indywidualna [więcej].
NIK odpowiada Rzecznikowi na temat skuteczności egzekucji należności alimentacyjnych [więcej].
Brak odpowiedzi z Ministerstwa Sprawiedliwości na wystąpienia RPO z zakresu prawa rodzinnego [więcej].
PRAWO
Właściciel nieruchomości, przez którą przebiegają urządzenia wodociągowe gminy, może żądać ustanowienia służebności oraz dochodzić od gminy wynagrodzenia za korzystanie z jego własności [więcej].
Kolejny wyrok Trybunału w sprawie przemocy domowej i dyskryminacji kobiet [więcej].
Jak wyglądają prace nad zmianą prawa spółdzielczego? Minister Infrastruktury i Budownictwa wyjaśnia [więcej].
Dostęp Policji do danych telekomunikacyjnych i internetowych. Jak Polska zareaguje na ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE? – odpowiedź MSWiA [więcej].
Naprawienie szkody wyrządzonej przestępstwem w postępowaniu karnym. Kasacja RPO [więcej].
Minister Rozwoju i Finansów o dochodzeniu należności podatkowych w postępowaniu cywilnym – odpowiedź na wystąpienie RPO [więcej].
Dlaczego wciąż są problemy z realizacją ustawy o równym traktowaniu? RPO pisze do Pełnomocnika Rządu do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego i Równego Traktowania [więcej].
26 kwietnia Sąd Najwyższy rozstrzygał pytania prawne RPO w sprawie karania za niepłacenie alimentów [więcej].
Wystąpienie do Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych w sprawie problemów związanych ze stosowaniem przepisów ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania [więcej].
Rzecznik pisze do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie konieczności nowelizacji art. 156 Kodeksu postępowania administracyjnego [więcej].
Sąd Najwyższy rozstrzygnął pytanie prawne RPO w sprawie warunkowego zwolnienia [więcej].
KRONIKA
Odszedł prof. Wiktor Osiatyński. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli nauk humanistycznych. Współtwórca polskiej Konstytucji [więcej].
Odznaka honorowa RPO dla brygadiera Daniela Dryniaka [więcej].
Wizyta studyjna delegacji ombudsmana Azerbejdżanu [więcej].
Przedstawiciele Human Rights Watch z wizytą w Biurze RPO [więcej].
Wizyta delegacji z Tajlandii [więcej].
Zastępca RPO na I Kongresie Przewodniczących Zarządów Terenowych NSZZ Policjantów [więcej].
Państwo ma obowiązek przeciwdziałać bezdomności. Stanisław Trociuk na Forum Mieszkaniowym 2017 [więcej].
Gala I Festiwalu Praw Człowieka w Kędzierzynie-Koźlu z udziałem przedstawicielki RPO [więcej].
ZAPRASZAMY
Rozpoczęła się II edycja konkursu dla uczniów szkół gimnazjalnych lub ponadgimnazjalnych na multimedialną interpretację Konstytucji. Na zgłoszenia czekamy do 17 maja [szczegóły].
Do 12 maja trwa nabór na praktyki wakacyjne dla studentów [szczegóły]. O tym, jak wyglądały praktyki w ubiegłym roku można przeczytać na stronie rpo.gov.pl
Bydgoszcz. Dodatkowe spotkanie informacyjne w sprawie kredytów „frankowych” już 11 maja [więcej].
Uwaga!
Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.
Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.