NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY
4 lipca 2018 r. zostanie przerwana kadencja Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, a ok. 40 proc. sędziów SN będzie wysłanych na przymusową emeryturę. Według RPO Sąd Najwyższy przestanie być niezależnym organem, który w pełni gwarantuje ochronę praw i wolności obywatelskich. W dwóch nowych Izbach SN - dyscyplinarnej oraz decydującej m.in. o ważności wyborów - będą orzekać wyłącznie nowi sędziowie, o których wyborze zdecyduje nowa Krajowa Rada Sądownictwa i prezydent. Zdaniem Adama Bodnara oznacza to zagrożenie dla procesów wyborczych w przyszłym roku. Link do wypowiedzi RPO: http://www.rp.pl/RZECZoPOLITYCE/180709922-Adam-Bodnar---Gwarant-naszych-wolnosci-przestanie-byc-niezalezny.html
Publikacja RPO "Nasze Prawa" zawierająca Konstytucję RP, Europejską Konwencję Praw Człowieka oraz Kartę Praw Podstawowych UE była kanwą debaty zorganizowanej w Biurze RPO. Dyskutowano, czy korzystanie z EKPC i Karty może pomóc w ochronie praw i wolności jednostki. Wskazywano, że polskie sądy rzadko stosują Kartę. (więcej)
25 czerwca 2018 r. Rada Praw Człowieka ONZ rozpatrywała raport specjalnego sprawozdawcy ONZ Diego Garcii-Sayana nt. zagrożenia polskiego sądownictwa ingerencją władzy ustawodawczej i wykonawczej. W debacie wystąpiła zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich dr Hanna Machińska.(więcej)
Polska nie spełnia międzynarodowych standardów antykorupcyjnych po zmianach ustawowych, które dały przedstawicielom władzy ustawodawczej i wykonawczej większe możliwości sterowania ścieżką zawodową sędziów - uznała Grupa Państw Przeciwko Korupcji (GRECO), antykorupcyjna agenda Rady Europy (więcej)
Komisja Europejska zaapelowała o wzmocnienie krajowych organów ds. równego traktowania, m.in. poprzez przydział odpowiednich środków budżetowych. W Polsce organem tym jest Rzecznik Praw Obywatelskich.(więcej)
Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur zaapelował 26 czerwca, z okazji Międzynarodowego Dnia Pomocy Ofiarom Tortur, o refleksję nad sytuacją osób, które ich doświadczyły.(więcej)
RPO W SPRAWACH OBYWATELI
Rzecznik chce zmiany przepisu Kodeksu postępowania karnego dyskryminującego osoby niepoczytalne. Głosi on, że sąd uniewinnia oskarżonego np. wobec niepopełnienia przestępstwa lub braku jego cech przestępstwa - jeśli jednak oskarżony jest niepoczytalny, sąd jedynie sprawę umarza. (więcej)
RPO pyta ministra kultury o zapowiadane zmiany, które miały m.in. nakazywać zawiadamianie obywatela o wpisie jego nieruchomości do gminnej ewidencji zabytków. Rzecznik od lat upomina się o prawa właścicieli takich obiektów. (więcej)
Osoby zatrzymywane przez policję dostają pierwszy posiłek po kilkunastu godzinach od chwili zatrzymania; niezapewniane są im też napoje. Rzecznik apeluje do premiera o zmianę prawa. (więcej)
Rzecznik wysłał do ministra środowiska ponaglenie w sprawie pieców grzewczych. Obywatele skarżą się na formy udzielenia dotacji na zmianę systemu ogrzewania na proekologiczne. (więcej)
PRAWO
Dwa przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości o wynagrodzeniu biegłych sądowych są niezgodne z Konstytucją RP - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Do skargi konstytucyjnej w tej sprawie przyłączył się RPO (więcej)
KRONIKA
Ochrony demokracji w państwach UE nie można pozostawić tylko instytucjom Unii; politycy i społeczeństwa wszystkich państw członkowskich muszą stworzyć poczucie, że upadek demokracji w jednym to problem dla pozostałych. To wnioski raportu pt. „Ochrona demokracji w UE”, który przedstawiono w Biurze RPO. (więcej)
„Wady aktów prawa miejscowego na przykładzie skarg wnoszonych przez RPO do sądów administracyjnych" – to temat wystąpienia Adama Bodnara na XXV Zjeździe Katedr Prawa Administracyjnego i Postępowania Administracyjnego (więcej)
Prawa małoletniego pacjenta w szpitalu były 28 czerwca 2018 r. tematem piątego posiedzenia Komisji ds. Zdrowia przy RPO (więcej)
Rada Społeczna przy Rzeczniku Praw Obywatelskich potępia wypowiedzi Mariusza Muszyńskiego zawarte w tzw. „zdaniach odrębnych” od postanowień Trybunału Konstytucyjnego o umorzeniu postępowania w trzech sprawach (więcej)