Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich - 23-30 stycznia 2017 r.

Newsletter  23-30 stycznia 2017

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

„Europie potrzebny jest nowy Kongres Wiedeński poświęcony prawom człowieka”. Adam Bodnar w Austrii na obchodach 40-lecia urzędu ombudsmana [więcej].

Kodeks dobrych praktyk w sprawie mowy nienawiści w internecie – jakie ma szanse, jakie szanse nam daje? To główny temat konferencji, która odbyła się w Biurze RPO z udziałem m.in.  przedstawicieli Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego [relacja i nagranie konferencji].

RPO: Prawa obywatelskie nie mają koloru politycznego

Po wypowiedziach medialnych ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka oraz premier Beaty Szydło sugerujących, że Rzecznik Praw Obywatelskich nie zajmował się dotychczas problemami ugrupowań prawicowych, czy środowisk szeroko pojętej prawicy, dr Adam Bodnar wydał oświadczenie. Rzecznik wskazuje, że pomocy obywatelom nigdy nie uzależnia od wyznawanych przez nich poglądów [więcej].

RPO złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów ustaw z 30 listopada oraz z 13 grudnia 2016 r. dotyczących TK. Chodzi m.in. o prawa pracowników Trybunału [więcej].

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

Rzecznik Praw Obywatelskich przystąpił do sprawy 99-letniej kobiety, która broni się przed „czyścicielem kamienic” [więcej].

Katowice. Kolejny dzień wspólnej akcji informacyjnej RPO i Rzecznika Finansowego: „Masz kłopot z pożyczką frankową? Dowiedz się, co możesz zrobić”. Formuła spotkań została zmieniona ze względu na ogromne zainteresowanie akcją [więcej].

Czy działalność składowiska odpadów na Radiowie nie zagraża środowisku oraz życiu i zdrowiu okolicznych mieszkańców? Orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego [więcej].

Za mało mieszkań chronionych, socjalnych i komunalnych dla młodzieży opuszczającej placówki. Rzecznik interweniuje [więcej].

Interwencje RPO w związku z upadłością Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa z siedzibą w Wołominie [więcej].

MSWiA odpowiada na postulat Rzecznika w sprawie obsługi zgłoszeń alarmowych kierowanych na numer 112 za pośrednictwem krótkich wiadomości tekstowych (SMS) [więcej].

Na skutek interwencji RPO osadzony uzyskał możliwość specjalistycznej opieki medycznej [więcej].

Wątpliwości RPO w sprawie zasad przeprowadzania egzaminów poprawkowych w szkołach [więcej].

RPO zwraca uwagę, że zakłady karne i areszty śledcze nadal nie są całkowicie dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach [więcej].

Krajowy Mechanizm Prewencji po raz pierwszy wizytuje prewencyjnie prywatne domy opieki - w Baniosze i w Ząbkach [więcej].

Pomoc dla matki trójki dzieci, w tym dwójki niepełnosprawnych [więcej].

Zmiana stopnia niepełnosprawności ze znacznego na umiarkowany? Rzecznik zbadał sprawę [więcej].

Prawo więźniów do intymności. Gdzie powinny być umieszczone umywalki? [więcej].

Strefa płatnego parkowania w Nysie. Rozprawa przed WSA w Opolu zakończona sukcesem [więcej].

PRAWO

Rzecznik prosi Komendanta Głównego Policji o przesłanie aktualnych danych dotyczących przestępstw na tle rasowym [więcej].

Czy podczas wyborów można wynosić karty do głosowania?  [więcej].

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie opłaty za przechowywanie broni w depozycie po zmarłym ojcu. Do sprawy przystąpił RPO [więcej].

RPO: Trzeba uregulować kwestie wyboru sołtysa i rady sołeckiej [więcej].

Prawo zatrzymanego do kontaktu z adwokatem. RPO pisze do Ministra Sprawiedliwości i Komendanta Głównego Policji [więcej].

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie zainicjowania zmian legislacyjnych procedury wykroczeniowej [więcej].

Co z opłatami za zaświadczenia, które upoważniają do zniżki na pociąg? Rzecznik pisze do Ministra Infrastruktury i Budownictwa [więcej].

Czy każdy może uczestniczyć w posiedzeniu Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej, nawet jeśli jest na niej rozpoznawana skarga osoby prywatnej? Rzecznik bada sprawę [więcej].

Nabór do Straży Miejskiej przedmiotem wyroku NSA. Skuteczna skarga kasacyjna RPO [więcej].

KRONIKA

Rzecznik spotkał się z przedstawicielami kanadyjskiego parlamentu [więcej].

O sytuacji polskich studentów w Wielkiej Brytanii oraz o przeciwdziałaniu ksenofobii. Rzecznik z wizytą w Cambridge [więcej].

Delegacja holenderskiej Rady Sądownictwa z wizytą w Biurze RPO [więcej].

Wykład RPO na Uniwersytecie we Fryburgu [więcej].

Dyskusja o problemach dotyczących funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych [więcej].

Zapraszamy do  współpracy przy projekcie na temat mowy nienawiści

Do 6 lutego można zgłaszać oferty na realizowanie zadań wynikających z udziału Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w projekcie pn. Building a Comprehensive Criminal Justice Response to Hate Crime, wdrażanym na mocy umowy zawartej pomiędzy BRPO a Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OSCE) [więcej].

 

Uwaga!

Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.

Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.

 

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka