Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich - 22 - 28 sierpnia 2017 r.

Newsletter 22-28 sierpnia 2017

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

Kogo dotykają skutki wejścia w życie ustawy dezubekizacyjnej? Historia powstańca stała się głośna dzięki temu, że złożył skargę do Rzecznika

- Mam 95 lat i jestem jednym z ostatnich powstańców warszawskich. Pod koniec życia za przelaną krew dla Polski, za pracę zawodową i społeczną zostałem nagrodzony dezubekizacją. Czuję się tak, jakbym został spoliczkowany – napisał w liście do RPO mężczyzna, który obawia się, że zostanie mu odebrana renta na podstawie przepisów ustawy dezubekizacyjnej. Pracował bowiem jako lekarz w przychodni MSW. Przychodnie MSW nie są objęte ustawą, ale wiadomo, że część lekarzy była kierowana na szkolenia oficerskie – a wtedy ustawa już ich obejmuje. To jedna z ponad tysiąca skarg, które trafiają w tej sprawie do Rzecznika. Ustawa objęła całe kategorie ludzi, nie pozwala analizować spraw indywidualnie, zostawia jedynie ministrowi spraw wewnętrznych do decyzji, czy w wybranych sprawach świadczeń nie obcinać [więcej].

Po katastrofalnej nawałnicy na Pomorzu RPO zbiera informacje o tym, jak zadziałały systemy ostrzegania, kto i kiedy niósł pomoc i co jeszcze warto zrobić dla poszkodowanych

Biuro Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich w Gdańsku prowadzi dwie sprawy dotyczące: okoliczności tragicznego zdarzenia zniszczenia przez nawałnicę obozu harcerskiego w Suszku (woj. pomorskie), wskutek którego zginęły dwie uczestniczki obozu, a kilkadziesiąt osób odniosło obrażenia oraz zakresu pomocy udzielanej osobom poszkodowanym wskutek nawałnicy, jaka przeszła nad obszarem Kaszub i Borów Tucholskich [więcej].

7 września w Krakowie odbędzie się spotkanie informacyjne w sprawie kredytów "frankowych" [szczegóły, poradnik dla kredytobiorców i formularz rejestracyjny].

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

Dlaczego służby nie ostrzegły mieszkańców o możliwym skażeniu w czasie pożaru fosforu w Chorzowie? [więcej].  Rzecznik interweniował też w sprawie wysokiego stężenia benzenu w Kędzierzynie-Koźlu [więcej].

Sprawa pana Grzegorza w Trybunale Konstytucyjnym: dlaczego przepisy każą ujawniać przyczynę niepełnosprawności na orzeczeniu?

RPO zgłosił udział w postępowaniu przed TK w sprawie ze skargi konstytucyjnej pana Grzegorza. W 2015 r. mężczyzna dostał orzeczenie o niepełnosprawności z symbolem O2-P, który oznacza chorobę psychiczną. Pan Grzegorz uważa, że tego typu oznaczenie jest piętnujące. Zdaniem RPO stosowanie takich oznaczeń może naruszać prawo do prywatności [więcej].

Odwołanie od wyników matur a przyjęcie na studia

Absolwenci szkół ponadpodstawowych mają problem z terminowym złożeniem świadectwa maturalnego w procesie rekrutacji na studia. Chodzi o sytuację, gdy praca maturalna została błędnie sprawdzona przez komisję egzaminacyjną, ale w wyniku odwołania stwierdzono przekroczenie progu 30% punktów a maturzysta ostatecznie otrzymał świadectwo dojrzałości. W tej sprawie RPO zwrócił się do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego [więcej].

Na jakiej podstawie NFZ zbiera i przetwarza wrażliwe dane osobowe pacjentów objętych programami lekowymi? Wystąpienie RPO do szefa NFZ [więcej].

Co w sytuacji, gdy przed obroną umrze promotor, pod kierunkiem którego magister przygotowywał rozprawę doktorską? Ministerstwo odpowiada na wystąpienie RPO w tej sprawie [więcej].

RPO zwrócił się do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie nieprawidłowości w postępowaniu habilitacyjnym. Chodzi o rozbieżne interpretacje prawne w zakresie skutków cofnięcia wniosku o wszczęcie postępowania habilitacyjnego oraz złożenia wniosku o jego umorzenie [więcej].

PRAWO

Czy małżonek częściowo ubezwłasnowolniony ma zdolność procesową w procesie o rozwód? RPO przystąpił do postępowania przed Sądem Najwyższym [więcej].

Kolejna odsłona sporu o stosowanie zerowej stawki VAT za usługi związane z ochroną środowiska morskiego – sprawa trafi do składu powiększonego NSA [więcej].

Sąd Najwyższy rozstrzygnął pytanie prawne RPO w sprawie upływu terminu użytkowania wieczystego nieruchomości. Sąd uznał, że upływ terminu, na który zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego gruntu, nie powoduje wygaśnięcia prawa odrębnej własności lokalu znajdującego się w budynku położonym na tym gruncie [więcej].

KRONIKA

Zastępca RPO Stanisław Trociuk wziął udział w debacie na temat reformy wymiaru sprawiedliwości [więcej].

 

Uwaga!

Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.

Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka