Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich - 21 - 27 lutego 2017 r.

Newsletter  21-27 lutego 2017

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

„Mowa nienawiści, mowa pogardy” - prezentacja raportu

Ponad 95% młodzieży spotyka się z mową nienawiści w internecie. Polacy coraz częściej słyszą wypowiedzi antymuzułmańskie i antysemickie w telewizji oraz sami przyzwalają na mowę nienawiści wobec gejów i lesbijek. Kompleksowe, przeprowadzone prowadzone przez naukowców z Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego badania pokazują zmiany dotyczące mowy nienawiści w Polsce od 2014 r. Raport, który powstał we współpracy z Fundacją Batorego, został zaprezentowany 27 lutego w Biurze RPO  [więcej i nagranie konferencji prasowej].  Następnego dnia RPO zorganizował spotkanie przedstawicieli społeczności muzułmańskiej w Polsce z politykami (przyszli przedstawiciele większości partii reprezentowanych w parlamencie i w Parlamencie Europejskim) [relacja ze spotkania].

Rzecznik pisze do Ministra Zdrowia w sprawie antykoncepcji awaryjnej, klauzuli sumienia i edukacji seksualnej

Rząd przyjął projekt ustawy w wyniku której  m.in. tabletki ellaOne  (forma tzw. antykoncepcji awaryjnej) będą dostępne wyłącznie na receptę.

- Nie negując podstaw prawych tych zmian, pragnę zwrócić jednak uwagę na konsekwencje ograniczenia dostępności tego środka antykoncepcyjnego. Trzeba pamiętać  chociażby o jakości edukacji seksualnej w Polsce czy kłopotach z dostępem do ginekologa – pisze Adam Bodnar w wystąpieniu do Ministra Zdrowia [więcej].

Opinia RPO w sprawie zmian w ustawie o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP

Rzecznik przedstawił uwagi do projektu nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ponieważ zmiany uzasadniane są sytuacją na wschodniej granicy Polski, RPO odniósł się w swojej opinii także do tego zagadnienia [więcej].

Spotkania regionalne RPO na Opolszczyźnie

Od 21 do 23 lutego rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar spotykał się z mieszkańcami województwa opolskiego. Odwiedził: Brzeg, Nysę, Krapkowice, Kędzierzyn-Koźle i Opole. Dużo spraw dotyczyło funkcjonowania sądów a także konfliktów wywołanych decyzjami lokalnych władz, które niedostatecznie konsultowały je z mieszkańcami. O prawach i godności osób starszych rzecznik rozmawiał z prudnicką, głubczycką i głuchołaską radą seniorów [więcej]. Adam Bodnar spotkał się także z abp. Alfonsem Nossolem [więcej].

A już po powrocie do Warszawy RPO zainterweniował u Prokuratora Generalnego i szefa ABW w sprawie składowiska odpadów toksycznych, o którym poinformowali go uczestnicy spotkania w Brzegu [więcej].

 

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

Co dalej z rodzicami opiekującymi się swoimi dziećmi w szpitalach? Ministerstwo Zdrowia odpowiada RPO [więcej].

Wyrok WSA w Bydgoszczy – pobieranie opłat w soboty za parkowanie w bydgoskiej strefie płatnego parkowania niezgodne z prawem [więcej].

RPO: Kolejki do lekarzy można skrócić zatrudniając lekarzy z zagranicy [więcej].

Czy lokale wyborcze spełniają już wymogi prawa i są dostosowane do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami? Sprawa z Nowego Miasteczka [więcej].

Co jeśli obywatel nie może dostać z byłego zakładu pracy zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (ZUS Rp-7), a jest ono potrzebne, bo niedługo przechodzi na emeryturę? Czy Rzecznik może pomóc? [więcej].

SOR-y we Wrocławiu, czyli ciąg dalszy interwencji Rzecznika w sprawie kolejek karetek pogotowia [więcej].

PRAWO

Rzecznik złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie terminu ubiegania się o rekompensatę za ograniczenia w gospodarowaniu nieruchomościami znajdującymi się na obszarach chronionych [więcej].

Minister Zdrowia wprowadza propozycję RPO do nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego [więcej].

Komunikat RPO przed rozstrzygnięciem TK w sprawie edukacji przedszkolnej dzieci pracowników służby zagranicznej [więcej].

Wystąpienie do Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie „ucywilnienia” funkcjonariuszy celnych [więcej].

Jak wygląda nadzór nad stowarzyszeniami? RPO pisze do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji [więcej].

KRONIKA

O kwestiach bioetycznych w Biurze RPO. Seminarium naukowe połączone z prezentacją monografii "Wybrane aspekty praw człowieka a bioetyka" [więcej].

Konferencja o problemach seniorów cierpiących na depresję [więcej].

Wykład eksperta RPO w Częstochowie w ramach kampanii informacyjnej w sprawie kredytów "frankowych" [więcej].

Spotkanie RPO z delegacją Reporterów bez Granic [więcej].

 

Uwaga!

Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.

Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka