(Nie)zapomniane cmentarze. RPO zwraca uwagę na problem
Nikt o tym nie myśli robiąc zakupy, bawiąc się z dziećmi na placu zabaw, chodząc po lesie czy kupując działkę rekreacyjną. Tymczasem na (nie)zapomnianych cmentarzach buduje się drogi, budynki użyteczności publicznej, place zabaw, pastwiska… Spychacze usuwają nagrobki, by zrobić miejsce pod budowę marketu, 200-letni cmentarz znika z powierzchni ziemi w ciągu jednego dnia, a zabytkowe płyty nagrobne wykorzystano nawet do budowy cmentarnego śmietnika.
O sytuacji opuszczonych cmentarzy rozmawiali w Warszawie 23 października uczestnicy konferencji (Nie)zapomniane cmentarze zainicjowanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich i Chrześcijańską Akademię Teologiczną.
Przedstawiciele kościołów i związków wyznaniowych, władz publicznych, w tym Lasów Państwowych, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, a także Stowarzyszenia Historyków Wojskowości oraz studenci uczelni zastanawiali się, jak ratować zapomniane cmentarze.
Podawali przykłady z całego kraju.
Szczegółową relację można znaleźć tu: https://www.rpo.gov.pl/pl/content/jak-wspolnie-ratowac-zapomniane-cmentarze-konferencja-rpo-i-chat
OCHRONA ŚRODOWISKA I UCIĄŻLIWE INWESTYCJE
- RPO wystąpił do starosty lublinieckiego o zobowiązanie przedsiębiorcy do przeglądu ekologicznego. To efekt spotkania w Lublińcu, podczas którego mieszkańcy skarżyli się na uciążliwości sąsiadującej z ich osiedlem przetwórni szkła Krynicki Recycling. To m.in. zapach, hałas, szklany pył w powietrzu. (więcej)
- W odpowiedzi na skargę uczniów dyrektor sprostował, że aby uczeń mógł uczestniczyć w ł w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym w godzinach lekcji, ma dostarczyć zgodę rodzica opuszczenie szkoły. (więcej)
SĄDY I WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI
- Sąd umieścił pana Sylwestra w zakładzie psychiatrycznym jako osobę niepoczytalną. Nie dochował jednak obowiązku wysłuchania go, choć biegli lekarze uznali, że może on stawać przed sądem (więcej)
- Osoby, które chciały zostać sędziami Sądu Najwyższego, ale nowa KRS nie przekazała ich kandydatur Prezydentowi, nie mogą się od tego odwoływać. To pozbawienie stron prawa do sądu w trakcie jego realizacji – podkreśla RPO w uwagach dla Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. (więcej)
- Zdaniem RPO można wnosić o wyłączenie ze sprawy sędziego ze względu na to, jak został powołany na stanowisko – jest to zgodne z Konstytucją. (więcej)
- Policjanci próbowali wylegitymować sędzię w sali rozpraw poznańskiego sądu. Budzi to poważne zastrzeżenia RPO (więcej)
- Osoby pozbawione wolności, które mogły być pokrzywdzone działaniami adwokata, nie mają dostępu do akt postępowania dyscyplinarnego. W przepisach jest luka (więcej)
RÓWNE TRAKTOWANIE
- Dołożymy wszelkich starań, aby wyrównać szanse dziewczynek i chłopców w dostępie do miejskich obiektów sportowych – deklarują władze Warszawy. To odpowiedź dla RPO, zaniepokojonego dyskryminacją ze względu na płeć w sporcie. Dowodem tego jest spór o dostęp do boiska Orlik na Mokotowie dla dziewczęcej drużyny piłki nożnej. (więcej)
- Przed „Tęczowym Piątkiem” Rzecznik przypomniał MEN, jak przestrzegać praw uczniów i rodziców oraz dlaczego ważna jest edukacja antydyskryminacyjna. (więcej)
PRAWO DO PRYWATNOŚCI
- W szkolnych ankietach uczniowie i ich rodzice są pytani o sytuację rodzinną i częstotliwość uczęszczania na nabożeństwa. (więcej)
- Pytanie o wyznanie i przynależność do kościoła lub związku wyznaniowego znajdzie się w narodowym spisie powszechnym w 2021 r. Poprzedni spis z 2011 r. przewidywał dobrowolność udzielania tych informacji. (więcej)
- Pracowników PKO BP ocenia system monitorujący liczbę uśmiechów podczas rozmowy z klientem. W ocenie RPO wkracza to w ich prywatność i godność (więcej)
POZOSTAŁE WIADOMOŚCI
- Na zlecenie MEN, ze środków z Narodowego Programu Zdrowia, od 1 października została uruchomiona całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów 800 080 222 (więcej)
- Kibice Widzewa Łódź skarżyli się RPO, że policja wydała klubom piłkarskim w kraju zalecenia, aby nie wpuszczały sympatyków łódzkiej drużyny na swoje stadiony (więcej)
- Posługiwanie się zwrotem „bezdomni” w odniesieniu do zagrożenia w policyjnej Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa mogło być stygmatyzujące dla osób w kryzysie bezdomności. Na apel organizacji pomagającym tym osobom, do którego przyłączył się RPO, policja wprowadziła zmianę terminologii – na „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. (więcej)
- Nie widać końca prac legislacyjnych nad stworzeniem jasnej definicji pojęcia „budowli” dla celów podatkowych - na taką potrzebę w 2011 r. wskazał Trybunał Konstytucyjny (więcej)
- ABW przyznała byłej funkcjonariuszce prawo do urlopu macierzyńskiego powołując się wprost na Konstytucję (więcej)
- RPO podjął sprawę śmierci mężczyzny, wobec którego policja w Inowrocławiu użyła paralizatora (więcej)
- Prezes TVP nie zgadza się, że paski "Wiadomości" naruszają ustawę o rtv. Podkreśla zarazem, że po uwagach paski poprawiano - tak, ”aby nie budziły żadnych wątpliwości co do realizowania ustawowych obowiązków nadawcy publicznego”. (więcej)
- Rzecznik zajął się sprawą wycofania z konkursu „Książka Historyczna Roku” publikacji Piotra Zychowicza (więcej)