Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 18-22 czerwca 2018 r.

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

Niemal 300 osób z 65 miejscowości w całym kraju, rodzice, sędziowie, adwokaci, mediatorzy, terapeuci, badacze, spotkali się na zaproszenie RPO na Kongresie Praw Rodzicielskich w Warszawie. Na 12 sesjach tematycznych omawiali wyzwania cywilizacyjne dla rodziców, przemoc w rodzinie i konflikty w niej,  problem rozwodów, problemy rodzin osób z niepełnosprawnościami, rodzicielstwo małoletnich. Kongres zebrał konkretne rekomendacje, które wraz z relacjami z paneli i nagraniami z nich dostępne są na https://www.rpo.gov.pl/pl/content/kongres-praw-rodzicielskich/. (więcej)

W wieku 88 lat odeszła Olga Krzyżanowska. Zawsze była gotowa walczyć tam, gdzie chodziło o godność i prawa innych ludzi. Była członkinią Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Posłanka na Sejm X, I, II i III kadencji, wicemarszałek Sejmu X i II kadencji, senator V kadencji. (więcej)

Rzecznik wystąpił do Ministra Sprawiedliwości o upublicznienie raportu z wizyty w Polsce Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom  z maja 2017 r.  Zdaniem rzecznika Polska powinna być wśród państw automatycznie publikujących  te raporty. Bądźmy liderem w zapobieganiu torturom. (więcej)

Światowy Dzień Uchodźcy powinien być okazją do refleksji nad nieprzewidywalnością historii - napisał RPO w okolicznościowym oświadczeniu. - W roku stulecia Niepodległości Polski musimy pamiętać, że nasi przodkowie wielokrotnie w przeszłości musieli korzystać ze schronienia i pomocy na obczyźnie. (więcej)

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

RPO proponuje rządowi pomoc swej Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnością w pracach nad zapowiadanym  stworzeniem spójnego systemu orzekania o niepełnosprawności. (więcej)

Wymóg posiadania przez sędziów wyłącznie polskiego obywatelstwa wynika z tego, że są oni powołani do służby na rzecz dobra publicznego; chodzi też o ograniczenie ryzyka działania na rzecz innego państwa - tak Minister Sprawiedliwości odpowiedział na wątpliwości RPO. (więcej)

Dyrektor  ośrodka w Gostyninie odpowiedział na rekomendacje  ekspertów RPO ws. praw przebywających w nim osób. Wskazał m.in., że listy do nich nie są sprawdzane pod kątem treści, lecz możliwości przemycania narkotyków lub niebezpiecznych przedmiotów. (więcej)

Rzecznik pyta Sztab Generalny o cel i podstawę prawną zbierania przez wojsko informacji dotyczących obywateli Polski o innej narodowości. Podkreśla, że narodowość, pochodzenie rasowe czy etniczne to dane wrażliwe, które są pod szczególną ochroną. (więcej)

Zróżnicowanie prawa emerytów do ulgowych przejazdów w Gdańsku narusza zasadę równego traktowania - uznał RPO. Zaskarżył taką uchwałę rady miasta do sądu administracyjnego. (więcej)

Liczba ratowników wodnych w Polsce od kilku lat jest niewystarczająca - wskazuje rzecznik, który wystąpił do MSWiA w sprawie konieczności zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom podczas korzystania z kąpielisk.  (więcej)

Adam Bodnar  zwrócił się do swego francuskiego odpowiednika o interwencję u władz Francji w sprawie Polki, zaginionej kilkanaście lat temu w Paryżu (więcej)

Grupa robocza ONZ ds. arbitralnego pozbawienia wolności uznała, że oskarżony o szpiegostwo Mateusz P. został aresztowany z powodu korzystania z prawa do wolności wypowiedzi. Wniosła m.in. o zwolnienie go z aresztu. RPO pyta szefów MSZ  i resortu sprawiedliwości, dlaczego rząd nie odpowiedział na zarzuty grupy. (więcej)

Pokrzywdzeni przestępstwem, którzy chcą wnieść prywatny akt oskarżenia, nie mają dziś równych praw , bo termin na jego złożenie zależy od tego, czy sąd przyzna pokrzywdzonemu pełnomocnika z urzędu.  RPO wystąpił do Ministra Sprawiedliwości w celu zagwarantowania równych praw. (więcej)

Rzecznik stwierdził naruszenie praw obywatelki Ukrainy zatrzymanej przez policję. (więcej)

PRAWO

Rozporządzenie przewidujące ujawnianie w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności symbolu jej przyczyny jest niekonstytucyjne, bo zakres ujawniania wrażliwych danych o zdrowiu może ustanawiać tylko ustawa – orzekł Trybunał Konstytucyjny, uwzględniając skargę konstytucyjną obywatela, do której przyłączył się RPO. (więcej)

Klub może nadal zakazywać wstępu na mecz piłki nożnej kibicom, którzy złamali regulamin obiektu lub imprezy. TK nie uwzględnił wniosku RPO ws. niekonstytucyjności przepisów o takim zakazie. (więcej)

Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał odmowę uznania aktu urodzenia dziecka z Wlk. Brytanii w związku dwóch Polek. Zdaniem rzecznika, z uwagi na dobro dziecka, akt urodzenia powinien być wpisany do polskich akt stanu cywilnego, bo bez tego dziecko nie ma potwierdzenia, że jest obywatelem polskim; nie dostanie też  numeru  PESEL.(więcej)

NSA wydał niekorzystną dla podatników uchwałę w sprawie skuteczności zawiadomienia o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego (więcej)

KRONIKA

21 czerwca 2018 r.  przebywająca w Polsce delegacja Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) przeprowadziła rozmowy z rzecznikiem praw obywatelskich.(więcej)

Adam Bodnar spotkał się z mieszkańcami  Ostrołęki. Omawiano m.in. problemy mniejszościowych akcjonariuszy pracowniczych dawnej Elektrowni Ostrołęka. (więcej)

O wolności, demokracji i prawach osób z niepełnosprawnościami rozmawiali mieszkańcy Szczytna z Adamem Bodnarem. (więcej)

W Biurze RPO odbyło się seminarium eksperckie prof. Josepha Hoffmanna, prawnika z USA, na temat  habeas corpus (więcej)

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski