Newsletter 17-22 stycznia 2018
NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY
Spotkania regionalne RPO w województwie świętokrzyskim i podkarpackim
W dniach 22-26 stycznia rzecznik Adam Bodnar spotyka się z mieszkańcami Skarżyska-Kamiennej, Starachowic, Ostrowca Świętokrzyskiego, Sandomierza, Stalowej Woli, Tarnobrzegu oraz Kielc.
Aby wziąć udział w spotkaniach wystarczy zgłosić się poprzez formularz dostępny na stronie rpo.gov.pl (Tam też szczegółowy harmonogram wizyty).
25. rocznica ratyfikowania przez Polskę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka
19 stycznia 2018 r. minęło 25 lat od momentu ratyfikacji przez Polskę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Z tej okazji w Biurze RPO odbyła się konferencja prasowa, podczas której podkreślano, że Konwencja to nasze, polskie prawo, ponieważ zgodnie z Konstytucją ma pierwszeństwo przed ustawami. Powinniśmy ją zatem stosować w kraju, już przed polskimi sądami – a nie odkładać do momentu postępowania przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka [więcej].
Rzecznik Praw Obywatelskich jako organ ds. równego traktowania zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych, instytucji państwowych oraz uczelni wyższych i ośrodków naukowo-badawczych do zgłaszania propozycji tematów badań antydyskryminacyjnych na lata 2019 i 2020. Propozycje można zgłaszać do 14 lutego 2018 r. [szczegóły].
RPO W SPRAWACH OBYWATELI
RPO w sprawie przekazywania mieszkań w zamian za renty: trzeba w końcu zabrać się za zmianę przepisów, by lepiej chroniły ludzi
Coraz więcej starszych osób oddaje mieszkania w zamian za renty. To nie jest jednak odwrócona hipoteka, ale umowa, na podstawie której człowiek od razu przekazuje prawo do mieszkania w zamian za późniejsze świadczenie rentowe czy tzw. dożywocie. RPO apeluje do ministra inwestycji i rozwoju o wznowienie prac nad porzuconym kilka lat temu projektem ustawy, która lepiej chroniłaby prawa seniorów [więcej].
Opłaty za odholowanie samochodów w Lublinie niezgodne z prawem – WSA w Lublinie uwzględnił skargę Rzecznika [więcej].
Rzecznik zwraca uwagę na problemy kandydatów na biegłych rewidentów [więcej].
W Ministerstwie Edukacji Narodowej prowadzone są prace koncepcyjne dotyczące m. in. bezpłatnego dowozu uczniów z niepełnosprawnościami do szkół. MEN prosi Rzecznika o współpracę w tym zakresie [więcej].
Prezentacja "Księgi Dobrych Praktyk działań na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz obcokrajowców" w Biurze RPO [więcej].
PRAWO
Należy zmienić procedurę przyznawania dofinansowania przez Polski Instytut Sztuki Filmowej [więcej].
RPO w sprawie możliwości zaskarżenia do sądu administracyjnego decyzji konsula o odmowie wydania wizy cudzoziemcom [więcej].
Przepisy dotyczące przeprowadzania przeszukania i kontroli osobistej określone w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej powinny zostać zmienione [więcej].
KRONIKA
18 stycznia 2018 r. minęło dokładnie 10 lat od kiedy Rada Ministrów powierzyła Rzecznikowi Praw Obywatelskich funkcję Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur. W tym czasie eksperci KMPT przeprowadzili 1 000 wizytacji [więcej].
Najlepsi aplikanci radcowscy w Biurze RPO [więcej].
Senacka komisja o budżecie RPO [więcej].
31 stycznia odbędzie się webinar (seminarium internetowe) na temat niezależności i autonomii osób starszych [szczegóły i formularz rejestracyjny].
Uwaga!
Nowa funkcja portalu rpo.gov.pl
Od teraz łatwiej można dzielić się treściami zmieszczonymi na stronie rpo.gov.pl. Wystarczy kliknąć w górną ramkę nad danym wpisem, aby udostępnić informacje w mediach społecznościowych.
Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest również kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.
Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.