Newsletter 16 - 22 stycznia 2017
NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY
Wystąpienie RPO w sprawie pomocy dla chorych osób w kryzysie bezdomności
Nowelizacja przepisów dotyczących pomocy społecznej spowodowała, że w placówkach dla bezdomnych mogą przebywać wyłącznie osoby zdolne do tzw. samoobsługi, których stan zdrowia nie zagraża zdrowiu i życiu innych mieszkańców. Rygorystyczna egzekucja tej zasady może utrudnić skuteczne udzielenie pomocy osobom bezdomnym, co jest szczególnie niebezpieczne w czasie mrozów. RPO interweniuje w tej sprawie u Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej [więcej].
Rzecznik wystąpił do Komendanta Stołecznego Policji w sprawie publikacji w internecie zdjęć osób biorących udział w demonstracji przed Sejmem w dniu 16 grudnia 2016 r. [więcej].
RPO W SPRAWACH OBYWATELI
RPO wypracowuje stanowisko w sprawie "drugiej ustawy dezubekizacyjnej”, analizując głosy obywateli, którzy piszą, jak nowe prawo obetnie im świadczenia emerytalne za służbę w III RP [więcej].
Kobieta z niepełnosprawnością intelektualną ukarana za kradzież dwóch cukierków za 60 gr. Rzecznik interweniuje [więcej].
Skarga kasacyjna RPO na odrzucenie skargi obywatela, któremu Prezydent RP odmówił powołania na stanowisko sędziego [więcej].
Rzecznik interweniuje w sprawie samotnej matki, która zajęła pustostan [więcej].
Dlaczego skoro nie dostałem indywidualnego numeru identyfikacyjnego, muszę płacić abonament? - obywatel pyta RPO [więcej].
Rzecznik interweniuje na prośbę mieszkańców Siemianowic Śląskich w sprawie niebezpiecznego odcinka drogi osiedlowej [więcej].
RPO pyta o realizację programów zdrowotnych (w tym programu in vitro) prowadzonych przez samorządy [więcej].
PRAWO
Pytanie prawne RPO do Sądu Najwyższego w sprawie karania za niepłacenie alimentów [więcej].
Minister Infrastruktury i Budownictwa przyjmuje argumenty RPO w sprawie przepisów o ochronie lokatorów przed eksmisją [więcej].
Kolejny raz RPO proponuje zainicjowanie zmian legislacyjnych dotyczących tzw. ustawy lutowej. Chodzi o kwestie zasad uznawania za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego [więcej].
Rzecznik pisze do Ministra Sprawiedliwości w sprawie przepisów dotyczących wykonywania kontaktów między rodzicami i dziećmi [więcej].
Trzeba poprawić zasady i praktykę stosowania przymusu bezpośredniego wobec osób chorujących psychicznie, które przebywają w więzieniach i aresztach – wystąpienie RPO [więcej].
Nieprawidłowości przy rejestracji stowarzyszeń w Krajowym Rejestrze Sądowym? RPO interweniuje u Pełnomocnika Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Równego Traktowania [więcej].
Rzecznik w sprawie legalności stosowania monitoringu wizyjnego w miejscach udzielania świadczeń zdrowotnych [więcej].
Pytanie prawne RPO do Sądu Najwyższego w kwestii dotyczącej warunkowego zwolnienia [więcej].
KRONIKA
Bezpieczeństwo pacjenta – prawo i praktyka. Seminarium eksperckie w Biurze RPO [więcej].
We Wrocławiu odbyła się V debata regionalna Krajowego Mechanizmu Prewencji [więcej].
Spotkanie RPO z przewodniczącym Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów [więcej].
Seminarium dla sędziów: RPO o węzłowych problemach w zakresie ochrony praw człowieka [więcej].
List polemiczny w związku z artykułem prof. Piotra Nowaka „Lekcje z wariatem”, który ukazał się w magazynie Rzeczpospolitej „Plus Minus” [więcej].
Uwaga!
Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.
Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.