NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY
Adam Bodnar przedstawił 20 lipca 2018 r. na forum Sejmu informację o stanie przestrzegania praw i wolności obywatelskich oraz o działalności w 2017 r. Największy niepokój RPO budzi nieprzestrzeganie konstytucyjnej zasady dialogu społecznego i współdziałania władz, co przejawia się m.in. w braku konsultacji projektów wielu ważnych ustaw. Nigdy nie przestanę być wiernym obowiązującej Konstytucji RP – oświadczył rzecznik. Wystąpił on tuż po głosowaniu nad kolejną nowelizacją ustaw dotyczących sądów, w tym Sądu Najwyższego. (więcej)
18 lipca 2018 r. rzecznik przedstawił swą informację sejmowej komisji sprawiedliwości. Przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz przerwał obrady, nie pozwalając Adamowi Bodnarowi odpowiedzieć na wszystkie pytania posłów. Powodem były słowa RPO, że nie można liczyć na niezależność Trybunału Konstytucyjnego, w którym są osoby nieuprawnione. (więcej)
Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustaw dotyczących sądów budzi wątpliwości RPO z punktu widzenia ochrony wolności i praw obywatelskich. Przewiduje m.in. szybsze wyłonienie kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego. Rzecznik uważa, że nie jest to odpowiedź na problemy wymiaru sprawiedliwości, w tym SN, lecz na aktualną sytuację. W tym tygodniu nowelizacją zajmie się Senat. (więcej)
Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Więźniów 18 lipca – w dniu urodzin Nelsona Mandeli, który walcząc o prawa człowieka spędził w więzieniu 27 lat – Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur przypomniał w oświadczeniu, jak ważna jest resocjalizacja skazanych. (więcej)
RPO W SPRAWACH OBYWATELI
Projekt posłów PiS ws. zmian systemu wyborczego do Parlamentu Europejskiego budzi poważne wątpliwości RPO pod kątem zasady proporcjonalności wyborów. Może on bowiem prowadzić do faktycznego pozbawienia reprezentacji relatywnie dużej części wyborców. (więcej)
Choć Polska poczyniła znaczne postępy w zakresie poprawy traktowania osób pozbawionych wolności, nadal pozostaje wiele do zrobienia, w tym zapewnienie możliwości bezzwłocznego korzystania z podstawowych praw oraz zaprzestanie nieproporcjonalnego pozbawiania wolności. To wstępne wnioski z pierwszej w Polsce wizyty Podkomitetu ONZ ds. Prewencji Tortur (SPT). (więcej)
Mężczyzna z niepełnosprawnością został warunkowo wpuszczony do Sejmu; jest bowiem na liście wspierających protest osób z niepełnosprawnościami i obejmuje go „specjalna procedura”. W związku z protestem wydano zakazy i utrudnienia w dostępie do Sejmu. To pogwałcenie konstytucyjnego prawa wstępu na posiedzenia kolegialnych władz pochodzących z powszechnych wyborów – uznał RPO. (więcej)
Nauczanie indywidualne tylko w domu. Taka zmiana przez władze sposobu organizacji nauczania indywidualnego dla dzieci z niepełnosprawnościami, może być dodatkowym problemem i dla nich, i dla ich rodzin. Rzecznik wystąpił w tej sprawie do MEN. (więcej)
Międzyresortowy zespół miał przygotować projekt umieszczania skazanych chorujących psychicznie, którym sąd udzieliłby przerwy w karze, w odpowiednio zabezpieczonym szpitalu psychiatrycznym. Rzecznik spytał o efekty działań zespołu, o którym w 2017 r. informowały resorty zdrowia i sprawiedliwości. (więcej)
RPO ponawia apel, aby polski rząd włączył się w prace Grupy roboczej ONZ ds. starzenia się, która pracuje nad przygotowaniem Konwencji o prawach osób starszych. Udział w pracach to wyraz troski o przestrzeganie praw osób starszych nie tylko w kraju, ale i na świecie – podkreśla rzecznik. (więcej)
Do Sądu Okręgowego we Wrocławiu mogą wchodzić wyłącznie osoby wezwane na rozprawy czy posiedzenia, a także ci, którzy „wykażą potrzebę załatwienia innej ważnej sprawy”. RPO zażądał uchylenia tego zapisu regulaminu sądu jako sprzecznego z konstytucyjną zasadą jawności postępowań sądowych. (więcej)
"Konstytucja biznesu" nie przewiduje żadnych ograniczeń przy egzekucji komorniczej wobec dochodów przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Rzecznik zwrócił się do Minister Przedsiębiorczości i Technologii o zagwarantowanie takim osobom minimum socjalnego.(więcej)
Rzecznik spytał MON i Służbę Więzienną, czy pochodzące ze stref zagrożonych wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń konserwy z mięsem świń były poddane wewnętrznej kontroli jakości oraz czy o pochodzeniu mięsa informuje się podczas żywienia zbiorowego. (więcej)
Prawa pacjentów ośrodka w Gostyninie nie odbiegają negatywnie od praw osób w innych szpitalach psychiatrycznych – tak Rzecznik Praw Pacjenta odpowiedział na wniosek RPO, by włączył się do działań dla ochrony praw pacjentów ośrodka. Sąd Okręgowy w Płocku zapowiedział stałe kontrole ośrodka, co najmniej raz w roku. (więcej)
PRAWO
Pani Marta ma szansę na refundację leku uśmierzającego ból w rzadkiej chorobie nóg. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzję Ministra Zdrowia o odmowie refundacji. Do postępowania przystąpił RPO, który powołał się na gwarantowane przez Konstytucję prawa do godności, ochrony zdrowia i życia ludzkiego. (więcej)
Pani Halina opiekująca się matką z niepełnosprawnością ma dostać 1406 zł świadczenia pielęgnacyjnego za 10 dodatkowych miesięcy. Orzekł tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w sprawie, do której przystąpił RPO. (więcej)
KRONIKA
Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Więźniów, przedstawiciele RRO spotkali się z osadzonymi w Areszcie Śledczym w Białymstoku. Zastępczyni RPO Hanna Machińska przedstawiła ideę Dnia Praw Więźniów i działania RPO na rzecz poszanowania praw osób pozbawionych wolności.(więcej)