NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY
Gdyby Trybunał Konstytucyjny zakazał polskim sądom zadawania pytań Trybunałowi Sprawiedliwości UE, byłoby to naruszeniem zobowiązań traktatowych Polski. Tak napisał RPO do TK w sprawie wniosku Prokuratura Generalnego podważającego przepisy, na których podstawie Sąd Najwyższy zadał pytanie prejudycjalne w kwestii nowej ustawy o SN. (więcej)
Rewolucyjne zmiany w odpowiedzialności karnej m.in. spółek za naruszenia prawa, których dopuszczają się ich władze i pracownicy, przewiduje projekt resortu sprawiedliwości. Możliwa będzie kara do 30 mln zł, a nawet likwidacja spółki lub zakaz określonej działalności. W piśmie do ministra sprawiedliwości rzecznik pisze, że w jego opinii projekt narusza konstytucyjne prawo do rzetelnego procesu i zasadę proporcjonalności. (więcej)
W całym kraju powstają i działają inwestycje uciążliwe dla mieszkańców. Samorządy często się na nie godzą kuszone perspektywą rozwoju gospodarczego. Tymczasem nie mierzy się uciążliwości tych inwestycji – smrodu, rozmnażających się gryzoni i much, problemów ujęć wody, spadku wartości nieruchomości itd. Działacze organizacji pozarządowych z całego kraju i Rzecznik Praw Obywatelskich podjęli wspólne działania i przedstawili rządowi apel o zmianę przepisów. Bo to nie jest już temat tylko na interwencję RPO, ale na wspólne działanie (więcej)
Jak zmierzyć się ze zjawiskiem patostreamingu? RPO zorganizował okrągły stół w tej sprawie. W spotkaniu uczestniczyła wiceminister cyfryzacji Wanda Buk, oraz 30 innych ekspertów. Patostreaming to pokazywanie przemocy i wulgarnych treści, niekiedy będących łamaniem prawa, po to, by oglądający to przez internet widzowie płacili nadawcy. (więcej)
Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nawoływania na stronach ONR do nienawiści na tle różnic narodowościowych i rasowych oraz propagowania totalitarnego ustroju państwa. Warszawską prokuraturę o sprawie zawiadomił Rzecznik Praw Obywatelskich. Początkowo odmówiła wszczęcia postępowania, ale sąd uchylił tę odmowę. (więcej)
Wybory samorządowe. Na niespójność dwóch ustaw co do możliwości objęcia przez niektóre osoby funkcji w samorządzie ponownie wskazuje Sejmowi Rzecznik Praw Obywatelskich. Poważne problemy interpretacyjne powstają w sytuacji, gdy o stanowisko wójta, burmistrza czy prezydenta miasta stara się osoba skazana, np. na karę grzywny. (więcej)
Członkowie upadłej SKOK „Skarbiec” są wzywani do podwyższania swych udziałów w Kasie o 950%. Zdecydowało o tym walne zgromadzenie jeszcze w 2015 r., o czym nie powiadomiono wszystkich członków (bo nie ma takiego obowiązku). Po trzech latach dostają oni wezwania od syndyka upadłości do opłacenia wyższych udziałów – na co wielu nie stać. O braku minimalnej ochrony członków SKOK-ów napisał RPO w wystąpieniu do ministra sprawiedliwości. (więcej)
Pan Tomasz opiekujący się niepełnosprawną siostrą dostanie trzykrotnie wyższą pomoc państwa. Sąd administracyjny kolejny raz stanął po stronie opiekuna osoby z niepełnosprawnością i odwołał się do niewykonanego przez rządy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Uwzględnił argumenty RPO, który zaskarżył niekorzystną dla pana Tomasza decyzję organu samorządowego. (więcej)
Osoba niedowidząca może głosować w wyborach przy użyciu nakładki na karty do głosowania, w alfabecie Braille’a. Gdy w wyborach samorządowych wyborca zażąda wydania nakładki, ma ona być dowieziona do lokalu wyborczego z gminy. Rzecznik pyta Państwową Komisję Wyborczą, ile nakładek będzie w każdej gminie i czy przewidziano sytuację, gdy nakładek zażąda wielu wyborców w różnych lokalach jednej gminy. (więcej)
Pacjenci szpitali i ich bliscy są często zmuszeni drogo płacić za postój na przyszpitalnych wydzierżawionych parkingach. Rzecznik prosi Ministra Zdrowia o zajęcie się problemem. (więcej)
W kolejnej sprawie przed sądem dotyczącej sytuacji w warszawskiej Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej sąd przychylił się do stanowiska Rzecznika. RPO angażuje się w tę sprawę, gdyż niewłaściwe zarządzanie spółdzielnią sprawiło, że teraz jej członkowie mają ponosić tego konsekwencje. (więcej)
Choć wodociągi dostarczają nam coraz lepszą wodę, to psuć ją może stan instalacji w blokach. Tymczasem prawo nie przewiduje, kto ma tam kontrolować jej jakość – wskazuje rzecznik w wystąpieniu do ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. (więcej)
Za deklaracjami rządu, aby rozwiązać problem książeczek mieszkaniowych z PRL, nie idą konkretne działania – napisał Rzecznik Praw Obywatelskich w kolejnym wystąpieniu w tej sprawie do premiera. Wcześniej rząd zapowiadał, że przewodnią rolę w polityce mieszkaniowej państwa będzie pełniła powołana w styczniu 2018 r. Rada Mieszkalnictwa. (więcej)
Po pobiciu obywatela Wielkiej Brytanii przez funkcjonariusza Policji w Katowicach, Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur wydał oświadczenie, w którym wyraził głębokie zaniepokojenie tymi zdarzeniami. Budowanie odpowiedniej kultury policyjnej, która przeciwstawia się przemocy wobec zatrzymanych, jest niezwykle ważnym zadaniem, a brutalność policjantów rzutuje na wizerunek i zaufanie do całej służby. (więcej)
Jest szansa, że po 20 latach będą wreszcie przepisy o dopuszczalnym stężeniu w powietrzu szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych w pomieszczeniach dla ludzi. Od kilku lat upomina się o to Rzecznik Praw Obywatelskich. Resort inwestycji i rozwoju odpowiedział RPO, że jego postulaty zostaną uwzględnione podczas prac nad nowelizacją Prawa budowlanego. (więcej)
Objęcie strażników leśnych statusem funkcjonariuszy publicznych jest nieracjonalne i nieuzasadnione – uważa Ministerstwo Sprawiedliwości. To odpowiedź resortu na postulat Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO wskazywał, że brak takiego statusu uniemożliwia ściganie strażników za przekroczenie obowiązków, np. wobec protestujących przeciw wycince Puszczy Białowieskiej. (więcej)
Jednolita i utrwalona wykładnia sądowa będzie miała podstawowe znaczenie dla nabywców mienia należącego do Funduszu Wczasów Pracowniczych – uważa rząd. To odpowiedź na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich w obronie prawa własności dużej grupy osób, które w dobrej wierze nabyły to mienie, a dziś mogą je stracić. (więcej)
Prawo do prywatności pacjentów szpitali, w tym psychiatrycznych, narusza monitoring wizyjny, który nie ma podstawy ustawowej – wskazuje RPO. Adam Bodnar zwrócił się do ministra zdrowia, aby kwestię tę uregulować w ustawie. (więcej)
Projekt noweli ustawy o Policji może ograniczyć działanie służb kontrterrorystycznych wyłącznie do stanu wyższej konieczności – wskazuje RPO w wystąpieniu do przewodniczącego sejmowej komisji spraw wewnętrznych. Wprowadzenie projektowanego przepisu może oznaczać, że większe możliwości działania od policjanta – antyterrorysty będzie miał dzielnicowy ścigający złodzieja. (więcej)
Kiedy osoby w kryzysie bezdomności chcą skorzystać z pomocy społecznej, odsyłane są do gminy swojego ostatniego miejsca zameldowania. Tymczasem ich więzi z tym miejscem często są już dawno zerwane i pomoc jest iluzoryczna. To główny wniosek z posiedzenia Komisji Ekspertów ds. przeciwdziałania bezdomności, który wraz z innymi postulatami Rzecznik przekazuje w piśmie do Ministerstwa Rodziny. (więcej)
Raport z wizyty w Polsce Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom przeprowadzonej w maju 2017 r. został opublikowany po polsku. Apelował o to RPO. (więcej)
KRONIKA
Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał nagrodę Architekt Rozwoju 2018, przyznawaną przez United Nations Global Compact Poland. To wyróżnienie wszystkich osób, które budowały Urząd RPO od początku działalniości w 1988 r. - uznał RPO Adam Bodnar. Podkreślił, że urząd ten był zawsze lojalny wobec prawa i wobec obywateli. (więcej)