Newsletter 14-20 listopada 2017
NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY
Trwa rejestracja na Pierwszy Kongres Praw Obywatelskich 8-9 grudnia 2017
Kongres, który Rzecznik Praw Obywatelskich organizuje z okazji 30-lecia istnienia niezależnej instytucji ombudsmana w Polsce, to 36 paneli na najważniejsze tematy dotyczące praw człowieka w naszym kraju. Rejestracja na panele cieszy się dużym zainteresowaniem. Na niektóre panele nie ma już miejsc siedzących, a chęć udziału w kongresie zgłosiło już ponad 800 osób.
[rejestracja, program, informacje o panelistach].
RPO w sprawie demonstracji z okazji Święta Niepodległości
Rzecznik zapytał policję o reakcję na hasła rasistowskie wygłaszane podczas „Marszu Niepodległości” i interwencję wobec pikiety antyfaszystowskiej 11 listopada [więcej]. RPO skierował też do Prokuratora Okręgowego w Warszawie wystąpienie, w którym przedstawił analizę znaczenia haseł i symboli (m.in. krzyża celtyckiego) prezentowanych przez niektórych uczestników marszu [więcej].
Sejmowa komisja finansów o budżecie RPO. Decyzje 1 grudnia
Sprawa budżetu RPO wzbudziła w czasie posiedzenia sejmowej komisji finansów ożywioną dyskusję. Wcześniej członkom komisji została przekazana negatywna opinia komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Jednak jak podkreślał przewodniczący komisji finansów opinia ta nie wywołuje skutków prawnych, „a obecnie nie ma żadnego wniosku o zmniejszenie budżetu RPO”.
W czasie posiedzenia rzecznik Adam Bodnar przypomniał, że w tym roku Polska zakończyła powszechny przegląd okresowy ONZ. Wśród rekomendacji znalazły się te dotyczące odpowiedniego finansowania działalności RPO. Decyzje w sprawie budżetu RPO zapadną 1 grudnia [więcej].
Co wymaga pilnej zmiany w służbie zdrowia – RPO wylicza problemy w wystąpieniu do Ministra Zdrowia [więcej].
RPO W SPRAWACH OBYWATELI
25 listopada ruszy kampania „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet”. W Biurze RPO odbyło się spotkanie z przedstawicielkami organizacji pozarządowych zaangażowanych w to wydarzenie [więcej].
Kontakt z rodziną czy z adwokatem? Rzecznik pisze do Ministra Sprawiedliwości w sprawie możliwości korzystania z telefonów przez osadzonych [więcej].
RPO: O problemie pedofilii wszyscy powinniśmy rozmawiać. Adam Bodnar na Konferencji na rzecz Przeciwdziałania Pedofilii w Kościele „Przerwać milczenie” [więcej].
PRAWO
WSA w Warszawie wydał wyrok w sprawie udostępnienia przez resort sprawiedliwości informacji publicznej dotyczącej wypowiedzenia Konwencji antyprzemocowej. Wniosek w tej sprawie złożyło Polskie Towarzystwo Antydyskryminacyjne. Do postępowania przystąpił RPO. Sąd zobowiązał organ do rozpatrzenia wniosku w terminie 14 dni [więcej].
Czy tajemnica zawodowa doradców podatkowych, radców prawnych i adwokatów zostanie ograniczona? Rzecznik pisze do Ministra Finansów w sprawie projektowanych zmian przepisów [więcej].
Rzecznik proponuje zmiany w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich. Chodzi m.in. o uregulowanie w ustawie: kwestii stosowania monitoringu wizyjnego, przeprowadzania kontroli osobistej dzieci w schroniskach dla nieletnich i zakładach poprawczych czy pobytu niepełnoletnich matek w ośrodkach resocjalizacyjnych [więcej].
Udzielenie przerwy w wykonywaniu kary. RPO: Posiedzenia sądów odwoławczych powinny odbywać się z udziałem skazanych [więcej].
KRONIKA
Architektura dostępna dla wszystkich - Marek Wysocki laureatem nagrody im. doktora Macieja Lisa [więcej].
XII debata regionalna Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur w Bydgoszczy [więcej].
O historii Ireny Sendlerowej w Biurze RPO [więcej].
Adam Bodnar na konferencji „Wyzwania dla polskiego sądownictwa w 100-lecie jego odrodzenia” [więcej].
O prawach dziecka w rozwodzie. Konferencja w Gdańsku z udziałem RPO [więcej].
Uwaga!
Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.
Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.