Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich - 13 -19 września 2016 r.

Newsletter 13 – 19 września 2016

 

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

Wizyta RPO na Lubelszczyźnie

Od 13 do 16 września rzecznik praw obywatelskich spotykał się z mieszkańcami Lubelszczyzny: Puław, Opola Lubelskiego, Kraśnika, Zamościa, Chełma i Lublina. W spotkaniach uczestniczył również Henryk Wujec, legendarny opozycjonista i członek Komitetu Obrony Robotników, który obecnie jest członkiem Rady Społecznej działającej przy RPO.

Dr Adam Bodnar złożył też wizytę w byłym nazistowskim Obozie Koncentracyjnym na Majdanku, a po niej spotkał się z przedstawicielami mniejszości narodowych i religijnych, które dziś doświadczają dyskryminacji [więcej].

O prawach młodych obywateli i o tym, czym jest suwerenność państwa i czy może być ograniczana przez Unię Europejską rzecznik rozmawiał z młodzieżą z II LO w Zamościu. O sensie aktywności społecznej opowiadał Henryk Wujec [więcej].

Wizytę na Lubelszczyźnie zakończyła debata konstytucyjna, podczas której zastanawiano się nad tym, jak powinno być realizowane prawo do wolności sumienia i religii określone w art. 53 Konstytucji RP [więcej].

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

Sprawa 200 zł. Czy można omijając przepisy o rentach zapłacić za wykonaną pracę?

Rencista wykonał pracę dla jednej z lubelskich instytucji. Gdyby urzędnicy mu za nią zapłacili mógłby utracić prawo do renty. Zapłacono więc jego żonie. Urzędnicy zostali za to skazani. RPO złożył kasację w tej sprawie [więcej].

Sprawa Pana G. Czy cudzoziemiec pozostający w związku z obywatelem Polski może kupić mieszkanie? NSA podzielił stanowisko Rzecznika

Cudzoziemcy, którzy chcą kupić mieszkanie w strefie przygranicznej muszą udowodnić swój związek z Polską, by otrzymać zgodę na taką transakcję. Minister Spraw Wewnętrznych i sąd I instancji uznali, że za taką więź można uznać małżeństwo, ale już nie nieformalny związek. Rzecznik złożył w tej sprawie skargę kasacyjną, którą uwzględnił Naczelny Sąd Administracyjny [więcej].

Czy więźniowie mogą swobodnie zarządzać swoimi pieniędzmi?

Administracja więzienna część z zarobionych przez dwóch osadzonych pieniędzy umieściła na założonych dla nich kontach depozytowych. Nie mogli oni jednak decydować, jakiego rodzaju będą to konta, napotykali też trudności, gdy chcieli przenieść swoje oszczędności. Europejski Trybunał Praw Człowieka wskazał, że w tej sprawie Polska naruszyła Protokół nr 1 do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności [więcej].

SPOŁECZEŃSTWO

Co RPO robi w sprawie frankowiczów?

O tym, czego dotyczyły skargi obywateli posiadających kredyty walutowe i o tym, co zrobił w tej sprawie Rzecznik można przeczytać na stronie rpo.gov.pl.

O kondycji polskiej geriatrii

Jak wygląda w Polsce opieka geriatryczna? Co to jest psychogeriatria i jakie jest jej znaczenie dla utrzymania dobrej kondycji osób starszych? – to niektóre z zagadnień omówionych podczas seminarium na temat kondycji geriatrii w Polsce, które odbyło się w Biurze RPO [więcej].

Posiedzenie Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności

O ostatnich zmianach prawnych dotyczących schronisk, noclegowni i ogrzewalni dla bezdomnych dyskutowali członkowie Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności [więcej].

Czy nietrzeźwi umieszczeni w jednostkach policji są bezpieczni?

Osoby nietrzeźwe są często umieszczane w policyjnych pomieszczeniach dla osób zatrzymanych, gdzie nie ma personelu medycznego. Uczestnicy seminarium w Biurze RPO zastanawiali się m.in. jak skutecznie zapewnić takim osobom bezpieczeństwo [więcej].

PRAWO

Czy postępowania dyscyplinarne wobec komorników są rzetelnie prowadzone?

Rzecznik miał wątpliwości co do zasad prowadzenia postępowań dyscyplinarnych wobec komorników, skierował więc wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości. Teraz uzyskał odpowiedź [więcej].

Rzecznik pyta o nadzór nad decyzjami KNF

Do Biura RPO docierają sygnały wskazujące na brak należytego zabezpieczenia praw kandydatów na członków krajowego zakładu ubezpieczeń i krajowego zakładu reasekuracji, którzy poddawani są weryfikacji przez Komisję Nadzoru Finansowego. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do Ministra Finansów [więcej].

KRONIKA

RPO na obchodach 77. rocznicy napaści ZSRR na Polskę

Rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar złożył kwiaty pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. W warszawskich uroczystościach z okazji 77. Rocznicy napaści ZSRR na Polskę wzięli udział m.in. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i  prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz [więcej].

 

Uwaga!

Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.

Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka