NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY
Kongres Praw Rodzicielskich 25-26 czerwca w Warszawie. Trwa rejestracja na pierwsze w Polsce takie wydarzenie – Kongres to forum wymiany opinii rodziców, sędziów, mediatorów, psychologów. Zderzenie rożnych punktów widzenia i próba wypracowania listy konkretnych zadań do wykonania.
Organizatorami są Rzecznik Praw Obywatelskich i Akademia Pedagogiki Specjalnej im Marii Grzegorzewskiej. W ciągu dwóch dni na 14 panelach z udziałem wybitnych ekspertów chcemy rozmawiać o najważniejszych wyzwaniach stojących przed współczesnymi rodzinami w kryzysie. Szczegóły (w tym wykaz paneli) są tu: https://www.rpo.gov.pl/pl/content/kongres-praw-rodzicielskich
Z satysfakcją przyjęliśmy orzeczenie Sądu Najwyższego oddalające skargę kasacyjną Prokuratora Generalnego w sprawie odmowy świadczenia usługi druku dla Fundacji LGBT Business Forum - głosi oświadczenie Adama Bodnara i jego zastępczyni Sylwii Spurek. Sąd Najwyższy potwierdza, że usługodawca nie ma prawa kategoryzowania czy selekcjonowania klientów wyłącznie w oparciu o ich cechę osobistą. (więcej)
Dyskusja wokół ustawy o IPN to czas wzmożenia antysemickiego w debacie publicznej - wynika z analizy przeprowadzonej przez Centrum Badań Nad Uprzedzeniami na zlecenie RPO. Według niej, ustawa, która miała ograniczyć stosowanie wadliwych kodów pamięci, doprowadziła do zwiększenia się powszechności ich użycia. (więcej)
Rząd ma pełną świadomość trudnej sytuacji materialnej osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz odpowiedział na wystąpienie RPO w sprawie zapewnienia wsparcia tym osobom . Według ministra istotne elementy Założeń Nowego Systemu Wsparcia „Za niezależnym życiem", przyjętych przez III Kongres Osób z Niepełnosprawnościami, znajdą się w tworzonej Strategii na rzecz Osób Niepełnosprawnych. Nie przedstawił jednak szczegółów.(więcej)
RPO W SPRAWACH OBYWATELI
Właściciele 250 hoteli i ośrodków wczasowych kupionych od Funduszu Wczasów Pracowniczych mają poważne kłopoty - ustawa z 2015 r. wywłaszczyła ich i uniemożliwiła praktycznie dochodzenie ich praw. Sejm aż 17 lat zwlekał z wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. majątku FWP. W tym czasie był on sprzedawany. RPO apeluje do premiera o systemowe rozwiązanie problemu. (więcej)
Komendant Główny Policji powinien wydać wytyczne o obowiązku niezwłocznej interwencji przy każdym publicznym propagowaniu symboli i haseł rasistowskich, faszystowskich czy nazistowskich - uważa RPO. Rzecznik podkreśla brak reakcji policjantów na prezentowanie takich treści; muszą oni też mieć wiedzę o tych symbolach i hasłach. (więcej)
Rzecznik pyta MSWiA, czy poleciło policji legitymowanie obywateli próbujących zadawać pytania podczas otwartych spotkań z przedstawicielami władz. Zdaniem RPO takie działania mogą budzić wątpliwości pod kątem przestrzegania podstawowych praw i wolności obywateli. (więcej)
Wyznaczanie sędziego przez ministra sprawiedliwości na członka sądu dyscyplinarnego, bez jego zgody i możliwości odwołania się, narusza zasady konstytucyjne - ocenia RPO. Nie da się tego bowiem pogodzić z zasadą podziału i równowagi władz oraz prawa do sądu. (więcej)
Mimo zapowiedzi, rząd nie zwiększył ochrony kredytobiorców przed działaniami banków. Rzecznik pyta ministra sprawiedliwości o przyczyny zwłoki. (więcej)
Osoby pobierające rentę rodzinną, zamiast emerytury, powinny być zwolnione od opłat abonamentowych za radio i telewizję - uważa rzecznik (więcej)
Obywatele skarżą się, że nie jest jasne, który z rozwiedzionych rodziców ma prawo do podatkowej ulgi prorodzinnej; są też problemy z preferencyjnym rozliczaniem podatku przez osobę samotnie wychowującą dziecko. RPO wystąpił do minister finansów. (więcej)
Zasady odpowiedzialności karnej obywateli musi określać ustawa, a nie rozporządzenie ministra. Według RPO tego konstytucyjnego wymogu nie spełniają przepisy Prawa lotniczego, które pozostawiły ministrowi pełną swobodę w określaniu nakazów i zakazów w sprawie porządku na lotniskach i ochrony lotów. (więcej)
Osoby, które zawarły umowy cywilne z rolnikami o sezonową pracę przy zbiorze warzyw czy owoców, powinny być objęte gwarancją minimalnego wynagrodzenia - wskazuje RPO (więcej)
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, którym podczas zwolnienia lekarskiego wygasł stosunek służbowy, nie dostają zasiłku chorobowego. Rzecznik widzi tu lukę prawną, dlatego wystąpił do prezes ZUS. (więcej)
Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur wizytował pomieszczenia dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia przy Komendzie Miejskiej Policji w Gdańsku (więcej)
PRAWO
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił niekorzystne dla przedsiębiorcy rozstrzygnięcie co do należności celnych sprzed lat - zgodnie z wnioskiem RPO. NSA uznał, że urząd celny może popełnić błąd także przez zaniechanie, nie kwestionując błędnej w jego ocenie stawki celnej. (więcej)
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach uchylił na wniosek RPO decyzje obciążające pensjonariusza domu pomocy społecznej kosztami pobytu za kilka miesięcy - kiedy już w nim nie przebywał (więcej)
Jak sąd – dzieląc majątek rozwodzących się małżonków - ma oszacować wartość wspólnego mieszkania lub domu, jeśli były kupione na kredyt? Według RPO należy brać pod uwagę wartość rynkową nieruchomości, bo rozliczenia między małżonkami powinny być dokonywane osobno. To stanowisko rzecznika dla SN w sprawie pytania prawnego. (więcej)
KRONIKA
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała 13 czerwca 2018 r. sprawozdanie z wykonania budżetu Biura RPO za 2017 r. Uwag do wykonania budżetu nie miała Najwyższa Izba Kontroli. (więcej)
13 czerwca 2018 r. w siedzibie RPO odbyło się kolejne, drugie już spotkanie Adama Bodnara z przedstawicielami organizacji reprezentujących mniejszości narodowe i etniczne (więcej)
14 czerwca w Biurze RPO odbyło się spotkanie ekspertów, podczas którego dyskutowano nad projektem zmian prawa upadłościowego, w szczególności dotyczącym upadłości konsumenckiej (więcej)
19 czerwca Adam Bodnar spotyka się z mieszkańcami Otrołęki i Szczynta w ramach programu spotkań regionalnych RPO