Newsletter 10-16 października 2017
NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY
Kara śmierci to nie jest sprawiedliwość. Obchody Światowego Dnia Przeciw Karze Śmierci
- Przyznając sobie prawo do orzekania kary śmierci społeczeństwo i państwo narusza fundament praw człowieka: niezbywalną godność jednostki. Konsekwencją niezbywalnej godności jest bezwarunkowe nienaruszalne prawo do istnienia – wskazuje Halina Bortnowska przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, inicjatorka polskich obchodów Światowego Dnia Przeciw Karze Śmierci. Z okazji tego dnia w Biurze RPO odbyła się konferencja z udziałem naukowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych, z której powstała wyjątkowa graficzna relacja [szczegóły i zapis graficzny].
Nikt nie może być sędzią we własnej sprawie - pisze RPO do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o wyłączenie Mariusza Muszyńskiego i Henryka Ciocha z rozstrzygania w postępowaniu dotyczącym zbadania konstytucyjności przepisów trzech ustaw o Trybunale Konstytucyjnym [więcej].
Spotkania regionalne w województwie śląskim
Od 16 do 20 października Rzecznik odwiedzi: Katowice, Gliwice, Sosnowiec, Bielsko-Białą i Częstochowę [szczegóły oraz formularz rejestracyjny].
RPO W SPRAWACH OBYWATELI
RPO: Projekt ustawy o przymusowej izolacji kobiet pijących alkohol i używających narkotyków podczas ciąży jest niekonstytucyjny. Adam Bodnar pisze w tej sprawie do Rzecznika Praw Dziecka, który wystąpił z taką inicjatywą [więcej].
Czy przepisy umożliwiające realizację programu Mieszkanie+ nie zmniejszają ochrony przed eksmisją na bruk ludzi w naprawdę trudnej sytuacji? Kolejne wystąpienie Rzecznika w sprawie najmu instytucjonalnego [więcej].
Dlaczego stulatkowie muszą płacić więcej za pobyt w domu pomocy społecznej? Rzecznik pisze w tej sprawie do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej [więcej].
Wykorzystanie internetu w szkole - odpowiedź Ministerstwa Edukacji Narodowej
- Raport Instytutu Badawczego NASK „Nastolatki 3.0”, zgodnie z sugestiami RPO, został przeanalizowany i przekazany wszystkim kuratorom oświaty z prośbą o jego upowszechnienie w szkołach tak, aby przedstawione w nim wyniki badań i rekomendacje mogły być pomocne, między innymi, w przygotowywaniu szkolnych programów wychowawczo-profilaktycznych – poinformowała Minister Edukacji Narodowej w odpowiedzi na wystąpienie RPO [więcej].
Rzecznicy praw dziecka i praw obywatelskich pytają, czy planowane jest wypracowanie kompleksowych rozwiązań na rzecz skuteczniejszej realizacji zapisów ustawy o pomocy uprawnionym do alimentów, a także czy wzmocniony zostanie nadzór nad wykonywaniem przez samorządy przepisów dotyczących działań wobec dłużników alimentacyjnych [więcej].
O przemocy wobec osób głuchych i trudnościach, które napotykają w sądach – posiedzenie Komisji Ekspertów ds. Osób Głuchych [więcej].
PRAWO
Opłaty za postój w strefie płatnego parkowania tylko na odpowiednio wyznaczonych miejscach – uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego. Dotychczas gminy często pobierały opłaty (a także nakładały opłaty dodatkowe) za postój na obszarze całej strefy płatnego parkowania [więcej].
Rekompensaty za mienie zabużańskie. Naczelny Sąd Administracyjny w całości podzielił stanowisko RPO: złożenie wniosku skutkuje wszczęciem postępowania administracyjnego również w stosunku do wszystkich uprawnionych [więcej].
KRONIKA
Zastępczyni RPO dr Sylwia Spurek w Zarządzie Equinet (European Network of Equality Bodies) [więcej].
Zastępca RPO Stanisław Trociuk na temat konstytucyjnych podstaw procesu karnego [więcej].
Przedstawiciele RPO na I Pomorskim Forum Samopomocy Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego w Gdyni [więcej].
RPO na konferencji „Sądowa ochrona praw jednostki w państwach Europy Środkowej - dotychczasowe doświadczania i tendencje zmian” w Opolu [więcej].
Łódź. Spotkanie informacyjne w sprawie kredytów „frankowych” [relacja ze spotkania wraz z prezentacją i interaktywnym poradnikiem].
Oświadczenie RPO z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego [więcej].
Uwaga!
Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.
Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.