Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter 12-16 marca 2018 o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

W środę 21 marca RPO Adam Bodnar weźmie udział w Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Sądu Najwyższego. To ostatnie spotkanie przed wejściem w życie 3 kwietnia nowej ustawy o SN, która m.in. zwiększa wpływ ministra sprawiedliwości na Sąd, przerywa kadencję I Prezesa SN i zmienia strukturę całej instytucji.

RPO wycofał z Trybunału Konstytucyjnego wniosek  kwestionujący zasady  prowadzenia inwigilacji przez służby specjalne. Adam Bodnar nie widzi szansy na niezależne i merytoryczne rozpoznanie tej sprawy ze względu na brak niezależności TK. Rzecznik podtrzymuje, że te przepisy naruszają prawa obywateli  (więcej)

Zaskarżone przez Prezydenta RP przepisy ustawy o IPN, pozwalające na ściganie za mówienie o udziale Polaków w zbrodniach z czasów II wojny, są niezgodne z Konstytucją - ocenił RPO, który zgłosił udział w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym z wniosku prezydenta Andrzeja Dudy (więcej)

Adam Bodnar krytycznie ocenia projekt zmian w prowadzeniu zbiórek publicznych, który zwiększa możliwość ingerencji władz w takie zbiórki. Dziś w Polsce prowadzenie zbiórek nie wymaga zgody MSWiA, tylko zgłoszenia (więcej)

Od 20 do 23 marca Rzecznik bierze udział w spotkaniach regionalnych w województwie łódzkim (w Łęczycy, Sieradzu, Wieluniu, Bełchatowie i Tomaszowie Mazowieckim) (więcej)

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

Blokowanie i kasowanie kont użytkowników oraz usuwanie komentarzy przez portale społecznościowe może być uznane za naruszenie wolności słowa - ocenił RPO (więcej)

RPO wskazuje, że nadal są spółdzielnie mieszkaniowe, w których najwyższym organem jest zebranie przedstawicieli, a nie walne zgromadzenie wszystkich członków - jak stanowi ustawa z 2007 r. (więcej)

Pacjent powinien móc wydawać zgodę na zabieg medyczny „na przyszłość”, gdyby potem był niezdolny do jej wyrażenia - proponuje RPO (więcej)

Zanim 25 maja wejdzie w życie RODO, trzeba pilnie uregulować zasady monitoringu wizyjnego – przestrzega Adam Bodnar  (więcej)

Według RPO obywatel mieszkający za granicą powinien móc wnosić do polskiego sądu pisma procesowe w postępowaniu cywilnym również za pośrednictwem konsula (więcej)

RPO zajął się napaścią na włoskiego licencjonowanego przewodnika po b. niemieckim obozie zagłady w Auschwitz (więcej)

PRAWO 

Ze względu na złą jakość powietrza Zakopane nie miało prawa pobierać od turystów tzw. opłaty klimatycznej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (więcej)

Wojewódzki sąd administracyjny uznał nieważność uchwały Rady Warszawy o wysokości opłat w stolicy na 2017 r. za odholowywanie źle zaparkowanych aut na strzeżony parking (więcej)

Nieświadome naruszenie autorskich praw majątkowych nie powinno w erze cyfrowej powodować takiej odpowiedzialności jak działanie umyślne - taką zmianę prawa proponuje Adam Bodnar (więcej)

RPO opowiada  się za zmianą przepisów, które przewidują do 3 lat więzienia za niepowiadomienie organów ścigania o groźnym przestępstwie (więcej)

Niemożność zaskarżenia decyzji sądu II instancji w kwestii zawieszenia postępowania karnego może być niezgodna z konstytucyjnym prawem do obrony - uważa Rzecznik (więcej)

KRONIKA 

Były przewodniczący Komitetu Praw Człowieka w Rosji dr Siergiej Kowalow otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. W uroczystości wziął udział Adam Bodnar (więcej)

Zagrożenia dla tajemnic zawodowych prawników były tematem zorganizowanego w Biurze RPO seminarium eksperckiego w sprawie zwalniania z tajemnicy adwokackiej i radcowskiej (więcej)

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski