Prof. Marcin Wiącek udzielił wywiadu Polsatowi

Data:
  • Obowiązkowe szczepienia, postępowanie policji podczas Strajku Kobiet – były głównymi tematami wywiadu rzecznika praw obywatelskich prof. Marcina Wiącka dla Polsatu 26 lipca 2021 r.

RPO jest sceptyczny co do wprowadzenia obowiązku szczepień. Według niego, w parlamencie powinna się odbyć debata na temat szczepień. Przypomniał, że niedawno Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uznało, że bycie zaszczepionym nie może być wyłączną przesłanką zróżnicowania sytuacji prawnej obywateli. 

- Ponieważ jesteśmy członkami RE powinniśmy podążać za tego typu standardami. Jednak z uwagi na stan pandemii, dopuszczam pewne zróżnicowanie, ale w zależności od tego, czy ktoś stwarza zagrożenie dla zdrowia publicznego. Mówiąc prościej, czy ktoś jest, czy nie jest nosicielem wirusa - wyjaśnił.

- Jestem zwolennikiem wolności wypowiedzi, wolności zgromadzeń. Każdy, kto ma ochotę zademonstrować swoje poglądy, także antyszczepionkowcy, ma do tego prawo. Jednak należy to czynić w sposób pokojowy, nie może to prowadzić do przemocy – tak RPO skomentował próbę wtargnięcia przeciwników szczepień do  punktu szczepień w Grodzisku Mazowieckim..

Ocena działań policji

Na pytanie o ocenę zajść na Strajkach Kobiet, RPO odpowiedział, że na tych demonstracjach również dochodziło do pewnych incydentów, z którymi nie może się zgodzić. Sprecyzował, że ma na myśli przemoc zarówno ze strony policji, jak i protestujących.

- Natomiast muszę przyznać, że po zapoznaniu się z raportami, przygotowanymi także przez Biuro RPO (...), z tych raportów wynika, że rzeczywiście brakuje czasami pewnej wrażliwości policjantom. W szczególności istnieje pewien deficyt, gdy chodzi o respektowanie praw proceduralnych osób zatrzymanych: do tego, aby został spisany protokół z takiego zatrzymania, do dostępu do obrońcy. Każdy człowiek, który się zetknął z policją, pierwsze słowo powinien wypowiadać do swojego obrońcy, a nie do policjanta. Tu tego też brakuje – podkreślił rzecznik.

 

 

Ważne linki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji: 2021-07-27 12:02:44
Osoba udostępniająca: Monika Okrasa
Data: 2021-08-09 09:03:38
Operator: Monika Okrasa