Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Marcin Wiącek na zjeździe Związku Harcerstwa Polskiego

Data:

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek wziął udział w 42. zjeździe Związku Harcerstwa Polskiego, który odbywa się w dniach 19 - 22 maja 2022 r.

– To dla mnie zaszczyt znaleźć się dzisiaj wśród Was. Jesteście jedną z najważniejszych grup i organizacji, które kształtują współczesne polskie społeczeństwo. Macie za sobą niezwykle bogatą skautowską historię i wspaniałe tradycje, ale tak naprawdę to reprezentujecie przyszłość, jesteście naszą nadzieją w trudnych czasach. Dla mnie, ale myślę, że i dla milionów Polaków, słowo „harcerz” brzmi dzisiaj dumnie. Niezmiennie bliskie nam pozostają Wasze idee: służenia drugiemu człowiekowi, pozytywnego myślenia czy aktywności społecznej. Obywatele wiedzą, że mogą na Was liczyć; że odnajdą Was wszędzie tam, gdzie jesteście ludziom najbardziej potrzebni – rozpoczął swoje wystąpienie Marcin Wiącek.

Rzecznik odniósł się w szczególności do zaangażowania, z jakim członkowie ZHP podjęli się pomocy uchodźcom uciekającym przed wojną z Ukrainy.

– Dość powiedzieć, że to harcerze zareagowali jako jedni z pierwszych na potrzebę niesienia wsparcia uchodźcom z Ukrainy. Podjęli natychmiast służbę jako wolontariusze na przejściach granicznych, w punktach recepcyjnych i noclegowych, na dworcach i w miejscach relokacji. Oddali do dyspozycji uciekającym przed wojną kobietom i dzieciom ośrodki harcerskie i sprzęt noclegowy, zajęli się organizacją i transportem darów na terenie całego kraju.

RPO nawiązał także do różnych okresów w historii, w których próbowano zredukować funkcje harcerstwa do roli politycznego i ideologicznego narzędzia służącego indoktrynacji. – Na szczęście harcerstwo przetrwało te trudne chwile i nie zatraciło swojego skautowskiego instynktu. Dlatego może dzisiaj tak skutecznie uczyć młodych ludzi, jak mądrze korzystać z wolności. Jak się rozwijać i doskonalić; jak pomagać i służyć innym; jak się przyjaźnić i pozytywnie myśleć o świecie. To są cechy w dzisiejszych czasach nie do przecenienia.

Marcin Wiącek podkreślił również w swoim wystąpieniu stałą współpracę Biura RPO z ZHP. – Mam na co dzień zaszczyt współpracować z Panem hm. Dariuszem Supłem, przewodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego, który jednocześnie od kilkunastu lat pracuje w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Obecnie jest zastępcą dyrektora Centrum Projektów Społecznych. Myślę, że to nie jest przypadek. W pewnym sensie wypełniamy tę samą misję służenia ludziom i troski o obywateli. Bo gdy, na przykład, pomagamy osobom starszym, to u podstaw tego działania jest ten sam cel: chronić ludzką godność. Temu właśnie służą częste wizyty harcerzy wolontariuszy w domach opieki czy hospicjach, i temu służą wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich do instytucji państwowych o większe środki na ten cel czy odpowiednie zmiany w prawie. Ta synergia, to nasze współdziałanie przynosi obywatelom konkretne korzyści.

Na koniec Rzecznik zaapelował do wszystkich harcerek i harcerzy aby informowali Biuro RPO o każdym dostrzeżonym przypadku, kiedy człowieka dotyka niesprawiedliwość, łamane są jego prawa czy zagrożone są elementarne warunki życiowe.

Związek Harcerstwa Polskiego jest największą w Polsce organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie liczy prawie 1000 000 członków i należy do światowego ruchu skautowego. Od ponad stu lat główną misją ZHP jest wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań.

Autor informacji: Maciej Kuczyński
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Maciej Kuczyński
Data:
Operator: Maciej Kuczyński