Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Małopolskie zabytki okiem artystów z niepełnosprawnościami [art. 30 – Udział w życiu kulturalnym, rekreacji, wypoczynku i sporcie]

Data:

Wpisane w ubiegłym roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO małopolskie zabytki: Zamek Żupny oraz podziemna ekspozycja w Wieliczce oraz cerkwie w Powroźniku, Brunarach Wyżnych i Kwiatoniu są tematem tegorocznego 16. Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych. Zdaniem organizatorów prace artystów z niepełnosprawnościami inspirują do nowego spojrzenia na znane miejsca. Dla samych artystów plenery są niekwestionowaną formą terapii.

Małopolskie plenery cieszą się dużym zainteresowaniem artystów z niepełnosprawnościami z całego kraju. W niektórych edycjach brało udział nawet 120 osób. Obecnie liczba uczestników zależy od sponsorów i uzyskanych od nich pieniędzy, których w tym roku wystarczyło dla czterdziestu osób. „Pierwszy plener odbył się w roku 1999, kiedy zaprosiliśmy niepełnosprawnych artystów do naszej podziemnej ekspozycji w kopalni soli. Obawialiśmy się, czy to miejsce, z natury ciemne, będzie dla nich inspiracją, ale okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Oni zobaczyli tę kopalnię zupełnie inaczej, i - co ciekawe - tak bardzo kolorowo i radośnie. To zainspirowało nas do tego, by organizować kolejne plenery” - mówi Małgorzata Bogucka z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, które jest współorganizatorem konkursu. Drugim współorganizatorem jest Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie. Zapraszamy na wystawę poplenerową!
[O plenerze w Gazecie Wyborczej]

Autor informacji: Dyrektor Zespołu ds. Równego Traktowania
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk