Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Łączy nas szacunek dla ludzkiej godności. RPO na seminarium „Prawa człowieka w nauczaniu Jana Pawła II” w Międzyrzecu Podlaskim

Data:
Tagi: Patronaty

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek wziął udział w seminarium „Prawa człowieka w nauczaniu papieża Św. Jana Pawła II”, które odbyło się 5 września 2021r. w Międzyrzecu Podlaskim. Wydarzenie było objęte Honorowym Patronatem RPO.

To właśnie pojęcie i rola godności jest tym, co najsilniej wiązało papieża ze światem świeckim. Z prawami człowieka, z funkcjonowaniem wspólnoty, czy z zasadami współżycia społecznego - podkreślił w swoim wystąpieniu prof. Marcin Wiącek. Zaznaczył też, że również dla niego, jako Rzecznika Praw Obywatelskich, nie ma ważniejszej przesłanki do działania niż poszanowanie ludzkiej godności. Przy czym respektowane powinny być wszystkie prawa człowieka, bo wszystkie maja swoją ważną rolę i znaczenie, zarówno te o charakterze wolnościowym, jak i prawa społeczne czy ekonomiczne. Także te związane z kulturą czy ludzką solidarnością. Tylko łącznie mogą zapewnić należytą ochronę godności.

Spotkanie w Międzyrzecu Podlaskim było również okazją do uhonorowania dyplomem uznania księdza infułata Kazimierza Korszniewicza z okazji Jubileuszu 60-lecia kapłaństwa oraz za jego wybitne zasługi w sferze ochrony prawach człowieka, w tym szczególnie za odwagę i konsekwencję w działaniach na rzecz wolność słowa, wolność zgromadzeń i wolności wyznania, jak również pomoc osobom wykluczonym, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej.

Autor informacji: Monika Okrasa
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Monika Okrasa