"Wybrane aspekty prawne powrotu uchodźców syryjskich” - książka Macieja Grześkowiaka
Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego ukazała się książka autorstwa głównego koordynatora ds. współpracy naukowej Macieja Grześkowiaka z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich pt. „Wybrane aspekty prawne powrotu uchodźców syryjskich”.
Książka koncentruje się na problemie powrotu uchodźców z Syryjskiej Republiki Arabskiej, którzy opuścili ten kraj na skutek prowadzonego na jego terytorium od 2011 roku konfliktu zbrojnego. Przedmiotem zainteresowania jest obecna sytuacja Syryjczyków, znajdujących się w państwach przyjmujących, w świetle norm przynależnych do uniwersalnego systemu ochrony uchodźców, a także czynników prawnych i faktycznych, warunkujących ich potencjalny powrót.
Autor szeroko wykorzystał swoje doświadczenie w pracy na rzecz uchodźców syryjskich na Bliskim Wschodzie, w tym prowadzone na miejscu badania oraz znajomość realiów pomocy humanitarnej i kontekstu regionalnego.
Jest to pierwsza książka na polskim rynku w całości poświęcona zagadnieniu powrotu uchodźców z Syrii. Jej niezmiernie aktualna tematyka sprawia, że wpisuje się ona w prowadzoną na arenie międzynarodowej dyskusję o możliwych trwałych rozwiązaniach syryjskiego kryzysu uchodźczego.
Rozważania o standardach traktowania uchodźców przez państwa przyjmujące są też relewantne w kontekście obecnej wzmożonej debaty dotyczącej sytuacji migracyjnej na granicach Europy.
Maciej Grześkowiak - prawnik, doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UW i Zakładzie Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji UW. Wykładowca akademicki na Wydziale Prawa i Administracji UW. Laureat stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia naukowe oraz innych nagród za osiągnięcia o charakterze akademickim. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się w obszarze ochrony praw człowieka. Kierownik projektu badawczego poświęconego niedostatkom uniwersalnego systemu ochrony uchodźców, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Zawodowo wywodzi się z sektora pozarządowego. Jako ekspert z zakresu ochrony uchodźców zajmował się implementacją programów humanitarnych na Bliskim Wschodzie. Współpracował też z Helsińską Fundacją Praw Człowieka.