Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Koronawirus. Kolejne urzędy wojewódzkie informują o sytuacji w domach pomocy społecznej

Data:
  • Do DPS w Drzewicy wróciło ze szpitala 17 zdrowych mieszkańców. Kwarantanna skończyła się w DPS w Skierniewicach
  • W domach pomocy społecznej w Łodzi i Ozorkowie stwierdzono jak na razie pojedyncze przypadki zarażenia
  • W województwie pomorskim koronawirusa potwierdzono tylko w jednym DPS i jednej placówce całodobowej opieki. Zarażeni mieszkańcy zostali przeniesieni do szpitali

Sytuacja w województwie łódzkim

Piotr Cieplucha dyrektor Wydziału Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego odpowiedział na wystąpienie Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur z 14 kwietnia. W związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi, KMPT pytał o działania podjęte w ramach epidemii koronawirusa w domach pomocy społecznej. To właśnie mieszkańcy tego typu placówek są grupą najbardziej zagrożoną zarażeniem.

Przedstawiciel Wojewody Łódzkiego wskazał, że 27 kwietnia br. do Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy powróciło 17 zdrowych mieszkańców ze szpitala w Tomaszowie Mazowieckim. Obecnie usługi opiekuńcze świadczy tam 9 pracowników oraz 3 wolontariuszy. Pozostali mieszkańcy nadal przebywają w szpitalach. Natomiast 30 kwietnia służby sanitarne zdjęły obowiązek kwarantanny w Domu Pomocy Społecznej w Skierniewicach.

22 kwietnia br., w związku z wystąpieniem zachorowań wśród mieszkańców i personelu Niepublicznego Domu Pomocy Społecznej w Kleszczowie podjęto decyzję o przewiezieniu wszystkich mieszkańców do szpitali tj.: jednoimiennego w Zgierzu oraz do szpitali w Bełchatowie i Radomsku. Decyzją służb sanitarnych jednostka została zamknięta do 5 maja 2020 roku.

Przypadki wystąpienia zachorowań na COVID- 19 odnotowano również w Domu Pomocy Społecznej w Głownie. Zarażonych jest 26 mieszkańców, w tym 19 z nich przebywa w szpitalu, pozostałe 7 osób objętych jest kwarantanną na terenie placówki. Wśród zakażonych jest 3 pracowników, którzy przebywają na kwarantannie domowej, jedna osoba przebywa w szpitalu psychiatrycznym.

W Domu Pomocy Społecznej w Ozorkowie przeprowadzone u pracowników testy na koronawirusa wykazały wynik pozytywny u 1 osoby. Pracownik przebywa na kwarantannie domowej. Testom mają być poddani również mieszkańcy DPS, aktualnie placówka nie jest jeszcze objęta kwarantanną.

Testy zostały również przeprowadzone u pracowników zatrudnionych w Domu Pomocy Społecznej w Łodzi, mieszczącym się przy ul. Przybyszewskiego 255/257. Z 316 pracowników, u jednego pracownika test na obecność koronawirusa wyszedł pozytywny. Testom poddano też 52 mieszkańców domu, którzy mieli kontakt z tą osobą - wszystkie testy dały wynik negatywny. Obecnie kwarantanną objęty jest wyłącznie oddział, w którym usługi świadczył zarażony pracownik. Służby sanitarne planują powtórne pobranie wymazów, w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia pierwszych testów.

Natomiast w Domu Pomocy Społecznej w Łodzi przy ul. Rudzkej 56, jedna mieszkanka miała przeprowadzony test na obecność koronawirusa - wynik pozytywny. Obecnie trwa pobieranie testów u innych mieszkańców oraz pracowników placówki.

Sytuacja w województwie pomorskim

Katarzyna Stanulewicz dyrektorka Wydziału Polityki Społecznej w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim wskazała, że zgłoszenia dotyczące problemów z pracownikami w domach pomocy społecznej są sporadyczne i wynikają najczęściej z powodu niespodziewanych zwolnień lekarskich personelu. - Nie wymagało to jednak dotychczas przesunięcia innych pracowników, np. z działów obsługi lub administracji do bezpośredniej opieki nad mieszkańcami – zaznaczyła.

Przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono jak na razie w jednym domu pomocy społecznej i w jednej placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku. Z DPS, w którym stwierdzono zarażenie u części mieszkańców, na bieżąco zbierane są informacje w zakresie obsady personelu i zabezpieczenia ciągłości opieki nad pensjonariuszami. Wszyscy mieszkańcy domu, u których potwierdzone zostało zarażenie koronawirusem kierowani są do szpitala, a zakażeni pracownicy przebywają poza domem. Pracownicy domu zgłosili gotowość zmiany kadry zabezpieczającej opiekę na terenie domu, z chwilą uzyskania powtórnych, ujemnych wyników badań i zdjęcia z nich kwarantanny domowej przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Natomiast, w przypadku placówki zapewniającej całodobową opiekę, w której wykryto przypadki zarażenia koronawirusem, wszyscy mieszkańcy zostali ewakuowani do szpitali i placówka obecnie nie funkcjonuje.

Dla pracowników domów pomocy społecznej oraz placówek zapewniających całodobową opiekę wydawane są środki ochrony, w tym, m.in. płyn do dezynfekcji rąk, maseczki włókninowe, rękawiczki jednorazowe, przyłbice i kombinezony. Oprócz tego do DPS, w którym potwierdzono przypadki zarażenia koronawirusem, przekazano dodatkowe środki ochrony m.in. kombinezony, fartuchy, gogle, czepki, ochraniacze na buty i termometry zbliżeniowe.

KMP.071.4.2020

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski

Zobacz także