Konkurs Muzeum Auschwitz i RPO
"Co w moim dzisiejszym życiu znaczy Auschwitz?"
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Rzecznik Praw Obywatelskich ogłaszają konkurs literacki, którego temat brzmi „Co w moim dzisiejszym życiu znaczy Auschwitz?”. Celem konkursu jest pielęgnowanie pamięci ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz oraz wszystkich ofiar Holokaustu, a także kształtowanie i rozwijanie wrażliwości na niesprawiedliwość i krzywdę ludzką, w szczególności wśród młodego pokolenia.
- Nie sposób zrozumieć dzisiejszej Europy bez poznania Auschwitz. Nie można bez Auschwitz zrozumieć dzisiejszego człowieka. Hasło „nigdy więcej” nie przebrzmiało i każde pokolenie musi pojąć ciężar wyzwania, jakie stawia pamięć — powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M.A. Cywiński.
Zdaniem Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz konkurs jest okazją do głębszej, osobistej refleksji nad tym, czym był Auschwitz. — Edukacja na temat tego symbolu głęboko zakorzenionej nienawiści, okrucieństwa i dyskryminacji jest niezwykle istotna, uzmysławia nam bowiem, że instytucje demokratyczne i prawa człowieka nie są nam dane ot tak sobie, raz na zawsze — należy je stale chronić i pielęgnować, a gdy trzeba, walczyć o nie. Tak aby zbrodnia Auschwitz nigdy więcej się nie powtórzyła i nigdy nie zrodziła się w ludzkich umysłach — powiedziała prof. Lipowicz.
Nagrody i wyróżnienia zostaną przyznane w trzech kategoriach: uczniów gimnazjów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz osób dorosłych. Praca może być napisana w dowolnej formie literackiej (wywiad, rozprawka, esej, opowiadanie, reportaż) i nie powinna przekraczać 4 stron maszynopisu.
Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu znaleźć można w Regulaminie. Przed przystąpieniem do pracy prosimy także o zapoznanie się z lekcją internetową "KL Auschwitz — obóz koncentracyjny i zagłady". Na teksty konkursowe czekamy do 31 stycznia 2013 r.
Patronem medialnym konkursu jest miesięcznik "Mówią Wieki".