Komunikat Rzecznika Praw Obywatelskich w związku ze skargami dotyczącymi odrzucenia przez PKW sprawozdania finansowego KW PiS
W ostatnim czasie do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich trafiło 231 skarg dotyczących postanowienia Państwowej Komisji Wyborczej o odrzuceniu sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość. Skargi te zostały skierowane także do PKW, Prezydenta RP, Marszałka Sejmu oraz Przewodniczącego Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Sejmu.
Wnioskodawcy zwrócili się do Rzecznika z prośbą o podjęcie wszelkich działań mających na celu ochronę demokratycznych procedur oraz zapewnienie, że instytucje państwowe działają zgodnie z zasadami prawa, a nie pod wpływem politycznych nacisków.
Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego (art. 145 § 1), w przypadku odrzucenia sprawozdania finansowego komitetu wyborczego przez Państwową Komisję Wyborczą pełnomocnik finansowy ma prawo, w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia o odrzuceniu sprawozdania, wnieść do Sądu Najwyższego skargę na postanowienie PKW w przedmiocie odrzucenia sprawozdania.
Rzecznikowi z urzędu jest znana okoliczność, że pełnomocnik finansowy KW PiS wniósł skargę na postanowienie Państwowej Komisji Wyborczej w przedmiocie odrzucenia sprawozdania tego komitetu.
Rzecznik Praw Obywatelskich zasadniczo podejmuje działania interwencyjne dopiero wówczas, gdy wnioskodawca wykorzystał przysługujące mu przewidziane prawem środki działania, a pomimo to w dalszym ciągu istnieją podstawy do tego, aby uznać, że sprawa została załatwiona z naruszeniem wolności i praw człowieka i obywatela, w tym zasady równego traktowania.
Taki wniosek, na etapie sądowej kontroli postanowienia PKW, jest obecnie przedwczesny i dlatego przedstawione Rzecznikowi sprawy nie mogły zostać podjęte. Sprawa pozostaje jednak w zainteresowaniu RPO i może być przedmiotem dalszej ewentualnej analizy.