Karta Praw Dziecka Śmiertelnie Chorego w Domu
Data:
Minister Zdrowia w komunikacie dla Świadczeniodawców realizujących świadczenia opieki paliatywno-hospicyjnej w warunkach stacjonarnych i domowych MOW NFZ stwierdził nieważność części przepisów zarządzenia Prezesa NFZ z dnia 19 września 2007 r. w sprawie określenia warunków zawierania umów w rodzaju opieka długoterminowa, co było postulatem Rzecznika Praw Obywatelskich – 9 czerwca 2008 r.
W dniu 29 listopada 2007 r. dr Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich i Zbigniew Nosowski, Redaktor Naczelny miesięcznika „Więź” podpisali Kartę Praw Dziecka Śmiertelnie Chorego w Domu.
Karta Praw Dziecka Śmiertelnie Chorego w Domu
- Każde śmiertelnie chore dziecko, bez względu na schorzenie podstawowe i stan psychofizyczny, ma prawo do godności, szacunku oraz intymności, w warunkach domowych.
- Chore dziecko zachowuje prawo do nauki w domu w wymiarze dostosowanym do jego stanu.
- Dzieciom śmiertelnie chorym przysługuje aktywna i całościowa opieka hospicjum domowego, zapewniająca adekwatne do potrzeb leczenie paliatywne nakierowane na poprawę jakości życia.
- Dzieci te powinny być chronione przed bólem, cierpieniem oraz zbędnymi zabiegami leczniczymi i badaniami.
- Opieka nad śmiertelnie chorym dzieckiem spoczywa głównie na barkach rodziców, którzy winni być traktowani przez personel medyczny po partnersku. Rodzice mają prawo do otrzymywania pełnych informacji i do podejmowania wszelkich decyzji zgodnych z najlepszym interesem ich dziecka.
- Każde chore dziecko ma prawo do informacji i do udziału w podejmowaniu decyzji dotyczących sprawowanej nad nim opieki, zgodnie ze swoim wiekiem i pojmowaniem.
- Personel hospicjum domowego powinien posiadać określone kwalifikacje zawodowe, aby zapewnić w pełnym wymiarze zaspokajanie potrzeb fizycznych, emocjonalnych, socjalnych i duchowych dziecka i jego rodziny.
- Rodzice powinni mieć możliwość uzyskania konsultacji z pediatrą, będącym specjalistą w zakresie schorzenia dotyczącego ich dziecka.
- Rodzice mają prawo do podjęcia świadomej decyzji o umieszczeniu dziecka na oddziale szpitalnym dostosowanym do potrzeb śmiertelnie chorych dzieci.
- Cała rodzina dziecka ma prawo do wsparcia w okresie żałoby tak długo jak okaże się to potrzebne.