Działania RPO w sprawach dot. wypadków drogowych
1. Sprawa dotycząca biegłych sądowych
W wystąpieniach do Ministra Sprawiedliwości RPO akcentowała problematykę długotrwałego oczekiwania na sporządzenie opinii przez biegłych sądowych i potrzebę nowelizacji ustawy o biegłych sądowych zmierzającą do zwiększenia profesjonalizmu wydawanych opinii (RPO-516667; RPO-617053; RPO-497263).
2. Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości dotyczące przeznaczania środków dla ofiar wypadków komunikacyjnych i ich rodzin zawierające postulat przekazywania części środków budżetu państwa i gmin pochodzących z grzywien nakładanych w drodze mandatu karnego na rzecz organizacji pozarządowych działających na rzecz ofiar wypadków drogowych (RPO-682110).
3. Polityka karna: problem zawieszania kar pozbawienia wolności orzekanych wobec sprawców wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, popełnianych w stanie nietrzeźwości (wystąpienie z 2 stycznia 2014 r. w „Salonie Politycznym Trójki”, Program 3. Polskiego Radia). Wypowiedź krytycznie odnosząca się do zawieszania kar pozbawienia wolności orzekanych wobec sprawców wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, popełnianych w stanie nietrzeźwości.
4. W powyższej wypowiedzi radiowej RPO podkreśliła znaczenie edukacji społeczeństwa i uwrażliwienie na tę problematykę.
Wskazała także na potrzebę ochrony dzieci – pokrzywdzonych a zarazem świadków przestępstw komunikacyjnych, a zwłaszcza na konieczność przesłuchania dzieci w warunkach, które wykluczają negatywny wpływ na ich psychikę - nawiązując tym samym do poprzednich wystąpień.
5. Wystąpienie do Prokuratora Generalnego w sprawie sposobu prowadzenia postępowań przygotowawczych i postanowień w sprawach wypadków drogowych. Prokurator Generalny podzielił zawarte w nim uwagi krytyczne i skierował w 2012 r. pismo instrukcyjne (wytyczne) do Prokuratorów Apelacyjnych dotyczące respektowania procedury w tego typu postępowaniach (RPO- 608100).
6. Wielokrotne wystąpienia w sprawie kompensaty państwowej dla ofiar przestępstw, wskazujące na mankamenty ustawy – RPO podkreślała pilną potrzebę zmian przepisów w obowiązującej ustawie o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw, ponieważ obecna regulacja nie tylko nie stanowi realnej pomocy ofiarom przestępstw, ale powoduje wręcz ich wtórną wiktymizację (RPO-703014).